• <
BOTA_2023

Protea - między Gdańskiem a Kluczborkiem

08.04.2015 05:42 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Protea - między Gdańskiem a Kluczborkiem - GospodarkaMorska.pl

Spółka Protea, otwierająca pomorską listę Diamentów Forbesa wśród przedsiębiorstw, które osiągnęły przychody od 50 do 250 mln złotych, swój główny zakład produkcyjny usytuowała pod Kluczborkiem. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie firm zachodnich, szczególnie skandynawskich, na tańsze wykonawstwo maszyn i urządzeń przemysłowych, a w jej portfolio znajdują się między innymi dźwigi, suwnice i żurawie okrętowe.

– Zajmujemy się produkcją maszyn i konstrukcji na instalacje naftowo-gazowe, głównie offshorowe – mówi Tomasz Paszkiewicz, prezes spółki. – Są to urządzenia na jednostki pływające, przeznaczone między innymi do obsługi farm wiatrowych, złóż ropy i gazu. Niemal cała nasza produkcja przeznaczona jest na eksport. Przez długi czas przy każdym kontakcie z nowym klientem zagranicznym musieliśmy przekonywać i udowadniać, że potrafimy wytwarzać produkty na najwyższym światowym poziomie. Nie ukrywam, że wyróżnienia takie jak Forbersa bardzo w tym pomagają.

Przez ostatnie kilka lat Protea rozwijała się bardzo dynamicznie. Założona w 2001  roku w Gdańsku, już trzy lata później, z uwagi na zwiększającą się ilość zleceń doszło do jej połączenia z firmą NTD z Olesna, co pozwoliło poszerzyć zakres możliwości projektowych i obliczeniowych. Już rok później, realizując dużą ilość kontraktów dla klientów z Norwegii, Unii Europejskiej oraz Azji, spółka odnotowała znaczący skok obrotów i zysku. Budowa nowoczesnej fabryki była naturalnym etapem rozwoju firmy.

- Pozycję na rynku zawdzięczamy w dużym stopniu silnemu zespołowi projektantów, którzy stanowią jedną trzecią spośród naszych 180. pracowników – podkreśla Tomasz Paszkiewicz. - Pracują u nas wysokiej klasy specjaliści nadążający za postępem w dziedzinach technicznych. Przy rozwiązaniu najbardziej złożonych problemów współpracujemy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej i Gdańskiej oraz Akademii Humanistyczno-Technicznej z Bielska-Białej.

W ostatnim czasie firma zrealizowała między innymi inwestycję pod nazwą „Opracowanie i wdrożenie innowacyjnego oprzyrządowania do realizacji połączeń mechanicznych rur typu ICP (Intelligently Connected Pipe) w firmie Protea Sp. z o.o.”, współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013. Dofinansowanie objęło 54,99% całkowitych wydatków kwalifikowanych. (Nr i data umowy o dofinansowanie: RPOP.01.03.02-16-030/14-00 z 30.06.2014 r.).

- Dzięki tej innowacji na skalę europejską, chcieliśmy opracować i wdrożyć całkowicie nowe oprzyrządowania do realizacji połączeń mechanicznych rur typu ICP, a jednocześnie zdywersyfikować ofertę produktową naszej firmy – mówi Sławomir Przewoźniak, specjalista do spraw marketingu spółki Protea. - Udało nam się również usprawnić proces produkcyjny w
przedsiębiorstwie poprzez zakup nowych maszyn i urządzeń. Długofalowo wpłynie to także na zdobywanie nowych zleceń, zwiększenie liczby klientów przedsiębiorstwa i przełoży się na wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwie.

Pomimo, że w portfolio firmy większość kontraktów związana jest z branżą offshore, wśród projektów będących w trakcie realizacji jest obecnie także zamówienie na dwie suwnice bramowe przeznaczone do obsługi złoża gazu Yamal (kontrakt zawarty we współpracy z JGC Corporation oraz firmą Technip). Terminal gazowy będzie zlokalizowany w północnej Rosji na półwyspie Yamal, w rejonie Arktyki. Suwnice te mają konstrukcję bramową z jednym wciągnikiem, o udźwigu 7mT każda. W związku z bardzo trudnymi warunkami panującymi w rejonie Arktyki Protea zastosuje w nich rozwiązania potrzebne do działania urządzeń w bardzo niskich temperaturach, aby zapewnić niezawodną pracę na polu gazowym. Dodatkowym wyzwaniem jest również dostarczenie urządzeń, które mogą pracować w strefie zagrożenia wybuchem „Zone 1” i jednocześnie znosić bardzo niskie temperatury powietrza.

W tym roku Protea otrzymała również zamówienie na trzy żurawie dla firmy Westcon w Norwegii. Projekt dotyczy dwóch typów urządzeń; żurawi RAM Luffing o konstrukcji skrzynkowej prostej oraz Knuckle Boom, o konstrukcji skrzynkowej składanej. Zakres udźwigów mieści się w zakresie of 5 do 15mT. Urządzenia te zostaną docelowo zainstalowane na jednostce FSO, która przejdzie specjalne modyfikacje do obsługi pola naftowego Martin Linge w Norwegii.

- Nieustannie myślimy też o przyszłości i reagujemy na potrzeby rynku – zaznacza Sławomir Przewoźniak – Poszukujemy obecnie inwestorów między innymi na budowę żurawia pływającego Proteus Heavy Lift Crane do montowania i utrzymania wież wiatrowych. Nasze założenia przewidują, że będzie on wykonany z lżejszej i wytrzymalszej stali S 960 MPa oraz, że będzie posiadał obniżaną, wychylną wieżę, co pozwoli mu przepływać pod mostami. Pracujemy też nad projektem żurawi ładunkowych na statki.

Firma Protea posiada przedstawicielstwo w Vestnes w Norwegii, jest również reprezentowana przez agentów w Holandii, Niemczech, Wenezueli, Stanach Zjednoczonych, Singapurze, Korei Południowej i Chinach.

Marek Nowak

Dziękujemy za wysłane grafiki.