• <
KONGSBERG_2023

Deltamarin zaprojektuje nowe jednostki E-Flexer RoPax dla Steny

22.08.2021 23:30 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Deltamarin zaprojektuje nowe jednostki E-Flexer RoPax dla Steny

Partnerzy portalu

Deltamarin zaprojektuje nowe jednostki E-Flexer RoPax dla Steny - GospodarkaMorska.pl
Fot. Stena

Fiński projektant statków Deltamarin podpisał umowę ze stocznią China Merchants Jinling (Weihai) na kompletny projekt trzech promów pasażerskich typu roll-on/roll-off (RoPax) Stena Line.

Jeden ze statków, który będzie miał pojemność 1100 osób i około 2600 metrów pasa ładunkowego, zostanie wyczarterowany przez kanadyjską federalną korporację Crown, Marine Atlantic, ze Stena RoRo. Będzie wyposażony w silniki dwupaliwowe na skroplony gaz ziemny (LNG) i hybrydowe rozwiązanie akumulatorowe w celu zminimalizowania emisji. Oczekuje się, że statek wejdzie do służby we wschodniej Kanadzie między Nową Fundlandią a Nową Szkocją w 2024 roku.

Pozostałe dwa promy RoPax będą miały pojemność 1400 osób. Jak zaznaczyła firma, ładowności zostały dostosowane do planowanych usług i różnią się pod względem całkowitej liczby pasów przeznaczonych dla samochodów. Oba statki będą mogły pływać na LNG, biogaz lub inne nowe paliwa, takie jak amoniak. Ponadto jednostki będą wyposażone w duże hybrydowe rozwiązanie akumulatorowe o mocy 10 MWh do napędu i manewrowania w porcie oraz elektryczne połączenie lądowe o mocy 8 MW do ładowania akumulatorów.

Statki zostaną dostarczone w 2024 i 2025 roku i będą operować na dwóch głównych trasach Brittany Ferries między Portsmouth w Wielkiej Brytanii i Ouistreham (Caen) i St Malo we Francji.

Prace projektowe rozpoczną się natychmiast i będą prowadzone głównie w biurach Deltamarin w Finlandii. Mają zostać zakończone w 2022 roku.

Deltamarin wcześniej świadczyła usługi doradcze i kontraktowe dotyczące projektów stoczni China Merchants Jinling  W czerwcu 2020 roku Deltamarin podpisała umowę ze stocznią na zatwierdzenie i szczegółowy projekt projektu statku hybrydowego RoPax firmy Finnlines.

etmal_790x120_gif_2020
Tagi:
deltamarin, stena
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.