• <

Wynik wyszukiwania - "terminal gazowy" - Wiadomości

Grupa Azoty Polyolefins wyprodukowała pierwsze 100 tysięcy ton polipropylenu w ramach rozruchu instalacji

Do 15 maja br. Grupa Azoty Polyolefins wyprodukowała łącznie 100 tys. ton polipropylenu. To poziom produkcji osiągnięty w ramach rozruchu i testów parametrów gwarantowanych na instalacji PDH (odwodornienia propanu), i PP (polipropylenu), jak również na AUX (instalacjach pomocniczych) i HST (morski terminal gazowy).
15.05.2024

Przed uderzeniem w most Dali tracił zasilanie. Załoga alarmowała, most był zamknięty

Gubernator stanu Maryland Wes Moore poinformował, że wstępne wyniki śledztwa ws. zawalenia się mostu Key w Baltimore wskazują na wypadek. Nie widzieliśmy żadnych dowodów na związki z terroryzmem - powiedział Moore we wtorek na konferencji. Dodał, że załoga statku zgłosiła utratę mocy silnika, co pozwoliło zamknąć most tuż przed uderzeniem.
26.03.2024

Venture Global LNG kupuje nowe gazowce. W tle postępowanie arbitrażowe największych firm energetycznych

Firma Venture Global LNG poinformowała 17 marca, że nabędzie flotę dziewięciu statków do transportu skroplonego gazu ziemnego (LNG), zwiększając swoją zdolność do sprzedaży i transportu własnych ładunków.
18.03.2024

RWE przekazuje kontrolę nad terminalem LNG niemieckiemu operatorowi

Wraz z 1 stycznia 2024 roku niemiecki operator energetyczny RWE przekaże infrastrukturę LNG, znaną jako projekt Elbenhafen, zbudowaną w Brunsbüttel federalnemu operatorowi Deutsche Energy Terminal (DET). Odbywa się to ponad dziewięć miesięcy po rozpoczęciu transportu gazu.
27.12.2023

Kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji

Parlament Europejski i państwa Unii Europejskiej porozumiały się w piątek po południu w Brukseli w sprawie wprowadzenia w UE pakietu gazowo-wodorowego. Nowe przepisy dadzą państwom członkowskim m.in. podstawę prawną do wprowadzenia całkowitego zakazu importu gazu z Rosji, w tym LNG. Mają przyczynić się także do zwiększenia w UE inwestycji w wodór.
10.12.2023

Nie ma chętnych na drugi terminal gazowy FSRU w Gdańsku

Fiaskiem zakończyła się procedura badająca zainteresowanie na rynku zwiększeniem możliwości regazyfikacyjnych planowanego terminalu FSRU w Gdańsku. Realizowana jako Open Season FSRU 2 miała wykazać czy istnieją podmioty chętne zainwestować w drugi, pływający terminal do przetwarzania gazu, co miało zwiększyć możliwości przesyłowe i transportowe tego surowca z Gdańska, zaopatrując nie tylko Polskę, ale też inne kraje, szczególnie pozbawione dostępu do morza. Okazuje się, że największym wyzwaniem jest brak chętnych.
27.11.2023

Rok 2022 gazowych turbulencji. Rok 2023 gazowej transformacji. Rok 2024 gazowych nadziei, również dla Polski

Rok 2022 stał się najbardziej burzliwym rokiem w historii biznesu gazowego, naznaczonym niespotykanymi dotąd szokami podażowymi i cenowymi. W 2023 r., gdy podaż pozostaje napięta, a perspektywy popytu niepewne, rynek wszedł w „niestabilną” równowagę, pozostając bardzo wrażliwym na wszelkie ruchy po stronie podaży lub popytu – tak zaczyna się „Global Gas Report 2023” opublikowany na końcu października przez International Gas Union, SNAM i Rystad Energy.
30.10.2023

Konsultacje z mieszkańcami Gdańska w sprawie budowy terminala FSRU

Budowa infrastruktury gazowej w Gdańsku jawi się jako jedno z najważniejszych przedsięwzięć energetycznych nie tylko w skali regionu, ale też kraju. Mimo to okazuje się, że inwestycji towarzyszą kontrowersje. Nie wszyscy mieszkańcy podzielają entuzjazm. W związku z tym Gaz-System organizuje spotkanie, aby poznać opinie Gdańszczan i przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie.
23.10.2023

