• <
pge_baltica_390x100_duży

PGNiG kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS

ac

25.03.2021 10:51 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas PGNiG kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS

Partnerzy portalu

PGNiG kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

PGNiG za 615 mln dolarów kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS (IEPN) - poinformowała w czwartek spółka. IEPN posiada udziały w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Koncesje IEPN obejmują m.in. złoża produkcyjne: Alve, Marulk, Ormen Lange oraz terminal gazowy Nyhamna. Szacowana wielkość zasobów węglowodorów wynikająca z posiadanych przez IEPN udziałów w koncesjach wynosi ok. 117 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, z czego ponad 94 proc. to zasoby gazu ziemnego.

Dzięki transakcji szacowany średni poziom wydobycia gazu ziemnego przez PGNiG w Norwegii może w wyniku transakcji wzrosnąć o ok. 1,5 mld m sześc. rocznie w najbliższych 5 latach. Dodatkowo, PGNiG przejmie portfel koncesji poszukiwawczych, w ramach którego IEPN pełni rolę operatora na 6 koncesjach.

Dzięki akwizycji norweskiej firmy INEOS, własne wydobycie gazu na norweskich koncesjach przez PGNiG wzrośnie do 2,5 mld m sześc. rocznie - poinformował prezes spółki Paweł Majewski. Jak dodał, to krok do zapełnienia Baltic Pipe gazem z własnej produkcji.

- To potężna akwizycja, dająca od razu wzrost wydobycia gazu o 1,5 mld m sześc. rocznie - mówił Majewski w czasie prezentacji wyników PGNiG za 2020 r. O transakcji spółka poinformowała nieco wcześniej w czwartek.

Warunkami transakcji w wysokości 615 mln dol. - pomniejszonych o dochody INEOS od 1 stycznia do przejęcia kontroli przez PGNiG - jest uzyskanie zgód administracyjnych w Norwegii i korporacyjnych w polskim koncernie. To zabezpieczenie w dużym stopniu zapełnienia Baltic Pipe własną produkcją, co jest celem strategicznym spółki - podkreślił prezes PGNiG.

INEOS ma m. in. koncesje na trzech złożach produkcyjnych Alve, Marulk, Ormen Lange oraz terminal gazowy Nyhamna. Ormen Lange to drugie co do wielkości - po Trollu - produkujące złoże na szelfie norweskim. INEOS ma 14 proc. w tym złożu i perspektywy produkcji do 2045 r. - podkreślił Majewski.

Według szacunków PGNiG, dzięki przejęciu INEOS, poziom wydobycia gazu w Norwegii może osiągnąć szczytowy poziom 4 mld m sześc. w 2027 r.

seaway7
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.