W niedzielę, 17 września nowy zbiornik terminala LNG w Świnoujściu zamienił się w...salę koncertową. Wszystko za sprawą występu multiinstrumentalisty Joszka Brody. Terminal już wkrótce wypełni skroplony gaz.
O tym wyjątkowym wydarzeniu poinformowała na Twitterze Anna Trzeciakowska, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Koncert odbył się z okazji 84. rocznicy napaści Sowietów na Polskę.
Trzeci zbiornik terminala LNG w Świnoujściu już jest zadaszony i wkrótce wypełni się skroplonym gazem. Zakończenie rozbudowy jest planowane na koniec tego roku.
Joszko Broda to utalentowany multiinstrumentalista, producent muzyczny i kompozytor, który podczas koncertu w Świnoujściu zagrał między innymi na fujarze.
To nie pierwszy raz, gdy w zbiorniku rozbrzmiały muzyczne dźwięki. Ostatnio Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście podzielił się nagraniem, na którym ubrany w roboczy strój trębacz sprawdzał akustykę obiektu. Test okazał się bardzo udany, co jak widać szybko wykorzystano.
17IX to szczególna data, więc i taki był koncert. W nowym zbiorniku @TerminalLNG, pod biało-czerwoną, dzięki magikowi dźwięku i muzyki źródeł, Joszko Brodzie, wybrzmiały z całą mocą rdzenne 🇵🇱 instrumenty. Polska jest bezpieczna energetycznie i piękna muzycznie. Bedzie więcej ⬇️ pic.twitter.com/nRE3d5qE3J
— Anna Trzeciakowska (@AnnaTrzeciakow3) September 17, 2023
Nowy zbiornik LNG w świnoujskim Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest budowany przez konsorcjum firm PORR S.A. I TGE Gas Engineering GmbH. Inwestycja ma być gotowa z do końca 2023 roku. Inwestycja ma znacząco zwiększyć zdolność procesowego składowania LNG. Oprócz tego przedsięwzięcia, na terenie portu trwają także prace nad budową dodatkowego stanowiska rozładunkowo-załadunkowego do obsługi mniejszych jednostek LNG: gazowców, bunkierek oraz jednostek feederowych.
Program Rozbudowy Terminalu LNG został uwzględniony na liście projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej (tzw. lista PCI, ang. Projekty of Common Interest). Rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu jest objęta dofinansowaniem z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, PRIORYTET: VII, DZIAŁANIE: 7.1 w ramach projektu pod nazwą: „Rozszerzenie funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu”. Ma składać się z dwóch etapów. Pierwszy oznacza montaż dwóch dodatkowych regazyfikatorów (SCV), natomiast drugi wiąże się z budową wspomnianego, trzeciego zbiornika gazu skroplonego, a także drugiego nabrzeża dla statków.
Zgodnie z planami moce techniczne terminalu w Świnoujściu mają po rozbudowie wynosić do 8,3 mld m3 surowca rocznie.
W Rosji zalega 150 tys. pustych kontenerów
Dziś jest obchodzony Światowy Dzień Morza
Komisja Europejska w przyszłym tygodniu przedstawi informacje w sprawie ukraińskiej propozycji dotyczącej zboża
Niemcy: pieniądze za gaz LNG nadal płyną do Rosji z krajów unijnych
Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych
Bloomberg: pomimo sankcji Rosja dalej korzysta z europejskiego transportu, by eksportować ropę