Polska energetyka zmierza na północ. Wydarzenie PARP w ramach Baltexpo

Podczas drugiego dnia targów Baltexpo, na targach odbywało się także całodniowe wydarzenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Innovation Norway zatytułowane „Technologie zeroemisyjne w gospodarce morskiej”. Swoją prezentację „Polska energetyka zwraca się w kierunku morza” przedstawił w jego ramach wydawca i redaktor naczelny portalu GospodarkaMorska.pl Mateusz Kowalewski.
13.10.2023

Bułgaria nie chce rosyjskiego gazu. Kluczowy terminal gazowy w Grecji

Rząd Bułgarii jest zdeterminowany, aby skończyć z zależnością od rosyjskich surowców energetycznych. Sprzeciwiamy się próbom używania energii jako broni w celu destabilizacji Unii Europejskiej i krajów partnerskich. Ważnym polem do współpracy wobec polityki Rosji jest Inicjatywa Trójmorza (3SI) – powiedziała w rozmowie z PAP minister spraw zagranicznych Bułgarii Marija Gabriel.
01.10.2023

Gróbarczyk o niemieckich pretensjach ws. terminala kontenerowego w Świnoujściu: „bzdury”

Wiceminister Marek Gróbarczyk odniósł się krótko do kwestii niemieckich wątpliwości i argumentów wysuwanych przeciw budowie głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu. „Jedna wielka bzdura” – stwierdził na falach Radia Szczecin.
06.09.2023

Rynek pływających terminali LNG. FSRU w Gdańsku na inwestycyjnym kursie

Flota FSRU podwoi się do 2025 roku – przewidywali około 10 lat temu analitycy z Oxford Institute of Energy Studies. Po napaści Rosji na Ukrainę widać, że wiele krajów europejskich poszukuje sposobów na zwiększenie możliwości przeładunkowych skroplonego gazu. W Polsce zdecydowano, że statek FSRU zacumuje w Zatoce Gdańskiej.
10.07.2023

Dynamiczny rynek FSRU. Rozmowa z Maciejem Olczakiem

Pływające terminale gazowe (Floating Storage Regasification Unit – FSRU) to aktualnie jedno z kluczowych ogniw w globalnej dystrybucji energii. W rozmowie z dyrektorem zarządzającym ACC, Maciejem Olczakiem, analizujemy czynniki generujące wzrost popytu na wdrażanie takich rozwiązań oraz omawiamy korzyści i wyzwania związane z realizacją projektów FSRU.
28.06.2023

Grupa Azoty uruchamia produkcję polipropylenu w Polimerach Police

Polimery Police - jedna z największych inwestycji europejskiej branży chemicznej rozpoczyna produkcję polipropylenu pod marką Gryfilen®. Nowa instalacja Grupy Azoty będzie produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu. Sprzedaż polipropylenu Gryfilen® w Europie rozpocznie się w sierpniu br. Budżet projektu Polimery Police to ponad 7,2 mld zł.
27.06.2023

Golińska: decyzja, aby dodatkowo chronić terminal gazowy jest absolutnie potrzebna i uzasadniona

Musimy być przygotowani na akcje sabotażowe i dywersyjne. Decyzja, aby dodatkowo chronić naszą infrastrukturę krytyczną, jaką jest terminal gazowy w Świnoujściu, jest absolutnie potrzebna i uzasadniona – przekazała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska w Programie 1 Polskiego Radia.
13.04.2023

Grupa Azoty finalizuje dostawy kluczowych surowców do nowej fabryki Polimerów Police

We wtorek 27 marca na terenie Morskiego Terminalu Gazowego w Policach miała miejsce pierwsza dostawa etylenu w ramach projektu Polimery Police. Gazowiec Gaschem Rhonedostarczył do Spółki Grupa Azoty Polyolefins S.A. pierwsze 3 500 ton surowca. Roczne zapotrzebowanie na etylen Spółka szacuje na ok. 13 000 ton.
28.03.2023

Gaz-System analizuje, czy powstanie jeden czy dwa pływające terminale gazowe FSRU

Gaz-System analizuje czy powstanie jeden, czy dwa pływające terminale gazowe FSRU - poinformował w czwartek prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński. Budowę drugiej jednostki prezes uzależnił od tego, czy będzie zapotrzebowanie na większe ilości gazu nie tylko w Polsce, ale i w regionie.
16.03.2023

