• <

Morawiecki: W przyszłym tygodniu Polska przedstawi plan odejścia od rosyjskich źródeł energii

gm

25.03.2022 21:12
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Morawiecki: W przyszłym tygodniu Polska przedstawi plan odejścia od rosyjskich źródeł energii

Partnerzy portalu

Morawiecki: W przyszłym tygodniu Polska przedstawi plan odejścia od rosyjskich źródeł energii - GospodarkaMorska.pl
Terminal gazowy w Świnoujściu

W przyszłym tygodniu Polska przedstawi swój plan odejścia od rosyjskich źródeł energii - poinformował w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

"My pokażemy – myślę, że jeden z najbardziej radykalnych planów odejścia (od węglowodorów – PAP) - już na początku przyszłego tygodnia. Myślę, że ten plan będzie pewnego rodzaju punktem odniesienie dla Niemiec i dla wielu innych krajów" – powiedział szef rządu podczas konferencji prasowej po zakończonym w piątek wieczorem dwudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej.

W ocenie Morawieckiego Polska realizuje plan odejścia od importu rosyjskich źródeł energii dużo szybciej niż Niemcy. "Niemcy są tym państwem, które trzeba przynaglać od odchodzenia od rosyjskich węglowodorów" - oznajmił.

Premier wskazał także na konieczność wprowadzenia w UE zakazu rosyjskiej propagandy. "Mam na myśli zamknięcie wszystkich kanałów telewizyjnych, radiowych, wszystkich portali internetowych. Ta propaganda się sączy cały czas do uszu obywateli Unii Europejskiej i trzeba, jak najszybciej z tym skończyć" - podkreślił.

Premier zwrócił uwagę, że teraz inne państwa członkowskie UE analizują "nasz plan odejścia od gazu (z Rosji), bo my przewidywaliśmy różne negatywne scenariusze już kilka lat temu". W tym kontekście przypomniał, że Polska zbudowała Gazociąg Bałtycki, czyli projekt Baltic Pipe, a więc system gazociągów łączących Norwegię, Danię i Polskę o przepustowości 10 mld m3 rocznie, który ma być uruchomiony jesienią br. Wskazał także na dokończoną budowę gazoportu w Świnoujściu, który jest teraz rozbudowywany. "I budujemy pływający gazoport w Zatoce Gdańskiej, w sensie mamy zaplanowane budowanie odpowiednich połączeń" - dodał.

Powoduje to, że - jak ocenił - "już teraz, już dzisiaj jesteśmy niezależni od rosyjskiego gazu, i możemy odchodzić od tego rosyjskiego gazu choćby jutro".

Odnosząc się do planu odejścia Polski od importu rosyjskiej ropy, powtórzył, że będzie on przedstawiony na początku najbliższego tygodnia, dodając jednocześnie, że "dzięki działaniom Orlenu, dzięki działaniom pana prezesa Daniela Obajtka, w ostatnich paru latach dramatycznie - w sensie pozytywnym - zmalała nasza zależność od rosyjskiej ropy". "Ponieważ już Orlen potrafił w znacznym stopniu zdywersyfikować dostawy ropy również na inne kierunki, kierunek arabski i nie tylko" - podsumował premier Morawiecki.

Źródło: PAP

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.