• <
kongsberg_mega_2020

PGNiG sprzedało pierwsze ładunki LNG z instalacji w Kłajpedzie

Strona główna Stocznie, offshore PGNiG sprzedało pierwsze ładunki LNG z instalacji w Kłajpedzie
PGNiG sprzedało pierwsze ładunki LNG z instalacji w Kłajpedzie - GospodarkaMorska.pl

ew

08.04.2020 Źródło: PAP

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało w środę o sprzedaży pierwszych dwóch ładunków LNG z instalacji w Kłajpedzie na Litwie. Od kwietnia tego roku koncern jest wyłącznym użytkownikiem tej instalacji „małego LNG”.

Jak podało PGNiG, załadunek dwóch autocystern odbył się we wtorek. Nabywcą obu ładunków jest CRYO Shipping AS, norweska firma specjalizująca się w dostarczaniu paliwa do statków napędzanych silnikami na gaz skroplony. Firma działa na rynku bunkrowania w krajach skandynawskich, Holandii, Belgii, Niemczech i na Litwie.

„Cieszymy się z możliwości współpracy z PGNiG. Chcemy rozwinąć naszą pozycję dostawcy usługi bunkrowania statków w porcie w Kłajpedzie” – podkreślił dyrektor zarządzający CRYO Shipping Nicholai H. Olsen. LNG kupione od PGNiG posłużyło do zabunkrowania cementowca Greenland cumującego w porcie w Kłajpedzie, którego armatorem jest norweski JT Cement AS.

Jak zaznaczył prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, mimo trudnej sytuacji rynkowej spowodowanej pandemią koronawirusa, spółka potrzebowała ledwie tygodnia, aby rozpocząć działalność operacyjną w Kłajpedzie.

„Z jednej strony to dowód naszych kompetencji w obszarze LNG małej skali. Z drugiej – świadczy o dużym potencjale rynku gazu skroplonego na Litwie i pozostałych krajach nadbałtyckich” - ocenił Kwieciński.

PGNiG podkreśla, że ze względu na wymogi środowiskowe, skroplony gaz ziemny jest coraz częściej wykorzystywany jako paliwo w transporcie morskim. Dzięki użytkowaniu stacji małego LNG w Kłajpedzie, polska spółka ma szansę stać się ważnym dostawcą LNG dla statków operujących w tej części Europy.

PGNiG wygrało przetarg na wyłączne użytkowanie stacji przeładunkowo-odbiorczej w Kłajpedzie w listopadzie 2019 roku. Organizatorem przetargu była Klapiedos Nafta, która jest również operatorem pływającego terminala regazyfikującego i magazynującego LNG zacumowanego w litewskim porcie.

Umowa weszła w życie 1 kwietnia 2020 r. i będzie obowiązywać przez 5 lat.

Kłajpedzka stacja odbioru i przeładunku LNG wyposażona jest w pięć zbiorników o łącznej pojemności 5 tys. m sześc. (2250 ton) gazu skroplonego. Posiada dwa stanowiska do załadunku autocystern lub ISO-kontenerów, które mogą być używane jednocześnie. Nabrzeże stacji pozwala nie tylko na odbiór LNG z jednostek pływających, ale także na jego załadunek.

Źródło:
PAP
 Ropa brent 45,49 $ baryłka  2,62% 18:56
 Cyna 17958,00 $ tona 0,44% 3 sie
 Cynk 2286,00 $ tona -0,57% 3 sie
 Aluminium 1679,00 $ tona -0,36% 3 sie
 Pallad 2210,20 $ uncja  1,37% 18:55
 Platyna 988,35 $ uncja  2,85% 18:56
 Srebro 26,68 $ uncja  1,64% 18:56
 Złoto 2031,50 $ uncja  0,34% 18:56

Dziękujemy za wysłane grafiki.