• <

JPP Marine – od remontów po flotę offshore i statki autonomiczne

Strona główna JPP Marine – od remontów po flotę offshore i statki autonomiczne
JPP Marine – od remontów po flotę offshore i statki autonomiczne - GospodarkaMorska.pl
Na zdjęciu od lewej wspólnicy: Zbigniew Jagniątkowski, Piotr Pietruszczak i Paweł Pietruszczak / Fot. JPP Marine

O bieżących działaniach JPP Marine ze Szczecina oraz trendach w branży opowiada jej prezes - Zbigniew Jagniątkowski. 

Szczecińska firma JPP Marine dała się poznać jako sprawdzony partner nie tylko w remontach statków, ale i w budowie kontenerowych scrubberów dla kontrahentów z Holandii. 

– Scrubber to ważne urządzenie z punktu widzenia ekologii. Znajduje się na statku w celu mierzenia ilości wydzielanych spalin i zanieczyszczeń – wyjaśnia Zbigniew Jagniątkowski, prezes stoczni JPP Marine.

W ostatnich latach zapotrzebowanie na scrubbery wzrasta. Trend ten związany jest z coraz wyższymi normami środowiskowymi, do przestrzegania których zobowiązani są armatorzy. Szczecińska firma dostosowuje swoją ofertę do tych potrzeb, śledzi też inne doniesienia z rynku.   

– Naszym zdaniem zaczyna się boom na nowe budowy niewielkich statków, szczególnie typu coaster – mówi. 

Zbigniew Jagniątkowski wyjaśnia, że jest to związane z wiekiem większości dostępnych jednostek tego typu. – Statków żeglugi bliskiego zasięgu, mających więcej niż 25 lat, jest sporo. Chodzi o te jednostki, które pływają na morzach europejskich, m.in. na Morzu Północnym czy Bałtyku. 

Ponad 70 proc. statków pływających w tym segmencie, to właśnie takie jednostki. W sumie jest ich ok. 600. Zbigniew Jagniątkowski wyjaśnia, że rynek coasterów jest obecnie stabilny. Daje zatem pomyślne perspektywy dla producentów nowych jednostek. 

– To nie są statki oceaniczne, więc w tym przypadku frachty nie podlegają mocnym fluktuacjom. Myślę, że zapotrzebowanie będzie rosło i to nie tylko dlatego, że te jednostki są stare. Zmieniły się przepisy związane ekologią, a dokładnie z oczyszczaniem wód balastowych scrubberów. Wymiana tych systemów w starych statkach jest nieekonomiczna – zaznacza. 

Wieloletnie doświadczenie w gospodarce morskiej

JPP Marine specjalizuje się w remontach różnego typu statków, poczynając od statków pasażerskich, poprzez tankowce, aż po masowce. Doświadczenia szczecińskiej firmy obejmują również kontrakty dotyczące zbiornikowców, kontenerowców, statków ro-pax czy okrętach wojennych.

– Dzięki wieloletniej praktyce i wiedzy szybko potrafimy reagować na wymagania i potrzeby amatorów – przekonuje Jagniątkowski.

Zainteresowanie branżą morską pan Zbigniew ma we krwi i to dosłownie.

– Z pewnością dlatego, że mój ojciec był marynarzem, a ja już jako dwutygodniowy maluch zamieszkałem z rodzicami na holowniku – zdradza. Dziś jako prezes zarządza wyspecjalizowanym zespołem fachowców, ale sam przeszedł długą drogę morskiej praktyki. Przez lata pływał i pracował na ladzie w firmach armatorskich w wielu zakątkach świata, a od kilku dekad jest m.in. animatorem żeglarstwa i twórcą Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Związki z morzem utrzymuje rozwijając firmę stoczniową, a prywatnie kolekcjonując marynistyczne pamiątki i publikacje.

Jakich prac JPP Marine ma obecnie najwięcej?

