• <

Wynik wyszukiwania - "powodzie" - Wiadomości

Przedstawicielka KE: transport jest krwiobiegiem europejskiej gospodarki

Transport to krwiobieg europejskiej gospodarki - podkreśla szefowa dyrekcji generalnej ds. mobilności i transportu (DG MOVE) Komisji Europejskiej Magda Kopczyńska w rozmowie z PAP o znaczeniu tego sektora dla funkcjonowania Europejczyków, a także o Ukrainie i Zielonym Ładzie.
02.05.2024

Erozja wybrzeża zagraża 500 gminom i tysiącom domów we Francji

Wraz ze wzrostem poziomu oceanów niektóre obszary przybrzeżne we Francji szybko staną się niezdatne do zamieszkania – powiedział w wywiadzie dla kanału telewizyjnego TF1 francuski minister ds. transformacji ekologicznej Christophe Bechu. Dodał, że zagrożonych jest ok. 500 gmin.
05.04.2024

Konferencja dt. bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły z udziałem ministra infrastruktury

W środę 27 marca 2024 roku w Płocku odbyła się konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły, w której uczestniczyli eksperci PGW Wody Polskie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy nakreślili najważniejsze wyzwania z ochroną przeciwpowodziową w regionie i podejmowanych działaniach.
29.03.2024

Spotkanie wiceministra infrastruktury Arkadiusza Marchewki z przedstawicielami Banku Światowego

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka spotkał się 8 marca 2024 roku w Warszawie z przedstawicielami Banku Światowego. Głównym celem spotkania była kontynuacja rozmów na temat współpracy w zakresie finansowania tzw. nowego projektu w gospodarce wodnej.
08.03.2024

Zatoka Meksykańska zagrożona tornadami, ulewnymi deszczami, powodziami i wysokimi falami

Amerykański ośrodek przewidywania burz (SPC) ostrzegł w niedzielę, że 70 mln ludzi na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej i południowym wschodzie kraju jest zagrożonych tornadami, niszczycielskim wiatrem, powodziami i zamieciami śnieżnymi. Nawiedzą one te rejony poczynając od poniedziałku.
08.01.2024

Potężne fale nawiedzają wybrzeże Kalifornii. Występują powodzie i trwają ewakuacje ludności

W wybrzeże Kalifornii uderzyły potężne fale. Zagrożenie powodzią spowodowało, że w niektórych rejonach władze wydały w sobotę nakaz ewakuacji. W innych ostrzegły mieszkańców, aby trzymali się z daleka od plaż i przybrzeżnych dróg.
31.12.2023

Somalia pod wodą. Ponad milion ludzi musiało opuścić domy z powodu szalejących powodzi

Z powodu ulewnych deszczów, które od kilku tygodni nawiedzają położoną w północno-wschodniej części Afryki Somalię, zginęło co najmniej 101 osób, a ponad milion musiało opuścić swoje domy - poinformował prezydenta Hassana Sheikha Mohamuda, cytowany przez portal Africa News.
01.12.2023

A. Adamczyk: polskie porty są najbardziej konkurencyjne na południowym wybrzeżu Bałtyku

"Dzisiaj dzięki dobremu skomunikowaniu polskich portów, są one najbardziej konkurencyjne na południowym wybrzeżu Bałtyku i to jest niezmiernie ważne" – powiedział w piątek podczas konferencji prasowej Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.
24.11.2023

Pogorszenie sytuacji powodziowej we Francji po przejściu orkanu Ciaran

Departament Pas-de-Calais został dotknięty powodziami w tym i minionym tygodniu po przejściu orkanu Ciaran. Ulewne opady deszczu ponownie zarejestrowano w departamencie Pas-de-Calais, co pogorszyło sytuację powodziową. W 74 gminach zamknięto szkoły z powodu zagrożenia powodziowego oraz utrudnień w transporcie.
09.11.2023

EKES wzywa UE do wdrożenia Niebieskiego Ładu

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) przyjął dziś oficjalną rekomendację dla wdrożenia w UE kompleksowej strategii wodnej zwanej Niebieskim Ładem/EU Blue Deal. Wezwał też wszystkie instytucje europejskie do uznania kwestii wodnych za priorytet w nowej kadencji 2024 - 2029.
26.10.2023

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w stanie Sikkim wzrosła do ponad 40

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi, do której doszło w środę w wysokogórskim stanie Sikkim w północnych Indiach, wzrosła do ponad 40; około 100 osób, w tym 22 żołnierzy jest uznawanych za zaginionych - powiadomiły w piątek agencje Reutera i Associated Press za indyjskimi władzami centralnymi i regionalnymi.
06.10.2023

Tamy, których pęknięcie doprowadziło do zalania Derny, budowała pół wieku temu firma z Jugosławii

Dwie tamy, których pęknięcie doprowadziło do zalania Derny na północy Libii, zbudowała w latach 70. XX wieku firma z Jugosławii. Eksperci wskazują, że zaniedbanie wywołane trwającym w kraju konfliktem doprowadziło do tragedii, w której zginąć mogło nawet 20 tys. osób.
14.09.2023

W wielkiej powodzi na terenie Libii mogło zginąć nawet 20 tys. osób

Liczba ofiar po katastrofalnej powodzi w libijskim mieście Derna może sięgnąć 20 tys., podały w środę lokalne władze.
14.09.2023

Prędkość wiatru huraganu Idalia wzrosła do 180 km/godz.