Niemieccy ekolodzy złożyli skargę ws. nowego pływającego terminala LNG

Niemiecka grupa ekologów Deutsche Umwelthilfe (DUH) złożyła skargę przeciwko koncesji na eksploatację nowego pływającego terminala skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Wilhelmshaven w północno-zachodniej części Niemiec, argumentując, że związany z terminalem zrzut chloru jest szkodliwy dla środowiska - informuje w środę agencja Reutera. Nowy terminal zmniejsza uzależnienie Niemiec od rosyjskiej energii.
11.01.2023

Niemieckie FSRU już działa, pierwsza dostawa LNG odebrana

Niemiecki pływający terminal gazowy ulokowany u ujścia portu w Wilhelmshaven już funkcjonuje. Właśnie odebrał swoją pierwszą dostawę LNG z USA.
04.01.2023

Rynek LNG rośnie dynamicznie. Pierwsza trójka rozdaje karty

Rynek produkcji i dostaw LNG rośnie dynamicznie. We wrześniu stawki spot dla typowych gazowców LNG z silnikiem TFDE przekroczyły na 101,7 tys. USD dziennie, a zbiornikowce LNG (lub XDF) osiągały stawki czarterowe 170 tys. USD dziennie. Na rynku LNG w tym roku przestały rządzić prawa rynku, a zaczęli dostawcy. Widać to po rekordowych wynikach pierwszych dwóch kwartałów.
03.11.2022

Hiszpania zwiększyła w ciągu roku zakupy gazu w Rosji o ponad 151 proc.

Hiszpania zwiększyła w sierpniu br. import rosyjskiego gazu ziemnego do poziomu odpowiadającego 5 599 GWh. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym miesiącem w 2021 r. nastąpił wzrost o 151,3 proc.
11.10.2022

Niemcy działają szybko. Pierwszy FSRU już znany

Pierwszy FSRU, czyli pływający terminal gazowy wyposażony w instalację do regazyfikacji, ma pojawić się w Niemczech do końca roku. Branżowe źródła podają, że będzie to jednostka Hoegh Esperanza.
12.09.2022

Moskwa: z perspektywy energetyki Trójmorze strategiczne dla Polski

Z perspektywy energetyki i bezpieczeństwa energetycznego współpraca w ramach inicjatywy Trójmorza jest strategiczna dla Polski - powiedziała w czwartek na Kongresie 590 minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
23.06.2022

Niemcy – pływający terminal LNG w 2023

Niemiecka gazeta „Die Welt” donosi, że od 2023 roku w Niemczech funkcjonować będzie pływający terminal gazowy.
26.04.2022

Knutsen buduje nowe gazowce dla PGNiG?

Koreański gigant stoczniowy KSOE ogłosił pozyskanie zamówienia na dwa nowoczesne gazowce. Branżowe źródła twierdzą, że zamawiającym jest norweski Knutsen, a docelowym czarterującym będzie PGNiG.
04.04.2022

Morawiecki: W przyszłym tygodniu Polska przedstawi plan odejścia od rosyjskich źródeł energii

W przyszłym tygodniu Polska przedstawi swój plan odejścia od rosyjskich źródeł energii - poinformował w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.
25.03.2022

PGNiG czarteruje metanowce i będzie wykorzystywać gazoport w Kłajpedzie

PGNiG wyczarterowało na 2022 r. trzy metanowce do transportu LNG, zamierza maksymalnie wykorzystać przepustowość terminala w Świnoujściu, ale także używać gazoportu w litewskiej Kłajpedzie - poinformował w czwartek prezes spółki Paweł Majewski.
24.03.2022

Budowa Polimerów Police gotowa w 85 procentach

Na terenie inwestycji Polimery Police jest zamontowanych ponad sto urządzeń, rzeczowe zaawansowanie projektu to 85 proc. – powiedział PAP prezes spółki Polyolefins Andrzej Niewiński. Uruchomienie kompleksu powinno nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku.
12.03.2022

Terminal gazowy na Zatoce Gdańskiej szybciej

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk ogłosił umieszczenie projektu budowy terminalu gazowego na Zatoce Gdańskiej na tak zwanej przyspieszonej ścieżce inwestycyjnej.
08.03.2022

Ro-pax na wodór. Pierwszy na świecie morski układ napędowy już działa. Polska ma wodorowy potencjał. Czy go wykorzysta?