– To wymiany systemów balastowych na statkach, nasza brygada jest jednak bardzo mobilna, realizuje rozmaite prace, obsługuje kontrahentów z kraju, ale również armatorów niemieckich lub holenderskich. Naszą wiodącą specjalizacją jest zarządzanie remontami. Po przekazaniu nam statku remontujemy go - czasem sami, czasem w kooperacji z inną stocznią. Mamy spore doświadczenie w zarządzaniu statkami, to wiele ułatwia, ponieważ armatorzy nam ufają – opowiada. – Współpracujemy z wieloma firmami, obecnie sporo z holenderskimi.

Zbigniew Jagniątkowski mówi, że ok. 60 proc. zleceń wykonują za granicą, a resztę w kraju.

– Elastyczność jest naszym atutem. Ostatnio zaczęliśmy pracować nawet ze stocznią na Filipinach, ściągamy stamtąd pracowników. Trochę to trwało, działamy zgodnie z prawem i według wysokich standardów, a to proces czasochłonny – przyznaje.

JPP Marine w badaniach i nauce. Kiedy statek autonomiczny w Polsce?

Szef firmy przyznaje, że prócz rozmaitych zleceń dla jej rozwoju ważna jest działalność badawcza i naukowa. Do ważniejszych projektów należy Optimal Vessel, jednostka autonomiczna, której zasada funkcjonowania polegający na zbieraniu wszystkich dostępnych danych dotyczących statku. Są one wykorzystywane  m.in. w celu prowadzenia przeglądów, napraw, zapobiegania awariom, ale też bieżącej eksploatacji. 

– Dane ze statku są przesyłane do centrum zarządzania flotą u armatora. Wtedy może on ocenić, w jakim stanie jest jednostka, sprawdzić, co się dzieje z poszczególnymi urządzeniami i mechanizmami. Ten system działa też antykolizyjnie, statek może być sterowany autonomicznie. System opracowała Akademia Morska ze Szczecina, z którą w tym projekcie współpracujemy – opowiada prezes Zbigniew Jagniątkowski. 

Obecnie trwają badania i próby na statkach u armatorów. – Będziemy wdrażać to rozwiązanie już w tym roku. Przygotowujemy się do sterowania i zarządzania statkami w trybie autonomicznym, co stanowi jakościową zmianę w żegludze – zapowiada. 

Szef JPP Marine twierdzi, że tego typu rozwiązania stanowią przyszłość. Ich wprowadzanie jest niezbędne także m.in. w związku z tym, że jakość usług oferowanych przez załogi stale się pogarsza.

– Dziś naprawdę ciężko znaleźć marynarzy, nie ma ich zbyt wielu. Ci najlepsi często pracują za granicą – mówi. – Armatorzy wyłapują fachowców, patronują klasom tematycznym. Dobry marynarz jest dobrem deficytowym i poszukiwanym.

Jednostki autonomiczne mogą złagodzić deficyt rąk do pracy, ale tez poprawić bezpieczeństwo i stabilność żeglugi. Wymaga to koordynacji wielu czynników na morzu i lądzie, ale daje gwarancję wielu korzyści we wszystkich aspektach gospodarki morskiej.  

– Mam nadzieję, że Polska także postawi na statki autonomiczne. My będziemy przygotowani z najlepszymi rozwiązaniami – zapewnia.  

Podkreśla również z duma i satysfakcją, że JPP Marine współpracuje ze stocznią w Szczecinie.

– Mimo tego, co czasem się słyszy, Stocznia Szczecińska może się pochwalić świetną infrastrukturą, jedną z najlepszych w Europie – przekonuje Jagniątkowski. 

Jakie plany ma JPP na ten rok?

– Od jakiegoś czasu pracujemy z firmą holenderską, która posiada statki do obsługi wież wiatrowych – mówi. – Powoli zaczynamy je obsługiwać i remontować. Zdecydowanie chcielibyśmy mocniej wejść w sektor zarządzania flotą offshore. To także przyszłość branży morskiej – podsumowuje Zbigniew Jagniątkowski.

Dziękujemy za wysłane grafiki.