We wtorek w nocy huragan Idalia gwałtownie się nasilił nad wodami Zatoki Meksykańskiej i według prognoz może osiągnąć czwartą kategorię. O godz. 23 prędkość wiatru wzrosła do 180 km/godz. Na niektórych obszarach przybrzeżnych już występują powodzie.
30.08.2023

Większość florydzkiego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej objęta stanem wyjątkowym

Burza tropikalna Idalia może wkrótce zagrozić Florydzie - ostrzegają służby meteorologiczne. Większość wybrzeża Zatoki Meksykańskiej objęta jest od soboty stanem wyjątkowym.
27.08.2023

Już w tę środę cięcie blach pod pierwszego "Miecznika" z udziałem Ministra Obrony Narodowej

Dzień po Święcie Wojska Polskiego będzie można mówić o kolejnym powodzie do świętowania dla branży okrętowej oraz Marynarki Wojennej, gdyż rozpocznie się pierwszy etap budowy prototypowej, wielozadaniowej fregaty. Do 2031 roku do służby w 3. Flotylli Okrętów mają wejść trzy jednostki powstające w ramach tego przedsięwzięcia.
15.08.2023

W Rosji uderzył tajfun Khanun, ewakuowano ponad 2,5 tys. osób

Ponad 2,5 tys. osób zostało ewakuowanych na Dalekim Wschodzie Rosji z powodu zagrożenia powodziowego, wywołanego przez tajfun Khanun - poinformowały w poniedziałek krajowe władze na platformie Telegram, które przytoczyła agencja Reutera.
14.08.2023

Korea Płd. w oczekiwaniu na tajfun. Wstrzymane rejsy promów

W Korei Południowej wstrzymano loty samolotów i rejsy promów w oczekiwaniu na tajfun Khanun, którego pierwsze uderzenie spodziewane jest w środę po południu. Nadciągający z południowego wschodu żywioł ma przynieść wichurę wiejącą z prędkością do 150 km na godzinę i silne ulewy - podała agencja AP.
09.08.2023

Huragan Khanun uderza także w Chiny. Jak dotąd ewakuowano 850 tys. osób

Ulewne deszcze i woda spływająca z Pekinu, w którym odnotowano rekordowe opady, zmusiła do ewakuacji 850 tys. mieszkańców sąsiadującej ze stolicą prowincji Hebei, podaje w czwartek agencja AP. Wśród najbardziej dotkniętych obszarów jest miasto Zhuozhou, ważne centrum logistyczne branży wydawniczej.
03.08.2023

Rząd kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja ogłosił w sobotę wieczorem stan wyjątkowy w związku z powodziami

Stan wyjątkowy, który władze prowincji Nowa Szkocja ogłosiły w sobotę wieczorem w związku z powodziami, będzie obowiązywał do 5 sierpnia, o ile nie zostanie wcześniej odwołany - powiedział cytowany w rządowym komunikacie minister ds. zarządzania kryzysowego John Lohr.
23.07.2023

Ulewne deszcze doprowadziły do powodzi i podtopień setek domów

Silne deszcze w minionych dniach spowodowały powodzie w zachodniej i środkowej części Bułgarii. W samej Sofii minionej doby informowano o setkach podtopionych domach i zalanych piwnicach.
17.06.2023

Powódź w Serbii zerwała dwa mosty, w 52 gminach ogłoszono stan nadzwyczajny

W odpowiedzi na wylane rzeki i powodzie w 52 gminach centralnej Serbii ogłoszono stan nadzwyczajny. Woda zerwała dwa mosty, ewakuowano już ponad 200 osób - podało w sobotę serbskie ministerstwo spraw wewnętrznych.
17.06.2023

Ponad 100 tys. osób ewakuowano przed nadejściem cyklonu Biparjoy

Władze Indii i Pakistanu poinformowały, że ponad 100 tys. osób ewakuowano z nadmorskich regionów Indii i Pakistanu w oczekiwaniu na uderzenie cyklonu Biparjoy, które powinno nastąpić w czwartek.
14.06.2023

Premier w Porcie Gdynia o zbożu i rolnikach

W poniedziałek 22 maja w Porcie Gdynia pojawiła się delegacja rządowa z premierem Mateuszem Morawieckim na czele.
22.05.2023

Gdy powróci El Nino, mogą paść globalne rekordy temperatur

Zmiany klimatyczne i przewidywany powrót zjawiska pogodowego El Nino mogą doprowadzić do nowych rekordów średnich temperatur w roku 2023 lub 2024 – wynika z raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) .
17.05.2023

Tragiczne powodzie w Emilii-Romanii. Dwie osoby nie żyją, trzy zaginione

Rośnie tragiczny bilans powodzi we Włoszech. Dwie osoby nie żyją, trzy są zaginione, jak podały miejscowe władze w środę rano po kolejnej nocy opadów i akcji ratunkowej. Z brzegów wystąpiło tam 14 rzek. Obrona Cywilna ostrzegła, że niebezpieczeństwo grozi też ratownikom.
17.05.2023