Pełnowymiarowy test HySeas III został rozpoczęty w zakładzie Kongsberg w Ågotnes, koło Bergen w Norwegii w grudniu 2021 r. Przez cztery miesiące zespół Kongsberga będzie testował w działaniu pierwszy na świecie zeroemisyjny układ napędowy zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi przeznaczony dla statków.
02.01.2022

Hub Wodorowy w Porcie Gdynia. Jest konsensus i wstępny plan działań [WIDEO, GALERIA]

Port Gdynia planuje wodorową rewolucję. We wtorek, 14 grudnia, na temat projektu dyskutowali w siedzibie portu członkowie zarządów działających w Gdyni terminali oraz innych potencjalnie zaangażowanych w projekt firm.
15.12.2021

Co się dzieje na placu budowy Polimery Police? Zobacz film i zdjęcia

Rada Nadzorcza Grupy Azoty Polyolefins odwiedziła plac budowy Polimerów Police. Członkowie rady razem z zarządem odwiedzili terminal przeładunkowo-magazynowy, instalację PDH i instalację PP.
01.10.2021

Prof. Bejger: Chcemy kształcić na światowym poziomie - uruchamiamy studia dla specjalistów offshore wind [WYWIAD]

Polski sektor offshore wind potrzebuje wysoko wykwalifikowanej kadry, bez której nie powstaną wiatraki na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Nadzieja tkwi w polskich uczelniach. Rozmawiamy z dr. hab. inż. Arturem Bejgerem, prof.AM oraz prorektorem ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie.
03.06.2021

Analiza: Polska potrzebowałaby floty 11-20 gazowców, by samodzielnie importować gaz LNG

Polska potrzebowałaby floty od 11 do 20 gazowców, gdyby planowała samodzielnie realizować kontrakty importowe gazu LNG drogą morską do istniejącego terminala w Świnoujściu i planowanego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - wynika z analizy Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.
30.05.2021

PGNiG kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS

PGNiG za 615 mln dolarów kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS (IEPN) - poinformowała w czwartek spółka. IEPN posiada udziały w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
25.03.2021

Grupa Azoty skupia się na kluczowych inwestycjach, inne projekty na dalszym planie (wywiad)

Grupa Azoty w najbliższych latach będzie skoncentrowana na dwóch kluczowych projektach: Polimerach Police i elektrociepłowni w Puławach - poinformował PAP Biznes prezes Wojciech Wardacki. Zapowiada on, że grupa musi działać ostrożnie, więc inne inwestycje i akwizycje schodzą na dalszy plan.
16.06.2020

Duda: rozpoczyna się budowa Baltic Pipe, to milowy krok ku pełnej dywersyfikacji dostaw gazu

W najbliższych dniach rozpoczyna się budowa gazociągu Baltic Pipe, ta inwestycja to milowy krok ku pełnej dywersyfikacji, uniezależnieniu się od dostaw gazu z Rosji - poinformował w poniedziałek Andrzej Duda. Przypomniał, że uruchomienie gazociągu planowane jest na 1 października 2022 r.
04.05.2020

Jerzy Kurella: 1,5 mld dol. od Gazpromu trzeba przeznaczyć na racjonalne inwestycje w wydobycie krajowe oraz produkcję biogazu

Cena gazu w kontrakcie jamalskim była nierynkowa i przez lata zawyżana – uznał Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie, który wydał wyrok kończący ponad pięcioletni spór o zmianę formuły ceny gazu pomiędzy rosyjskim Gazpromem i PGNiG na korzyść polskiej spółki. Nakazał też wstecznie zmienić sposób naliczania ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Nowa formuła będzie ściśle powiązana z notowaniami tego surowca w Europie Zachodniej. PGNiG szacuje, że w związku z tą zmianą Gazprom będzie musiał zwrócić jej nadpłatę w wysokości 1,5 mld dol., c
03.04.2020

Pence: Sojusz Polski i USA nigdy nie był tak silny, jak obecnie

Sojusz Polski i USA nigdy nie był tak silny, jak obecnie - oświadczył w poniedziałek w Warszawie wiceprezydent USA Mike Pence. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że liczy, iż jeszcze w tym roku uda się podpisać finalne umowy ws rozszerzenia obecności wojskowej USA w Polsce.
03.09.2019

Duda: Po rozmowie z Pence'm: kolejne możliwości rozwojowe i współpracy z USA

Wynikiem rozmów polskiej i amerykańskiej delegacji będzie stworzenie kolejnych możliwości rozwojowych i kolejnych możliwości współpracy z USA - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z wiceprezydentem USA Mikiem Pence'm.
02.09.2019

