• <
Baltexpo2023_duży

Statek do układania rur Nord Stream 2 wrócił do Kaliningradu

12.01.2021 15:30 Źródło: Sputnik Polska
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Statek do układania rur Nord Stream 2 wrócił do Kaliningradu

Partnerzy portalu

Statek do układania rur Nord Stream 2 wrócił do Kaliningradu - GospodarkaMorska.pl
fot. Sputnik/Mikhail Golenkov

Statek do układania rur „Akademik Czerski” po kilku dniach postoju w pobliżu niedokończonego odcinka Nord Stream 2 ponownie zbliża się do portu w Kaliningradzie, wynika z danych systemu pozycjonowania statków MarineTraffic.

Układarka rurociągów znajduje się na redzie Mierzei Kurońskiej w pobliżu Kaliningradu od początku grudnia, ale w zeszłym tygodniu skierowała się na niedokończony odcinek rurociągu, znajdujący się pod duńską wyspą Bornholm. Statek skierował się z powrotem na wschód w poniedziałek i wrócił do rosyjskiego portu we wtorek.

Projekt Nord Stream 2 przewiduje budowę dwóch nitek gazociągu o łącznej przepustowości 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie od wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Projektowi aktywnie sprzeciwiają się Stany Zjednoczone, które promują własny skroplony gaz ziemny do UE, a także Ukraina i szereg krajów europejskich. Waszyngton nałożył sankcje na gazociąg w grudniu 2019 roku, w wyniku których szwajcarska Allseas zaprzestała układania.

W grudniu 2020 roku operator projektu Nord Stream 2 AG poinformował, że układarka „Fortuna” rozpoczęła układanie niedokończonego odcinka gazociągu na wodach niemieckich.

Układanie ostatniego nieukończonego odcinka na wodach duńskich planowane jest od 15 stycznia. Na duńskim odcinku zaplanowano także użyć „Fortuny”.

Źródło: Sputnik Polska

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.