Rośnie skala zniszczeń w wyniku cyklonu w Malawi i Mozambiku

W najnowszym raporcie agenda ONZ poinformowała, że do 360 wzrosła w Malawi liczba ofiar śmiertelnych cyklonu "Freddy", który przeszedł kilka dni temu także nad Mozambikiem. W sumie w obu krajach żywioł zabił 463 osoby.
17.03.2023

Z powodu cyklonu Gabrielle zginęły cztery osoby, setki innych uratowano z dachów zalanych domów

W wyniku cyklonu Gabrielle w Nowej Zelandii zginęły co najmniej cztery osoby, w tym jedno dziecko – podała BBC, powołując się na urzędników. Setki osób ratownicy zabierali śmigłowcami z dachów zalanych domów, a ponad 140 tys. mieszkańców wciąż nie miało w środę prądu.
16.02.2023

W Nowej Zelandii stan wyjątkowy z powodu cyklonu Gabrielle

Rząd Nowej Zelandii po raz trzeci w historii ogłosił stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Powodem tej decyzji jest cyklon Gabrielle, który wywołuje rozległe powodzie, osunięcia ziemi i ogromne fale oceaniczne na Wyspie Północnej.
14.02.2023

Powódź nawiedziła miasta zniszczone w wyniku niedawnego trzęsienia ziemi

Zaledwie kilka dni po tym, jak potężne wstrząsy uderzyły w część południowej Turcji, powodując zniszczenia w wielu miastach, odnotowano powodzie spowodowane podnoszeniem się poziomu morza, poinformowała w czwartek stacja SkyNews.
10.02.2023

Brytyjska armia uważa, że marynarka i lotnictwo powinny bardziej pomagać Ukrainie

Brytyjska Armia ma poczucie, że bierze na siebie niemal cały ciężar brytyjskiej pomocy dla Ukrainy i uważa, że Royal Navy i RAF, czyli marynarka i siły powietrzne, powinny w większym stopniu w niej uczestniczyć - pisze w sobotę dziennik "Daily Telegraph".
28.01.2023

Przemyt cebuli z Chin problemem dla filipińskich służb

Cebula kosztuje obecnie na Filipinach niemal trzykrotnie więcej niż kurczak i jest tak drogim towarem, że stała się przedmiotem przemytu.
10.01.2023

Francja przekaże Pakistanowi 360 milionów euro na odbudowę po powodziach

Francja przeznaczy 360 milionów euro na projekty, które pomogą w odbudowie Pakistanu, wciąż nękanego skutkami powodzi, których kraj doświadczył w 2022 roku - przekazał w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron, cytowany przez agencję AFP.
09.01.2023

Wody Polskie zakończyły inwestycje przeciwpowodziowe w Małopolsce

Wody Polskie zakończyły cztery zadania zwiększające bezpieczeństwo powodziowe na obszarze gmin Szczurowa i Borzęcin (Małopolskie). Prace o łącznym koszcie prawie 2 mln zł były prowadzone na lewym wale potoku Uszewka, obwałowaniach rzeki Uszwicy oraz na prawym wale rzeki Wisły.
04.01.2023

Ulewne deszcze i powodzie nawiedziły Filipiny w okresie Bożego Narodzenia. Są ofiary

Tragiczny bilans świąt. 25 osób zginęło, a kolejnych 26 uznawanych jest za zaginione po fali ulewnych deszczy i powodzi, poinformowała filipińska agencja ds. łagodzenia skutków kataklizmów.
28.12.2022

Satelita mierzący prędkość podnoszenia się poziomu morza wyniesiony na orbitę

Satelita SWOT, który ma między innymi mierzyć prędkość podnoszenia się poziomu morza na świecie oraz zmiany linii brzegowych, został w piątek wystrzelony na orbitę okołoziemską - poinformowała agencja AP. SWOT został stworzony przez naukowców NASA i CNES - amerykańskiej i francuskiej agencji kosmicznej.
16.12.2022

Klimat 2022: Wzrost poziomu mórz przyspiesza, a europejskie lodowce znikają w oczach

Według danych z cząstkowego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej o stanie globalnego klimatu, rok 2022 może być ósmym z rzędu najcieplejszym rokiem w historii pomiarów i to pomimo „chłodzącego” wpływu La Niña. Pierwszego dnia, odbywającego się w Egipcie szczytu COP27, eksperci WMO przypomnieli, że tylko w tym roku ekstremalne fale upałów, susze i niszczycielskie powodzie dotknęły miliony ludzi na całym świecie i spowodowały miliardowe straty.
08.11.2022

Media: za ograniczeniem dostaw LNG z Nigerii do Europy może stać Rosja

Władze Nigerii mogą wykorzystywać nawiedzające ten kraj powodzie jako pretekst, by ograniczyć dostawy LNG metanowcami do państw UE i doprowadzić do wzrostu cen gazu w Europie. Działania te mogą być motywowane przez Rosję - uważają eksperci telewizji CNN Portugal.
20.10.2022