Senat: Bez poprawek do ustawy dot. ratyfikacji umowy z Duńczykami ws. Baltic Pipe

Senat nie zaproponował w czwartek poprawek do ustawy wyrażającej zgodę na dokonanie przez prezydenta ratyfikacji umowy między Polską a Danią ws. Baltic Pipe. Nowy gazociąg, którym ma popłynąć gaz z Norwegii ma zostać zbudowany do jesieni 2022 roku.
22.03.2019

Naimski: Decyzja o budowie pływającego terminalu gazowego w Gdańsku jest podjęta

Decyzja o budowie w przyszłości pływającego terminala gazowego w Gdańsku jest już podjęta- powiedział w środę w Senacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
20.03.2019

Eksperci: LNG odegra istotną rolę w transformacji energetycznej

Gaz LNG będzie coraz ważniejszym elementem gospodarek, które chcą być bardziej niskoemisyjne – to jedna z konkluzji panelu „LNG oraz inne paliwa alternatywne sposobem na poprawę jakości powietrza”, który odbył się w Krynicy.
06.09.2018

Samsung Heavy dostał kolejne zamówienie z rynku LNG

Koreańska stocznia Samsung Heavy Industries (SHI) podpisała kontrakt na budowę gazowca LNG o pojemności 180 tys. m3.
28.12.2017

Morawiecki: Chcę zadbać, by alternatywne źródła energii mogły się w Polsce rozwijać

Chciałbym zadbać, by alternatywne źródła energii mogły się w Polsce rozwijać, nie w imię ideologii, a tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie, gdzie przyniesie korzyść, a nie koszty - mówił w sejmowym expose premier Mateusz Morawiecki.
13.12.2017

PGNiG chce ponownie kupić gaz na rynku spotowym

Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG, zapowiedział, że koncern wciąż wypatruje dobrych okazji do zakupu gazu na rynku spotowym. Ma to być świetnym uzupełnieniem regularnych zakupów firmy.
18.08.2017

Naimski: Europa Środkowa ważna dla USA

Przyjazd Donalda Trumpa i spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz później z prezydentami z Europy Środkowej oznacza, że dla USA, ten rejon jest ważny- mówi w wywiadzie dla PAP Piotr Naimski. Amerykańscy producenci LNG mogą myśleć o transporcie gazu do Polski i Europy - dodaje.
05.07.2017

Rozwój portu w Świnoujściu tak – terminal kontenerowy nie

Po raz kolejny publicznie ogłoszono, że w Świnoujściu „musi” powstać głębokowodny terminal kontenerowy. Tymczasem nic nie wskazuje na to, żeby utworzenie kolejnego takiego terminalu wymuszały jakieś pilne potrzeby gospodarki, handlu zagranicznego czy tranzytu. Wręcz przeciwnie, potencjału kontenerowego powstało ostatnio w naszych portach tyle, że wykorzystywany jest on w niewielkim tylko stopniu, nawet nie w połowie.
09.05.2017

Mało strategiczna strategia portowa

Portom polskim przyszło funkcjonować w ostatnich latach w trudnych warunkach: kryzys żeglugowy, nasilająca się konkurencja, ograniczenia środowiskowe, wprowadzanie wielkich statków, zmienne i niespójne przepisy, zwłaszcza fiskalne … Z drugiej strony, uzyskały dostęp do pieniędzy, jakiego nigdy nie miały.
10.04.2017

Zapomniany, choć najbardziej ekologiczny środek transportu

Jaki jest najbardziej ekologiczny środek transportu? Standardowa odpowiedź brzmi: transport wodny śródlądowy. Błąd! Najbardziej ekologicznym jest transport rurociągowy.
27.03.2017

Gazowy korytarz norweski: decyzja w połowie przyszłego roku

Decyzja w sprawie gazowego korytarza norweskiego powinna zapaść w pierwszej połowie przyszłego roku - poinformował podczas Forum Przemysłowego w Karpaczu wiceprezes PGNiG-e, Janusz Kowalski.
09.12.2016

Wpływy podatkowe z terminalu LNG dla Świnoujścia nie są zagrożone

Wpływy do budżetu Świnoujścia (Zachodniopomorskie) z podatku od nieruchomości za terminal LNG nie są zagrożone – przekonywali w czwartek przedstawiciele rządu i Gaz-Systemu. Pieniądze z tego podatku mają być wkładem miasta w budowę tunelu między wyspami Wolin i Uznam.
29.09.2016

195 mln zł dla firm budujących terminal gazowy w Świnoujściu?

