Szwajcaria wprowadza w życie kolejny pakiet sankcji, nałożonych przez Unię Europejską na Rosję - poinformował w piątek rząd w Bernie. Chodzi o czwarty pakiet unijnych restrykcji wobec Moskwy.
"W odpowiedzi na trwającą inwazję Rosji na Ukrainę Rada Federalna podjęła 25 marca decyzję o przyjęciu najnowszego pakietu sankcji wobec Rosji. Środki wchodzą w życie 25 marca o godzinie 23:00" - napisano w komunikacie.
Rada Federalna podkreśla, że Szwajcaria stosuje się także do sankcji nałożonych przez UE 9 i 15 marca, wprowadzonych w odpowiedzi na trwającą inwazję Rosji na Ukrainę.
Zgodnie z piątkową decyzją rządu w Bernie zabroniony jest eksport ze Szwajcarii towarów i powiązanych usług dla rosyjskiego sektora energetycznego. Zabronione jest również działanie w Szwajcarii rosyjskich przedsiębiorstw sektora energetycznego oraz udzielanie pożyczek lub innych środków finansowych takim podmiotom.
Berno wprowadza także zakaz importu towarów żelaznych i stalowych z Rosji oraz eksportu do Rosji towarów luksusowych i tych związanych z żeglugą morską. W sektorze finansowym zakazane są transakcje z niektórymi rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi oraz świadczenie usług ratingowych.
"Oznacza to, że wszystkie środki zawarte w czwartym pakiecie sankcji UE zostały wdrożone" - napisano w komunikacie.
Rada Federalna zdecydowała jednak o zastosowaniu pewnych wyjątków od sankcji finansowych ze względów humanitarnych. Rząd wyjaśnia, że ma to ułatwić relacje biznesowe niezbędne do pracy organizacji humanitarnych.
Szwajcaria zdecydowała także o niewdrażaniu unijnego środka z 1 marca, zawieszającego nadawanie rosyjskich mediów Sputnik i Russia Today.
"Pomimo faktu, że te kanały są wykorzystywane przez Federację Rosyjską do rozpowszechniania ukierunkowanej propagandy i dezinformacji, Rada Federalna jest zdania, że skuteczniej jest przeciwstawiać się nieprawdziwym i szkodliwym twierdzeniom faktami, niż zapobiegać ich rozpowszechnianiu" - wyjaśniono.
Źródło: PAP
Rozliczenia marynarzy: Chiny, od 2024 roku zmiana umowy podatkowej
Raportowanie ESG: diabeł tkwi w szczegółach - wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem
MRiRW: potrzebne są zrównoważone działania dotyczące Morza Bałtyckiego
Czarter na podróż – okres ładowania (laytime)
OZE: Strategia czy jej brak w zakresie cyberbezpieczeństwa RP na morzu?
Najważniejsze terminy dla marynarza z perspektywy prawa podatkowego