• <
Baltexpo2023_duży

Ulewne deszcze i powodzie nawiedziły Filipiny w okresie Bożego Narodzenia. Są ofiary

gm

28.12.2022 11:20 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ulewne deszcze i powodzie nawiedziły Filipiny w okresie Bożego Narodzenia. Są ofiary

Partnerzy portalu

Ulewne deszcze i powodzie nawiedziły Filipiny w okresie Bożego Narodzenia. Są ofiary - GospodarkaMorska.pl
Straż Wybrzeża Filipin

Tragiczny bilans świąt. 25 osób zginęło, a kolejnych 26 uznawanych jest za zaginione po fali ulewnych deszczy i powodzi, poinformowała filipińska agencja ds. łagodzenia skutków kataklizmów.

Ulewy i powodzie wywołały wystąpienie wód i zalanie przybrzeżnych terenów oraz znajdujących się w pobliżu rzek. Powodzie dotknęły w miniony weekend prawie 400 tys. osób, z czego 81 tys. wciąż przebywa w tymczasowych schronieniach. Ponadto kolejnych dziewięć osób 

W niektórych miejscach woda sięgała ludziom do klatki piersiowej. Według władz powodzie uszkodziły prawie 1,2 tys. domów i zakłóciły ruch na 123 drogach i 12 mostach. Na niektórych obszarach w środę wciąż nie ma prądu ani bieżącej wody z wodociągów.

Agencja meteorologiczna ostrzega, że w ciągu kolejnych 24 godzin w tych samych miejscach mogą znów wystąpić ulewne deszcze. Możliwe są osunięcia ziemi.

Filipiny należą do krajów najbardziej narażonych na klęski żywiołowe. Każdego roku nawiedza je około 20 sztormów i tajfunów. Kraj leży również na tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, w strefie częstych trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów.

Dziękujemy za wysłane grafiki.