76 osób zginęło w katastrofie łodzi na rzece Niger

76 osób zginęło po zatonięciu przeciążonej łodzi na rzece Niger w południowo-wschodniej Nigerii - poinformował w niedzielę późnym wieczorem prezydent tego kraju Muhammadu Buhari.
10.10.2022

Huragan Julia zmierza w kierunku Nikaragui

Tropikalny sztorm Julia, który w sobotę przekształcił się w huragan, przeszedł nieco na południe od należacej do Kolumbii wyspy San Andres i zmierza w kierunku wschodnich wybrzeży Nikaragui. Szybkość wiatru przekracza obecnie 120 km/godz - poinformowało amerykańskie Centrum ds. Huraganów (NHC).
09.10.2022

New Jersey jak Polska wyznacza cel 11 GW w offshore wind do 2040 roku

Kilka dni temu gubernator New Jersey Phil Murphy podpisał rozporządzenie wykonawcze nr 307, zwiększające cel stanowy w zakresie morskiej energetyki wiatrowej o prawie 50 proc., do poziomu 11 GW do 2040 roku. Władze zapowiedziały, że będą poszukiwać jeszcze większych możliwości rozwoju tego sektora.
30.09.2022

Huragan Ian opuszcza Kubę i zmierza na Florydę

Tropikalny cyklon nawiedził wybrzeże Kuby w nocy z wtorku na środę, gdzie spowodował zniszczenia i powodzie. Teraz kieruje się na półwysep Floryda.
28.09.2022

Do Filipin zbliża się supertajfun

Władze Filipin rozpoczęły w niedzielę ewakuacje z terenów na wybrzeżu i wstrzymały część rejsów morskich w związku z nadciągającym tajfunem Noru, który po okresie „wybuchowego nasilenia” określany jest jako supertajfun – podała agencja Reutera.
25.09.2022

Wrota sztormowe na rzece Tudze na ukończeniu

Żuławy Wiślane to malowniczy i unikatowy teren znajdujący się w północno-środkowej części Polski, na równinie delty Wisły, otoczony wzgórzami Kaszub, wysoczyzną elbląską oraz wydmami Mierzei Wiślanej. Niestety, położenie Żuław niesie ze sobą zagrożenie powodziowe. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie prowadzi szereg działań, aby je zmniejszyć. Jednym z nich jest budowa wrót sztormowych na rzece Tudze.
16.09.2022

Stan wody w Renie nadal rekordowo niski; skutki mogą być odczuwalne przez lata

W miejscowości Emmerich na północnym zachodzie Niemiec na początku tygodnia odnotowano rekordowo niski poziom wody w Renie. To problem nie tylko dla żeglugi, ale też dla ekosystemu, środowiska i rybołówstwa. Uzupełnienie niedoborów wody w rzekach może potrwać długo, a skutki obecnej sytuacji mogą być odczuwalne przez lata – ocenia hydrolog Daniel Bachman w rozmowie ze stacją n-tv.
20.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

„Lodowiec zagłady” topnieje. Poziom morza może wzrosnąć o 65 cm

Globalne ocieplenie już wkrótce może przynieść katastrofalne skutki. Według naukowców lodowiec szelfowy Thwaites może wkrótce stopnieć. To oznacza, że istnieje poważne ryzyko, że globalny poziom morza może wzrosnąć aż o 65 cm.
07.01.2022

Łódki-dłubanki z regionu Soomaa w Estonii wpisane na listę UNESCO

Wyrób i użytkowanie estońskich łódek-dłubanek z regionu Soomaa zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, wymagającego pilnej ochrony - podał estoński portal ERR News.
16.12.2021

W XVIII wieku w Chile uderzyło tsunami. Odkrycie naukowców wpłynie na predykcje w przyszłych zjawisk

Na terenach dzisiejszego południowo-środkowego wybrzeża Chile w 1973 wystąpiło tsunami, o którym brak wiadomości w dokumentach historycznych – ustalili naukowcy z uniwersytetów Northumbria i York.
11.12.2021

Witkowski o zbiornikach retencyjnych: 19 zbiorników za 12 mld zł

Wiceminister infrastruktury poinformował w Kielcach, że w ramach programu budowy zbiorników retencyjnych w południowej i środkowej Polsce powstanie 19 takich obiektów. Koszt projektu to 12 miliardów złotych.
19.08.2021

Tropikalny sztorm "Fred" zagraża Florydzie

Tropikalny sztorm „Fred” może przynieść w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych tornada i powodzie. Gubernator Florydy Ron DeSantis ogłosił stan wyjątkowy w 23 hrabstwach stanu.
15.08.2021

Raport klimatyczny IPCC. Metan z LNG wpływa na ocieplenie, poziom mórz jeszcze urośnie

Opublikowany przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC) raport szczegółowo opisuje zmiany klimatyczne i ich możliwy przebieg. Dokument został upubliczniony na trzy miesiące przed konferencją klimatyczną ONZ, na której państwa członkowskie mogą się zobowiąza do działań na rzecz ochrony klimatu i przeznaczenia na ten cel konkretnych funduszy.
11.08.2021

Ulewne deszcze na Filiipnach wymusiły ewakuację ponad 14 tys. osób w Manili

Monsunowe deszcze, których intensywność wzrosła wraz ze sztormem Cempaka, spowodowały szereg podtopień w niżej położonych dzielnicach Manili. Wymusiło to ewakuację ponad 14 tys. ludzi, którzy zostali zakwaterowani w lokalnych centrach pomocy powodzianom.
24.07.2021

Zjawisko błyskawicznych powodzi miejskich tematem obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu

21 lipca 2021 r. na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na wniosek wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka omawiano sprawy tzw. powodzi miejskich oraz propozycje ministerstwa dotyczące rozwiązania tego problemu. W spotkaniu uczestniczył również Przemysław Daca Prezes Wód Polskich.
22.07.2021

Powódź w Niemczech. Czy ropa i olej napędowy mogły zanieczyścić zbiorniki wodne?

