• <
pge_baltica_390x100_duży

Szwajcaria przyjmuje sankcje UE wobec Rosji, m.in. dotyczące żeglugi

gm

25.03.2022 20:15
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Szwajcaria przyjmuje sankcje UE wobec Rosji, m.in. dotyczące żeglugi

Partnerzy portalu

Szwajcaria przyjmuje sankcje UE wobec Rosji, m.in. dotyczące żeglugi - GospodarkaMorska.pl
Fot. Stephen Leonardi / Unsplash

Szwajcaria wprowadza w życie kolejny pakiet sankcji, nałożonych przez Unię Europejską na Rosję - poinformował w piątek rząd w Bernie. Chodzi o czwarty pakiet unijnych restrykcji wobec Moskwy.

"W odpowiedzi na trwającą inwazję Rosji na Ukrainę Rada Federalna podjęła 25 marca decyzję o przyjęciu najnowszego pakietu sankcji wobec Rosji. Środki wchodzą w życie 25 marca o godzinie 23:00" - napisano w komunikacie.

Rada Federalna podkreśla, że Szwajcaria stosuje się także do sankcji nałożonych przez UE 9 i 15 marca, wprowadzonych w odpowiedzi na trwającą inwazję Rosji na Ukrainę.

Zgodnie z piątkową decyzją rządu w Bernie zabroniony jest eksport ze Szwajcarii towarów i powiązanych usług dla rosyjskiego sektora energetycznego. Zabronione jest również działanie w Szwajcarii rosyjskich przedsiębiorstw sektora energetycznego oraz udzielanie pożyczek lub innych środków finansowych takim podmiotom.

Berno wprowadza także zakaz importu towarów żelaznych i stalowych z Rosji oraz eksportu do Rosji towarów luksusowych i tych związanych z żeglugą morską. W sektorze finansowym zakazane są transakcje z niektórymi rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi oraz świadczenie usług ratingowych.

"Oznacza to, że wszystkie środki zawarte w czwartym pakiecie sankcji UE zostały wdrożone" - napisano w komunikacie.

Rada Federalna zdecydowała jednak o zastosowaniu pewnych wyjątków od sankcji finansowych ze względów humanitarnych. Rząd wyjaśnia, że ma to ułatwić relacje biznesowe niezbędne do pracy organizacji humanitarnych.

Szwajcaria zdecydowała także o niewdrażaniu unijnego środka z 1 marca, zawieszającego nadawanie rosyjskich mediów Sputnik i Russia Today.

"Pomimo faktu, że te kanały są wykorzystywane przez Federację Rosyjską do rozpowszechniania ukierunkowanej propagandy i dezinformacji, Rada Federalna jest zdania, że skuteczniej jest przeciwstawiać się nieprawdziwym i szkodliwym twierdzeniom faktami, niż zapobiegać ich rozpowszechnianiu" - wyjaśniono.

Źródło: PAP

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.