• <
gryfia_70lat

Shell. Do eksploatacji wracają cztery dawne rosyjskie tankowce na skroplony gaz ziemny

gm

20.05.2022 16:28 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Shell. Do eksploatacji wracają cztery dawne rosyjskie tankowce na skroplony gaz ziemny

Partnerzy portalu

Shell. Do eksploatacji wracają cztery dawne rosyjskie tankowce na skroplony gaz ziemny - GospodarkaMorska.pl
Sovcomflot to największy rosyjski armator tankowców LNG./ Fot. prasowe

Koncern Shell podjął decyzję o przywróceniu eksploatacji czterech dawnych rosyjskich tankowców przewożących skroplony gaz ziemny (LNG) - informuje belgijska agencja prasowa Belga. Firma zdecydowała wcześniej o wyłączeniu ich z użytku wkrótce po agresji Rosji na Ukrainę.

Jak ocenia Belga, Shell zdecydował się wówczas na ten krok przede wszystkim ze względu na obawy wizerunkowe. Wcześniej statki były wyczarterowane od kontrolowanej przez rosyjskie państwo spółki Sovcomflot.

Po tym, jak tankowce zostały przejęte przez banki w ramach restrukturyzacji długów rosyjskiego przedsiębiorstwa, zostały one odkupione przez firmę Eastern Pacific Shipping z siedzibą w Singapurze, informuje agencja.

Teraz Shell podpisał z firmą długoterminową umowę na użytkowanie statków, wynika z informacji belgijskiej agencji.

Belga ocenia, że to posunięcie może przynieść spadek cen na rynku gazu zamkniętego, ponieważ koncern może teraz ponownie dostarczać więcej LNG.

Shell kontroluje około 90 tankowców, czyli jedną piątą światowej floty LNG, informuje dziennik „Het Nieuwsblad” i dodaje, że przywrócenie statków do eksploatacji może również zmniejszyć ceny czarteru statków LNG, które potroiły się w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.