Państwowa Agencja Ochrony Środowiska (LANUV) w niemieckim landzie Nadrenia Północna-Westfalia podejrzewa, że powodzie spowodowały przedostanie się do zbiorników wodnych m.in. ropy naftowej i oleju napędowego. Pierwsze plamy oleju zostały znalezione na Renie w pobliżu Bad Honnef.
19.07.2021

Niemcy. Partia Zielonych przeciwna polskim planom regulacji Odry

Zieloni chcą powstrzymać polskie plany regulacji Odry – pisze w poniedziałek dziennik „Die Welt”. „Promowana przez Polskę rozbudowa Odry doprowadzi do nieuzasadnionego negatywnego wpływu na rolnictwo, klimat i bilans wodny” – powiedział szef Zielonych Michael Kellner, cytowany przez niemiecki dziennik.
19.07.2021

20 ofiar śmiertelnych powodzi w Belgii. Rząd ogłasza dzień żałoby narodowej

20 osób poniosło śmierć, a 20 uważa się za zaginione w Belgii na skutek powodzi, które w ostatnich dniach nawiedziły Belgię po ulewnych deszczach - to prowizoryczny bilans podany w piątek przez minister spraw wewnętrznych Annelies Verlinden. Rząd ogłosił 20 lipca dniem żałoby narodowej.
16.07.2021

Gdańsk na podium Water City Index 2020

Gdańsk zajął 3 miejsce w głównym rankingu Water City Index 2020 obejmującym metropolie. Zestawienie to wskazuje miasta, w których efektywnie wykorzystanie zasobów wodnych jest jednym z priorytetów. Inicjatywa Water City Index pozwala mierzyć, analizować i wyciągać wnioski płynące z szeroko rozumianej polityki wodnej miast.
11.06.2021

Gróbarczyk: ruszyły konsultacje planów gospodarowania wodami

Ruszyły konsultacje społeczne w ramach planów gospodarowania wodami wraz z planami zarządzania ryzykiem powodziowym – poinformował wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
11.05.2021

Pomorscy Radni przyjęli Strategię do 2030 - chcemy być liderem w produkcji zielonej energii

Radni województwa pomorskiego jednogłośnie podjęli w poniedziałek uchwałę o strategii rozwoju regionu do 2030 r. Dokument opisuje potrzeby i kierunki pożądanych na Pomorzu zmian. Wśród najważniejszych wyzwań wskazano m.in. zmiany klimatyczne i rozwój technologiczny.
12.04.2021

Gróbarczyk: w najbliższym tygodniu przetarg na budowę stopnia wodnego w Siarzewie

W najbliższym tygodniu ogłosimy postępowanie przetargowe na budowę nowego stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie - powiedział we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
09.03.2021

Z Gdańska do Włocławka płyną dodatkowe lodołamacze

Z Gdańska do Włocławka płyną dwa lodołamacze, by wesprzeć akcję kruszenia lodu na Zbiorniku Włocławskim, gdzie obecnie pracuje osiem jednostek. Dwa dodatkowe lodołamacze będą działały poniżej tamy we Włocławku, a w razie potrzeby powyżej zapory - poinformował prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
20.02.2021

RZGW Gliwice planują do 2027 r. blisko 60 inwestycji przeciwpowodziowych

Blisko 60 inwestycji przeciwpowodziowych za ok. 1 mld zł planują w planie zarządzania ryzykiem powodziowym do 2027 r. Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Chodzi np. o rozpoczęcie prac nad zbiornikiem Kotlarnia i budowę odcinków wałów Odry.
16.02.2021

W poniedziałek rozpocznie się najważniejszy kongres wodny w Europie

Na temat prognozowania powodzi, zmian klimatu i ochrony wód debatować będzie od poniedziałku w Warszawie ponad 400 ekspertów z ponad 50 krajów w czasie konferencji pod auspicjami Międzynarodowego Stowarzyszenia Inżynierii i Badań Wodno-Środowiskowych (IAHR) - poinformowała w czwartek Polska Akademia Nauk.
11.02.2021

Gróbarczyk: ruszają konsultacje planów zarządzania ryzykiem powodziowym

Rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) w Polsce, które potrwają do czerwca tego roku - poinformował na wtorkowej wideokonferencji wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
09.02.2021