Firmy - m.in. Saipem i PBG S.A - złożyły wniosek do Sądu Arbitrażowego w Warszawie. Chodzi o zapłatę dodatkowego wynagrodzenia związanego z realizacją umowy budowy terminalu gazowego w Świnoujściu – czytamy na stronie Radia Szczecin.
19.07.2016

11 działań dla województwa zachodniopomorskiego, w tym 4 związane z gospodarką morską

Terminal gazowy w Świnoujściu, inwestycje drogowe, rozwój branży przewozów promowych czy regulacja Odry granicznej – oto lista działań dla województwa zachodniopomorskiego.
14.10.2015

Rezerwy obowiązkowe nie pozwalają na wykorzystanie gazoportu?

Terminal LNG nie ma zarezerwowanej przepustowości ze względu na konieczność zapasów. Żaden duży trader tego nie zrobi ze względu na potrzebę utrzymywania zapasów - uważa Mariusz Caliński, prezes Grupy Duon.
22.04.2015

Zmiany w zarządzie polskiego LNG

Wczoraj spółka podała do publicznej wiadomości komunikat o zmianie w zarządzie, prezes Gaz-Systemu Jan Chadam został pełniącym obowiązki prezesa Polskiego LNG. Jest to czwarta zmiana na tym szczeblu.
16.04.2015

Protea - między Gdańskiem a Kluczborkiem

Spółka Protea, otwierająca pomorską listę Diamentów Forbesa wśród przedsiębiorstw, które osiągnęły przychody od 50 do 250 mln złotych, swój główny zakład produkcyjny usytuowała pod Kluczborkiem. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie firm zachodnich, szczególnie skandynawskich, na tańsze wykonawstwo maszyn i urządzeń przemysłowych, a w jej portfolio znajdują się między innymi dźwigi, suwnice i żurawie okrętowe.
08.04.2015

Terminal gazowy w Świnoujściu prawie gotowy. Inwestycje badać będą jednak służby specjalne

Na wczorajszej sejmowej komisji Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu, zapewniał, że terminal LNG w Świnoujściu jest gotowy w 97 proc. Nie podał jednak konkretnej daty zakończenia jego budowy. Dodał tylko, że inwestycje "jest bliska końca".
20.03.2015

Jakie konsekwencje niesie za sobą brak gazoportu?

Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, już rok temu do Świnoujścia zawinąłby pierwszy statek z LNG. Nie poszło, mamy ponad roczne opóźnienie w budowie. Czym to skutkuje?
03.03.2015

Na Bałtyku będzie wojna na terminale gazowe?

Litwini rzucają wyzwanie polskiemu gazoportowi. Chwalą się, że ich terminal będzie ukończony szybciej niż polski, a dodatkowo jest tańszy. W tle bardzo dobrze widać jak złe są polsko-litewskie stosunki gospodarcze i polityczne.
09.10.2014

Litwa dzięki terminalowi LNG chce mieć tańszy gaz z Rosji

Terminal gazowy w Kłajpedzie umożliwi Wilnu "pewność negocjacyjną" w rozmowach z Gazpromem w sprawie obniżki cen rosyjskiego gazu - powiedziała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, wizytując inwestycję.
06.05.2014

Tusk: gazoport do końca roku gotowy do prób technicznych

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że gazoport w Świnoujściu będzie gotowy do prób technicznych do końca roku, a na początku 2015 r. będzie nim mógł popłynąć gaz. Podkreślił, że obecnie Polska jest na bieżąco dobrze zaopatrzona w gaz.
12.03.2014

Ile nas będzie kosztować LNG?

Już za rok otwarty zostanie terminal gazowy w Świnoujściu. Obiekt ma stać się kluczowym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo gazowe Polski. Ile to nas będzie kosztować?
30.09.2013

Polska potrzebuje lepszej infrastruktury gazowej

W sytuacji, gdy najważniejsze projekty mają dofinansowanie z Unii Europejskiej, wydawałoby się, że czeka nas inwestycyjny boom. Ale czy to możliwe przy obecnych kłopotach branży budowlanej?
26.09.2013

Portugalia będzie sprowadzać skroplony gaz ziemny z Angoli

Portugalia będzie zaopatrywać się w skroplony gaz ziemny (LNG) w Angoli. Nad realizacją dostaw czuwać będzie największa portugalska spółka paliwowa Galp Energia oraz angolski koncern Sonangol.
13.09.2013

Co jest najbardziej opóźnione w budowanym terminalu LNG?

