Unia Europejska wyeliminuje zależność od importu rosyjskiego gazu, ropy i węgla tak szybko, jak to możliwe - czytamy we wnioskach zakończonego w piątek wieczorem dwudniowego szczytu przywódców Unii Europejskiej w Brukseli.
"Unia Europejska wyeliminuje zależność od importu rosyjskiego gazu, ropy i węgla tak szybko, jak to możliwe (...). Dlatego Rada Europejska czeka na kompleksowy i ambitny plan, opracowany w koordynacji z państwami członkowskimi, który Komisja przedstawi do końca maja 2022 r. Zostaną w nim uwzględnione uwarunkowania i struktura sektorów energetycznych państw członkowskich" - czytamy w dokumencie końcowym szczytu.
Liderzy krajów UE przypomnieli, że utrzymujące się wysokie ceny energii mają coraz bardziej negatywny wpływ na obywateli i przedsiębiorstwa, a do dalszego wzrostu cen przyczynia się też rosyjska agresja przeciwko Ukrainie. Uczestnicy szczytu dyskutowali o tym, jak zapewnić dalszą pomoc najbardziej wrażliwym konsumentom i jak w najbliższym czasie wspierać europejskie przedsiębiorstwa.
"Rada Europejska zleca Radzie UE i Komisji, w trybie pilnym, dotarcie do interesariuszy z sektora energetycznego oraz omówienie, czy krótkoterminowe możliwości, takie jak (...) bezpośrednie wsparcie konsumentów w postaci bonów, zwolnień podatkowych, pomoc państwa, pułapy cenowe, środki regulacyjne przyczynią się do obniżenia ceny gazu i zniwelowania efektów dla rynku energii elektrycznej, z uwzględnieniem uwarunkowań krajowych" - ustalili unijni przywódcy.
Wezwali oni też Komisję Europejską do przedstawienia wniosków, które skutecznie rozwiążą problem nadmiernych cen energii elektrycznej przy zachowaniu integralności jednolitego rynku, utrzymaniu zachęt do zielonej transformacji, bezpieczeństwa dostaw oraz uniknięciu nieproporcjonalnych kosztów budżetowych.
Źródło: PAP
Fot. Depositphotos
Zgłoszony przez Gaz-System transgraniczny korytarz wodorowy otrzymał status PCI
Prysmian dostarczy do Wielkiej Brytanii system kabli podmorskich. Kontrakt opiewa na 850 mln euro
Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej
Equinor nadał nazwę swojemu pływającemu projektowi MEW u wybrzeży Kalifornii
PGNiG: Polska zwiększy o 1/3 wydobycie gazu ziemnego ze złóż w Norwegii
Chińskie recepty na rozwój morskich farm wiatrowych. Spójna strategia rządu i prowincji