Interaktywne mapy pomocne przy powodziach i suszach

Interaktywne mapy pozwalają lepiej zrozumieć rozprzestrzenianie się choroby i przewidzieć jej dalszy rozwój. Mapy internetowe pozwalały śledzić już rozprzestrzenianie się wirusów Eboli i Ziki, a ostatnio systemy informacji geograficznej stanowią kluczowe narzędzie do walki z koronawirusem. W Polsce, na podstawie systemu informacji geograficznej ArcGIS, Esri Polska opracowała dwie interaktywne mapy, które pokazują sytuację epidemiologiczną w kraju. W przyszłości mogą okazać się pomocne także przy powodziach czy suszac
27.01.2021

Ireneusz Zyska: transformacja energetyczna to szansa dla polskiej gospodarki (wywiad)

Prezentujemy wywiad z wiceministrem ds. klimatu Ireneuszem Zyską na temat polskiej transformacji energetycznej, przeprowadzony przez Mariusza Marszałkowskiego z Instytutu Jagiellońskiego.
25.01.2021

Wody Polskie: „Odra to nasze wspólne dobro”

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie prowadzi ambitny projekt inwestycyjny, którego zadaniem jest rewitalizacja żeglugowa Odry granicznej. Projekt przewiduje wiele zadań, wśród których należy wymienić odbudowę zabudowy regulacyjnej, zwiększenie prześwitów pod mostami i budowę nowej bazy dla lodołamaczy w Szczecinie Podjuchach. Inwestycje są realizowane w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, który jest finansowany między innymi przez Bank Światowy, ale też i inne instrumenty finansowe, w tym POi
15.01.2021

Powstały cztery pompownie zabezpieczające Sandomierz przed powodzią

Cztery pompownie wody powstały w ramach ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza i okolicznych miejscowości. Nowa infrastruktura ma za zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom terenów, które m.in. w 2010 roku dotkliwe ucierpiały z powodu przerwania wałów na Wiśle.
14.01.2021

Pięć ofert w przetargu na budowę wału przeciwpowodziowego w Gdańsku

Pięć ofert wpłynęło na ogłoszony przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG) przetarg na budowę 600-metrowego wału przeciwpowodziowego nad Opływem Motławy.
07.01.2021

Trzy lata Wód Polskich. „Nie zwalniamy tempa” – mówi w wywiadzie Prezes Przemysław Daca

O początkach działania, zrealizowanych inwestycjach oraz wyzwaniach, jakie stoją przed Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, rozmawiamy z Prezesem Wód Polskich Przemysławem Dacą.
03.01.2021

Walka z kryzysem klimatycznym za mało radykalna

Mimo że w ostatnich latach wiele mówi się o zmianach klimatycznych i ich poważnych konsekwencjach, walka z tym zjawiskiem wciąż nie jest wystarczająco radykalna. Według IPCC uniknięcie czarnego scenariusza jest wciąż możliwe. – Niezbędne jest jednak ograniczenie konsumpcji, zmiana nawyków transportowych, stylu życia, sposobu zaspokajania swoich podstawowych potrzeb i bardziej solidarnościowe podejście do zasobów – wskazuje reportażysta Filip Springer.
14.12.2020

Tylko zielona i atomowa energia może zatrzymać zmiany klimatu

W Europie przyspieszają zmiany klimatu. Klęski żywiołowe mogą już wkrótce dotykać dwie trzecie Europejczyków. Każdego roku zjawiska ekstremalne, jak powodzie, podtopienia, nawałnice czy susze, tylko w Polsce powodują straty wynoszące do 0,4 proc. PKB. Obecna średnia globalna temperatura jest o 1°C wyższa od poziomu przedindustrialnego. W tym tempie do końca stulecia temperatura może być wyższa o 4°C.
08.12.2020

„Arktyczna spirala śmierci”

W miarę ocieplania się klimatu, średni zasięg lodu morskiego w Arktyce spada. Jednak ostatnie rekordowo małe minimum odnotowaliśmy w roku 2012. Od tego czasu topnienie lodu zazwyczaj pod koniec lata hamuje. Dlaczego? Być może odpowiada za to… ocieplanie się Arktyki. Praca Francis i Wu, 2020 przedstawia możliwość istnienia ciekawego sprzężenia zwrotnego. Niestety, nie można liczyć na to, że „obroni” ono lód, jeśli temperatury będą dalej rosnąć.
07.12.2020

Z regulacją Odry jak z przekopem Mierzei Wiślanej: ryzykowne inwestycje za pieniądze podatników

„Polacy nie chcą regulacji i niszczenia Odry” – już około 1000 osób z Polski i UE podpisało się pod petycją w tej sprawie do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Szkodliwy wpływ na środowisko to jednak nie jedyne, czym są zaniepokojeni aktywiści.
04.12.2020

Weź udział w pierwszym Gdańskim Forum Zmian Klimatu

Gdańsk tworzy Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu, a do udziału zaprasza mieszkańców, aktywistów i naukowców. Pierwsze Gdańskie Forum Zmian Klimatu już 25 listopada!
20.11.2020

Stop powodzi. Lista celów i działań w projekcie aktualizacji PZRP

Trzy cele główne, 11 celów szczegółowych i aż 31 typów działań to zasadnicza część realizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie projektu pn. „Przegląd i aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP)”. Interesariusze i eksperci omawiali te zagadnienia 17 listopada na konferencji Stop Powodzi „Cele. Działania. Bezpieczeństwo”.
17.11.2020

