• <
konferencj_platforma_lng_2023

Greenpeace blokuje wejście FSRU do portu we Francji

kw

19.09.2023 10:02

Partnerzy portalu

Fot. Greenpeace Francja

W poniedziałek rano grupa aktywistów Greenpeace próbowała uniemożliwić wejście do portu pływającej jednostce regazyfikacyjnej LNG (FSRU), która przybyła do francuskiego Le Havre. Jest to sprzeciw wobec zobowiązaniom rządu z zeszłego roku, aby uczynić Francję pierwszym dużym krajem, który wycofa się z paliw kopalnych.

W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Europie wzrosło zapotrzebowanie na skroplony gaz ziemny (LNG) z innych źródeł niż Rosja. Kraje robią wszystko, aby zastąpić import rosyjskiego gazu i zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne. Stąd w ekspresowym tempie rośnie liczba inwestycji związanych z infrastrukturą gazową. Niemcy, dzięki nabyciu aż sześciu czynnych jednostek regazyfikacyjnych zwiększą swoje moce importowe LNG aż do 35 mld m3 gazu po regazyfikacji, co uczyni z nich potęgę na skalę europejską. Na podobne rozwiązania decydują się również m.in. Polska (Gaz-System planuje ulokowanie już nie jednego, a dwóch FSRU na Zatoce Gdańskiej) oraz Francja. Ci ostatni natrafili jednak na problemy - do akcji wkroczyli aktywiści ekologiczni.

Tankowiec Cape Ann, który ma funkcjonować jako FSRU na francuskim wybrzeżu, dotarł do portu Le Havre w poniedziałek rano, po czym grupa ekologiczna Greenpeace zablokowała jego kurs w proteście przeciwko działalności nowego terminala.

- Ten terminal nie może być uruchamiany, a rząd musi zrezygnować z wszelkich nowych projektów infrastrukturalnych związanych z paliwami kopalnymi i planów rozszerzenia istniejącej infrastruktury - powiedziała Helene Bourges, szefowa kampanii na rzecz wycofania się z paliw kopalnych w Greenpeace France.

Aktywiści w kajakach zablokowali wejście tankowca do portu i namalowali "gaz zabija" na jego boku. Greenpeace podało, na miejscu byli również obecni członkowie grupy "Scientists in Rebellion".

Infrastruktura gazowa zainstalowana w Le Havre może przetwarzać rocznie 5 miliardów mld m3 LNG.

Alex Froley, analityk LNG w firmie analitycznej ICIS, powiedział, że jednostka FSRU zostanie podłączona do lokalnych sieci gazowych, zanim będzie gotowa do rozpoczęcia dostaw paliwa na lądzie.

Froley dodał, że obecna sytuacja w zakresie dostaw gazu wygląda na "bardzo komfortową", z silnymi poziomami magazynowania gazu na lądzie w Europie, a utrzymujące się wysokie temperatury generują niskie zapotrzebowanie na ogrzewanie.

Bollore Logistics
NAVIRETECH
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.