• <

Świnoujście: 250. dostawa LNG do gazoportu

kw

20.09.2023 20:17

Partnerzy portalu

Fot. LinkedIn/Terminal LNG

Dzisiaj do Terminalu im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu przypłynął statek z jubileuszową, 250. dostawą skroplonego gazu ziemnego. Od początku działania krajowego gazoportu odebrano w nim blisko 19,7 mln ton surowca.

Gazowiec dostarczający LNG to Energy Endeavour ze Stanów Zjednoczonych, na mocy długoterminowej umowy z koncernem Cheniere Energy. LNG to dziś jeden z filarów bezpieczeństwa energetycznego, pokrywający około 1/3 rocznego zapotrzebowania Polski na błękitne paliwo.

To 250. dostawa skroplonego gazu ziemnego odebrana w świnoujskim gazoporcie od momentu jego uruchomienia na przełomie 2015 i 2016 r. Przyjęte wtedy dwa pierwsze ładunki posłużyły do rozruchu technicznego instalacji. Rozładunek pierwszej dostawy komercyjnej miał miejsce w czerwcu 2016 roku.

Rosnąca dynamika importu skroplonego gazu ziemnego do Polski sprawia, że rynek ten nieustannie ewoluuje. Grupa Orlen zapowiada dalsze inwestycje w rozwój LNG, w tym włączenie do użytku kolejnych gazowców z floty Orlen S.A., czy rezerwacje mocy regazyfikacyjnych pływającego terminala FSRU, który powstaje w Zatoce Gdańskiej.

okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.