Znamy prawdopodobną przyczynę powstawania wielkich dziur w lodzie na Antarktydzie

W środku zimy 2016 roku u wybrzeży Antarktydy wydarzyło się coś nietypowego. Na lodzie morskim na Morzu Weddella otworzyła się ziejąca dziura, która ostatecznie rozszerzyła się do prawie 13 000 mil kwadratowych. Była to największa przerwa lodowa obserwowana w tym regionie od dziesięcioleci. Następnej zimy uformowała się kolejna dziura, odsłaniając tym razem ogromne 20 000 mil kwadratowych wody oceanu. Naukowcy wreszcie odkryli prawdopodobną przyczynę tych anomalii.
16.11.2020

W Święto Niepodległości o postrzeganiu gospodarki wodnej 100 lat temu

Z chwilą odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku jedną z dziedzin wymagających uporządkowania stała się gospodarka wodna. Odrodzone państwo posiadało wówczas wielkie rzeki łączące kraj z Morzem Bałtyckim i Morzem Czarnym, gęstą sieć hydrograficzną, czy rozległe kompleksy mokradeł, jednak w parze z możliwościami szły duże wyzwania i trudności.
12.11.2020

Co najmniej 16 ofiar niedzielnego tajfunu na Filipinach

Władze Filipin poinformowały w poniedziałek, że liczba śmiertelnych ofiar tajfunu Goni wzrosła do 16. Najsilniejsza od lat tropikalna burza przeszła nad azjatyckim archipelagiem w niedzielę.
02.11.2020

Filipiny: Najsilniejszy w tym roku tajfun uderzył w wybrzeże zabijając co najmniej 10 osób

Supertajfun Goni, opisywany jako najsilniejszy w tym roku na świecie cyklon tropikalnym, uderzył w niedzielę we wschodnie wybrzeże wysypy Luzon na Filipinach. Władze donoszą o co najmniej dziesięciu ofiarach żywiołu. Tysiące ludzi ewakuowano.
01.11.2020

NATO wobec zmian klimatu – oczekiwania i możliwości

Zmiany klimatu nasilają zagrożenia dla NATO związane m.in. z katastrofami naturalnymi, nieregularnymi migracjami i lokalnymi konfliktami. Zaczynają być też postrzegane przez społeczeństwa państw członkowskich jako jedno z głównych wyzwań. Dlatego zaangażowanie NATO w zwalczanie przyczyn i skutków zmian klimatu będzie ważnym elementem wzmacniania społecznego poparcia dla Sojuszu i jego politycznej spójności.
29.10.2020

Zbiornik Racibórz zredukował falę powodziową o 30 procent

Uruchomiony w październiku po raz pierwszy zbiornik Racibórz Dolny w kulminacyjnym momencie redukował falę powodziową na Odrze o 30 proc. Obecnie zbiornik, który wypełnił się maksymalnie w 27 procentach, stopniowo obniża poziom wody - wynika z danych Wód Polskich.
21.10.2020

Fala wezbraniowa na Odrze poniżej stanu alarmowego

Przechodząca przez Opole fala wezbraniowa na Odrze ma wysokość 578 cm i jest niższa o 22 cm od stanu alarmowego - poinformowało biuro prasowe urzędu miasta Opole.
16.10.2020

Prezes Wód Polskich: zbiornik Racibórz skutecznie spłaszcza falę wezbraniową na Odrze

Oddany w tym roku do użytku zbiornik Racibórz Dolny po raz pierwszy zaczął działać i skutecznie spłaszczać falę wezbraniową na rzece Odrze - poinformował prezes Wód Polskich Przemysław Daca, który w czwartek wizytował uruchomiony dzień wcześniej zbiornik.
15.10.2020

Prezes Wód Polskich: sytuacja powodziowa jest pod kontrolą

Zdaniem Przemysława Dacy, prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, sytuacja powodziowa jest pod kontrolą, a uruchomienie zbiornika Racibórz pozwoli na zabezpieczenie przed wezbranymi wodami miast na terenie woj. opolskiego.
14.10.2020

Wody Polskie opracowały plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS)

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończyło prace nad projektem planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Tym samym nasz kraj znalazł się w gronie 10 państw europejskich, które stworzyły i przyjęły taki dokument planistyczny. Ma on wskazać najistotniejsze kierunki działań, które pomogą zapobiec kryzysowi wodnemu w Polsce.
06.10.2020

Pierwsze użycie systemu zapór, by uchronić Wenecję przed wodą

W Wenecji po raz pierwszy podniesiony został w sobotę w związku z nadejściem tzw. wysokiej wody system 78 ruchomych zapór przeciwpowodziowych Mose. Ta wielomiliardowa inwestycja ma chronić miasto. Próba generalna zakończyła się pomyślnie - mówią eksperci.
03.10.2020

Potencjał gospodarczy Dolnej Wisły

28 września br. odbyła się konferencja naukowa dotycząca wykorzystania potencjału terenów znajdujących się w obszarze Dolnej Wisły. Eksperci dyskutowali m.in. o kolejnych koniecznych inwestycjach, które pozwolą na dalszy rozwój różnych gałęzi gospodarki. Podkreślali też, jak wielkie znaczenie miało wybudowanie Stopnia Wodnego Włocławek, który w tym roku obchodzi swoje 50-lecie.
29.09.2020

