• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Gaz-System wspólnie ze służbami bezpieczeństwa państwa chroni Terminal LNG w Świnoujściu

gm

18.09.2023 23:50 Źródło: Gaz-System
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Gaz-System wspólnie ze służbami bezpieczeństwa państwa chroni Terminal LNG w Świnoujściu

Partnerzy portalu

PORR S.A.

Spółka aktywnie wspiera pracę funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej przebywających na terenie Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i współpracuje z Policją w zakresie ochrony przestrzeni powietrznej nad terminalem. 18 września w Terminalu LNG odbyła się konferencja dotycząca bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej oraz współpracy Gaz-System ze Strażą Graniczną, Policją a także Wojskami Obrony Terytorialnej.

W spotkaniu wzięli udział: Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Marek Gróbarczyk, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Gospodarki Wodą oraz Inwestycji w Gospodarce Morskiej i Wodnej, Zbigniew Bogucki, Wojewoda Zachodniopomorski, Marcin Chludziński, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM, kadm. SG Andrzej Prokopski, Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie nadinspektor Tomasz Trawiński.

Gaz-System we współpracy z polskimi służbami wdraża kompleksowe rozwiązania służące ochronie infrastruktury przesyłowej gazu ziemnego. Terminal LNG w Świnoujściu jest jednym z kluczowych punktów dostaw gazu do Krajowego Systemu Przesyłowego, stąd bezpieczeństwo tego obiektu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa gazowego całej Polski. Od kilku miesięcy Terminal jest chroniony stacjonarnie przez całą dobę zarówno przez straż graniczną, jak i policję.

– Wszelkie konkretne działania podejmowane w tym celu są istotne, szczególnie mając w pamięci skalę ataków hybrydowych Rosji na ukraińskie instalacje i obiekty energetyczne. Rząd prowadzi i wspiera cały wachlarz działań zapewniających zwiększenie bezpieczeństwa w zakresie infrastruktury energetycznej. Z oczywistych względów działamy prewencyjnie, osłonowo i holistycznie. W przypadku przesyłowej infrastruktury energetycznej jaką zarządza spółka GAZ-SYSTEM mamy już porozumienia o współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej, z Państwową Strażą Pożarną i Strażą Graniczną, dla której zostanie zbudowana strażnica na jednym z najbardziej newralgicznych miejsc polskiego wybrzeża. Dziś spółka zapewniła funkcjonariuszom SG godziwe warunki dla pełnienia tej odpowiedzialnej służby w okresie przejściowym. W ten sposób realizowane są konsekwentnie kolejne etapy podpisanych porozumień – powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

– Rola, którą spółka Gaz-System pełni w zapewnianiu dostaw gazu, ma absolutnie kluczowe znaczenie dla funkcjonowania naszej gospodarki oraz codziennego życia obywateli. Trzeba aby spółka ściśle współpracowała ze służbami pierwszego reagowania, aby wypracować najbardziej efektywne scenariusze współdziałania. Intensyfikacja współpracy pozwoli jeszcze skuteczniej zabezpieczyć strategiczne obiekty, jak np. tłocznie i węzły gazu – powiedział Marek Gróbarczyk, sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Gospodarki Wodą oraz inwestycji w Gospodarce Morskiej i Wodnej.

– Terminal w Świnoujściu to 30 procent rocznych dostaw gazu oraz gwarancja suwerenności energetycznej Polski. Od dziś funkcjonariusze Straży Granicznej będą stacjonować bezpośrednio przy infrastrukturze terminalowej, co oznacza zwiększenie jej bezpieczeństwa. Bardzo dziękuję zarówno Straży Granicznej, jak i Policji obecnej tu na co dzień za efektywną współpracę. W przyszłym tygodniu zamykany jest trzeci zbiornik, dający dodatkowe pojemności magazynowe oraz elastyczność operacyjną, która przełoży się na możliwość obsługi większej liczby statków w roku. Dzięki temu terminal będzie mógł świadczyć także usługi załadunku statków i bunkrowania. Projekt rozbudowy zwiększa zdolności terminalu i bezpieczeństwo energetyczne kraju – podkreślił Marcin Chludziński, prezes zarządu Gaz System.

– W obliczu pojawiających się w ostatnim czasie wyzwań związanych z bezpieczeństwem narodowym należy podkreślić rolę i zaangażowanie Straży Granicznej w ochronę infrastruktury krytycznej, takiej jak terminal regazyfikacyjny w Świnoujściu. Kluczowe są w tym aspekcie działania Morskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzone na wielu płaszczyznach. Oddane dziś do użytku tymczasowe pomieszczenia dla załóg jednostek pływających z pewnością poprawią warunki służby funkcjonariuszy i pomogą jeszcze lepiej realizować nasze zadania na wodzie  – powiedział kadm. SG Andrzej Prokopski, Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Obecnie spółka zorganizowała w części morskiej Terminalu LNG pomieszczenia, które będą tymczasowo do dyspozycji dla funkcjonariuszy Straży Granicznej. Docelowo na terenie portu morskiego w Świnoujściu powstanie baza z zapleczem administracyjno-technicznym dedykowana Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi, w tym odrębnego nabrzeża dla postoju pływających jednostek straży. W tej sprawie podpisano porozumienie ze Strażą Graniczną, w ramach którego zobowiązano podmioty do podjęcia wspólnych działań i podziału odpowiedzialności przy wzmocnieniu ochrony obiektów portowych oraz strategicznej infrastruktury gazowej w tym rejonie, ze szczególnym uwzględnieniem gazoportu. Porozumienie koresponduje m.in. z zapisami nowelizacji ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich. Inwestorem odpowiedzialnym za przygotowanie i budowę obiektów przeznaczonych dla Straży Granicznej jest spółka Gaz-System. Powstała infrastruktura po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie zostanie przekazana Straży Granicznej na potrzeby realizacji ustawowych zadań Straży, w tym zadań określonych w Porozumieniu o współpracy. To nie pierwsze tego typu działania realizowane przez Gaz-System wspólnie ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo kraju. W lipcu br. podpisano porozumienie o współpracy z Dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej. W ramach tego zadania odbywają się szkolenia obronne pracowników spółki. We wrześniu zorganizowano duże ćwiczenia polegające na symulowanym zagrożeniu w Terminalu LNG. Pod koniec sierpnia spółka podpisała także porozumienie z Państwową Strażą Pożarną, które zdefiniowało współpracę w obszarach szkoleniowym, komunikacyjnym oraz usuwania skutków awarii.

Gaz-System wspiera jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotnicze Straże Pożarne w całym kraju. Tylko w 2023 roku na ten cel spółka przekazała już blisko mln zł w postaci darowizn. Z tych środków jednostki dokonują zakupu sprzętu ratowniczo-gaśniczego, wyposażenia i środków ochrony osobistej dla strażaków oraz samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek. W ramach kompleksowej ochrony obiektów infrastruktury energetycznej Gaz-System przestrzeń powietrzna nad i wokół TLNG jest w chwili obecnej zabezpieczana przed nieuprawnionym wtargnięciem BSP przy udziale uprawnionych do tego służb.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.