Polskie LNG spółka odpowiedzialna za powstający terminal gazowy w Świnoujściu szacuje obecnie uśrednione opóźnienie na 2- 4 miesięcy. A które elementy inwestycji są opóźnione najbardziej?
25.02.2013

Ukraiński gazoport w ekspresowym tempie

Jeszcze w tym roku spółka celowa "Ukraiński projekt terminala LNG" chce wziąć pożyczkę na prace związane z pogłębieniem portu. Kredyt w wysokości 165 mln euro poręczyłby rząd w Kijowie.
21.11.2012

Na Krymie uruchomiono terminal LPG

W Kerczu, mieście należącym do autonomicznej republiki Krym na Ukrainie został otwarty terminal gazowy o mocy przepustowej 1 mln ton paliwa rocznie - podał serwis informacyjny RBK-Ukraina.
02.10.2012

Gaspol gotowy na większe dostawy LPG z morza

Podniesienie cła eksportowego na LPG w Rosji może skutkować większym importem gazu płynnego do Polski z kierunków zachodnich i południowych - mówi portalowi wnp.pl Sławomir Mikulski, dyrektor handlowy spółki Gaspol, jednego z największych dystrybutorów LPG w Polsce. Zapewnia, że gdański terminal morski spółki jest gotowy zwiększyć dostawy na krajowy rynek.
01.10.2012

Terminal LNG: wszystko idzie zgodnie z planem

Za niespełna dwa lata terminal gazowy w Świnoujściu przyjmie pierwszy statek ze skroplonym gazem. O zaawansowaniu prac mówi Jan Chadam, prezes Gaz- Systemu spółki będącej właścicielem powołanej do budowy i zarządzania terminalem firmy polskie LNG.
30.04.2012

Police badają gaz z terminalu w Świnoujściu

Mimo że Police nie złożyły formalnego wniosku o rezerwacje mocy ragazyfikacyjnych budowanego terminala LNG w Świnoujściu, to nie oznacza rezygnacji z pozyskania gazu z tego źródła.
23.01.2012

Setki milionów złotych na gazoport

W przyszłym tygodniu Gaz-System i Europejski Bank Inwestycyjny podpiszą umowę na finansowanie budowy gazoportu. EBI pożyczy polskiej spółce 600 mln zł.
08.12.2011

Terminal gazowy w terminie

Drugi już - 15-piętrowy zbiornik na skroplony gaz powstaje w Świnoujściu. Wszystko wskazuje na to, że oddanie terminalu gazowego - planowane za 2,5 roku - odbędzie się w terminie. W części morskiej terminalu - rozpoczęło się pogłębianie nowoutworzonego portu dla gazowców.
25.11.2011

Zapłacimy mniej za gaz z terminalu w Świnoujściu

Wszystko dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.
16.11.2011

W przyszłym roku pierwsi pracownicy gazoportu

Gazoport to największą infrastrukturalna inwestycja w kraju. Za około trzy miliardy złotych powstanie położony najdalej na wschód w UE terminal gazowy. Zbigniew Rapciak, prezes Polskie LNG (spółki odpowiedzialnej za budowę terminala) w rozmowie z wnp.pl mówi o budowie gazoportu, zatrudnieniu pracowników i finansowaniu inwestycji.
12.11.2011

Świnoujściu marzy się podwodny tunel w PPP

Nie jesteśmy kamikadze - mówi prezydent Świnoujścia. Ma plan, jak sfinansować tunel między wyspami.
20.07.2011

Państwowy status projektu budowy na Litwie terminalu LNG

Projekt budowy na Litwie terminalu gazu skroplonego uzyskał status państwowy - postanowił w środę litewski rząd.
14.07.2011

Gazowy szlak jedwabny, czyli co przyniesie korytarz Północ-Południe

Polakom słowo "korytarz" źle się kojarzy. Jednak ten, łączący kraje Grupy Wyszehradzkiej oraz Chorwację, ma przynieść naszemu krajowi i jego sąsiadom nie zagrożenie, ale większe bezpieczeństwo.
01.06.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.