• <

Terminale LNG w Wilhelmshaven są zagrożone cyberatakami

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Terminale LNG w Wilhelmshaven są zagrożone cyberatakami

Partnerzy portalu

Fot. Ra Boe / Wikipedia, CC BY-SA 3.0 DE <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en>, via Wikimedia Commons

Bruno Kahl, szef Federalnej Służby Wywiadowczej (BND), ostrzegł, że terminale gazowe w Wilhelmshaven mogą stać się celem cyberataków – poinformował portal NWZ. Wilhelmshaven to najważniejszy niemiecki port, do którego trafia skroplony gaz ziemny (LNG).

Jak podkreślił Kahl, od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę stało się jasne, że „wojna w cyberprzestrzeni uległa umiędzynarodowieniu”. „Nowe obiekty, służące do wyładunku skroplonego gazu, również należy wziąć pod uwagę jako możliwe cele, wykraczające poza dotychczasowe spektrum” – stwierdził szef BND podczas ubiegłotygodniowego wystąpienia podczas Forum Cyberbezpieczeństwa w Stuttgarcie (Badenia-Wirtembergia).

Niemcy stawiają na LNG jako jedną z alternatyw dla dotychczasowych dostaw rosyjskiego gazu ziemnego, z tego powodu szybko tworzą nową, własną infrastrukturę. Pierwszy terminal LNG powstał w ubiegłym roku w Wilhelmshaven, kolejne obiekty znajdują się w Brunsbuettel i Lubminie. W planach są już kolejne, w tym także w Wilhelmshaven – przypomniało NWZ.

Wilhelmshaven jest obecnie kluczowym niemieckim portem LNG - dostawy odbywają się od stycznia tego roku średnio co osiem dni. „Znaczenie portu dla importu LNG jest ogromne, co czyni terminal bardzo interesującym celem cyberprzestępców” - zaznaczyło NWZ.

Za największe zagrożenie dla Niemiec Kahl nadal uważa Rosję i Chiny. Jego zdaniem obydwa te kraje „intensywnie działają w cyberprzestrzeni, aby zaszkodzić polityce, administracji, biznesowi, badaniom, a także społeczeństwu w Niemczech”. Widoczne są także ataki ze strony „znacznie mniejszych państw”.

„W cyfrowym świecie nie tyle liczy się wielkość i masowość, co przede wszystkim siła innowacyjności i kreatywność, jeśli chodzi o osiągnięcie jak największego efektu. Dotyczy to takich działań, jak szpiegostwo, sabotaż, dezinformacja czy cyberprzestępczość w internecie” – wyjaśnił szef BND.

„W rezultacie państwa, które mają ograniczone zasoby na uzbrojenie konwencjonalne, inwestują szczególnie mocno w swoje możliwości cybernetyczne, aby osiągnąć wirtualne zdobycze terytorialne” – dodał Kahl, wskazując tu m.in. na Koreę Północną, Wietnam, a szczególnie Iran. To w tych krajach działają „najwyższej klasy grupy hakerskie wspierane przez wywiad”.

Oprócz szpitali, dostawców energii, banków i administracji publicznej hakerzy i służby wywiadowcze coraz częściej wybierają jako cel zagraniczne firmy. „Cyfrowy święty Gral prawdopodobnie nie znajduje się w żadnym ministerstwie, lecz w jednym z kluczowych niemieckich przedsiębiorstw średniej wielkości” – zauważył Kahl.

Z powodu ataków cybernetycznych niemiecka gospodarka co roku ponosi szkody na poziomie co najmniej 200 mld dolarów, dlatego pilnie trzeba im przeciwdziałać – podsumował szef niemieckiego wywiadu. 

mszu/ mms/

okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.