• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Dobiega końca budowa trzeciego zbiornika w terminalu LNG w Świnoujściu

rk

13.09.2023 21:31 Źródło: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Dobiega końca budowa trzeciego zbiornika w terminalu LNG w Świnoujściu

Partnerzy portalu

PORR S.A.

Niebawem rozpoczną się próby szczelności jednej z kluczowych inwestycji w świnoujskim terminalu. Ma ona sprawdzić również jego bezpieczeństwo

Nowy zbiornik, którego budowa rozpoczęła się w 2021 roku, jest największy z dotychczas zbudowanych. W sumie jego pojemność wynosi 180 tys. m3 LNG, czyli o 20 tys. więcej niż w pozostałych. Wszystkie razem mają mieścić ok. pół miliona m3 LNG. Obecnie trwa procedura zamknięcia zbiornika, następnie rozpocznie się badanie szczelności. W ramach prowadzonych w związku z tym prób do środka zostanie wtłoczona woda, co pozwoli sprawdzić szczelność obiektu.

Całą procedurę poprzedziła jeszcze jedna, nietypowa "próba". Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście podzielił się nagraniem, na którym ubrany w roboczy strój trębacz sprawdził... akustykę całego obiektu, co tworzyło niesamowite wrażenie.

Nowy zbiornik LNG w świnoujskim Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest budowany przez konsorcjum firm PORR S.A. I TGE Gas Engineering GmbH. Inwestycja ma być gotowa z do końca 2023 roku. Inwestycja ma znacząco zwiększyć zdolność procesowego składowania LNG. Oprócz tego przedsięwzięcia, na terenie portu trwają także prace nad budową dodatkowego stanowiska rozładunkowo-załadunkowego do obsługi mniejszych jednostek LNG: gazowców, bunkierek oraz jednostek feederowych.

Program Rozbudowy Terminalu LNG został uwzględniony na liście projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej (tzw. lista PCI, ang. Projekty of Common Interest). Rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu jest objęta dofinansowaniem z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, PRIORYTET: VII, DZIAŁANIE: 7.1 w ramach projektu pod nazwą: „Rozszerzenie funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu”. Ma składać się z dwóch etapów. Pierwszy oznacza montaż dwóch dodatkowych regazyfikatorów (SCV), natomiast drugi wiąże się z budową wspomnianego, trzeciego zbiornika gazu skroplonego, a także drugiego nabrzeża dla statków.

Zgodnie z planami moce techniczne terminalu w Świnoujściu mają po rozbudowie wynosić do 8,3 mld m3 surowca rocznie.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.