• <
smartre_2023

Fjord Line przekształca statki napędzane LNG na dwupaliwowe z powodu rosnących kosztów

rk

28.12.2022 11:04 Źródło: Fjord Line
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Fjord Line przekształca statki napędzane LNG na dwupaliwowe z powodu rosnących kosztów

Partnerzy portalu

Fjord Line przekształca statki napędzane LNG na dwupaliwowe z powodu rosnących kosztów - GospodarkaMorska.pl
Fjord Line

Ze względu na wzrost kosztów paliwa w postaci skroplonego gazu ziemnego (LNG) i "niezrównoważoną sytuację finansową", norweski przewoźnik promowy Fjord Line zdecydował się na przebudowę swoich dwóch statków z silników zasilanych wyłącznie LNG na silniki dwupaliwowe, wykorzystujące skroplony gaz ziemny i  paliwo żeglugowe MGO.

Firma podała w oświadczeniu, że kryzys energetyczny, spowodowany rosyjską inwazją na Ukrainę, doprowadził do znacznego wzrostu cen LNG, znacznie wyższego niż w przypadku tradycyjnych i mniej zrównoważonych źródeł energii na morzu. Ponadto jej zdaniem Fjord Line nie otrzymuje żadnej rządowej pomocy finansowej w zakresie dostarczanej energii. Miało to doprowadzić do dramatycznego wzrostu kosztów dla dwóch obsługiwanych przez firmę statków i to znacznie powyżej zrównoważonego finansowo poziomu.

- Jesteśmy zasmuceni koniecznością konwersji w kierunku wykorzystania MGO, pomimo tego, że olej napędowy do statków ma znacznie mniejszą emisję siarki niż tradycyjne paliwo, takie jak ciężki olej opałowy (HFO). Konwersja jest jednak konieczna dla utrzymania naszej oferty dla klientów, zabezpieczenia miejsc pracy i dalszego rozwoju firmy - powiedział prezes Fjord Line, Brian Thorsted Hansen.

Przedsiębiorstwo przekształci promy MS Stavangerfjord i MS Bergensfjord, które rozpoczęły działalność w 2013 i 2014 roku. Przebudowa pierwszej jednostki rozpocznie się w styczniu 2023 roku i zostanie zakończona do końca maja, natomiast MS Bergensfjord będzie przebudowywany od lutego do połowy czerwca. Prace zostaną zrealizowane w norweskiej stoczni Fosen, a silniki dostarczy fiński producent Wärtsilä. Przebudowa silników umożliwi obu statkom napędzanym LNG przełączanie się między LNG a MGO, co zapewni zrównoważoną finansowo działalność do czasu unormowania się poziomu cen LNG.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.