Światowy Dzień Rzek. Najważniejsze problemy i wyzwania w Polsce

Ludzie od wieków osiedlają się w pobliżu rzek. Błękitne arterie stanowią ważny element życia gospodarczego i społecznego. Dostarczają wody, były i są wykorzystywane do transportu, a także do celów rekreacyjnych i turystycznych. Stanowią nasze wspólne dobro. Trzeba również pamiętać o tym, że rzeki i potoki stwarzają zagrożenie – ponieważ podczas wezbrania mogą powodować powodzie zwłaszcza, że bardzo często przepływają przez centra miast i miasteczek. Co dzisiaj – w XXI wieku – jest realnym wyzwaniem, kiedy spoglądamy na sieć polsk
28.09.2020

Młodzi Polacy ruszają dziś na ulice - dla klimatu

Wzywamy polski rząd - w tym szczególnie Premiera, Ministra Aktywów Państwowych, Ministra Rozwoju, Ministra Klimatu - aby włączył w proces decyzyjny obywateli i obywatelki, oraz uznał za priorytet osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej do 2040 roku. Pod takim apelem podpisują się dziś strajkujący dla klimatu.
25.09.2020

Komisja Europejska może zwiększyć cele redukcji emisji CO2 do 2030 roku. Będzie to wymagało zmian we wszystkich sektorach gospodarki

Niekorzystne zmiany klimatyczne postępują tak szybko, że cele, do których państwa zobowiązały się w porozumieniu paryskim z 2016 roku, już są niewystarczające. Komisja Europejska przedstawiła ocenę podwyższenia celu redukcji emisji CO2 do 2030 roku z 40 do nawet 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku. Autorzy dokumentu rekomendują zwiększenie celu do poziomu 55 proc. Do tego potrzebna będzie współpraca na każdym szczeblu: od konsumentów, przez biznes, po rządy i organizacje międzynarodowe. Zwłaszcza rola firm jest mocno podkr
23.09.2020

Woda i jej stany skupienia a zmiany klimatu

Czy tropikalne cyklony, susze i błyskawiczne powodzie to efekty zmian w krążeniu wody w przyrodzie? O tym jak woda i jej różne stany skupienia wpływają na klimat pisze dr Aleksandra Kardaś w najnowszym wydaniu magazynu popularnonaukowego „Academia” zatytułowanym „Woda”.  
22.09.2020

Ceny ropy w USA spadają: na rynku obawy o popyt wobec nowych przypadków COVID-19

Notowania ropy w USA spadają. Analitycy wskazują, że wzrost liczby przypadków COVID-19 w Stanach Zjednoczonych i w Europie może ograniczyć ożywienie popytu na rynku paliw.
22.09.2020

Huragan Sally urwał część mostu na Florydzie (wideo)

W wybrzeże USA uderzył w środę kolejny huragan w tym roku. Sally powoduje podtopienia, a w Pensacoli na Florydzie urwał część drogowego mostu. Na południowym wybrzeżu USA ponad pół miliona domów nie ma dostępu do prądu.
17.09.2020

Plany Wód Polskich w zakresie adaptacji do zmian klimatu

Szósta edycja Międzynarodowego Kongresu „EKO FORUM” stała się miejscem debaty o rozwoju gospodarki z użyciem nowoczesnych, pro-środowiskowych technologii. W trakcie wydarzenia Wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś przedstawił plany inwestycyjne Gospodarstwa dotyczące wzrostu produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) a także szczegóły krajowego programu retencji korytowej, którego zadaniem jest poprawa bilansu wodnego na terenach rolnych. Część dotycząca gospodarowania wodami została zapoczątkowana ważną d
16.09.2020

Polityka i biznes na Forum Ekonomicznym

Obecność potwierdziło troje wicepremierów, kilkunastu ministrów i wiceministrów, prezesi największych spółek. Jedno jest pewne. Oprócz sali obrad Rady Ministrów niewiele w 2020 r. będzie miejsc, w którym w jednym czasie zbierze się tylu członków rządu. Forum Ekonomiczne w tym roku z powodu pandemii zostało przeniesione z Krynicy Zdroju do Karpacza. Zmieniono miejsce konferencji, ale nie kosztem doboru gości i wysokiego poziomu dyskusji. Co warte podkreślenia, czołowi uczestnicy to zwykle osoby, które już kolejny raz przejeżdżają
02.09.2020

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Choć w podstawie programowej dla polskich szkół średnich nie ma prawie nic o zmianie klimatu, to jednak w niektórych podręcznikach szkolnych temat ten jest poruszany. Niestety, cześć z tych podręczników przekazuje informacje o klimacie w sposób przynoszący więcej szkody niż pożytku. Przynajmniej w kilku z nich przeczytamy na przykład, że naukowcy nie są zgodni, czy obecna zmiana klimatu jest spowodowana działalnością człowieka. Analizujemy i komentujemy ten oraz inne przykłady klimatycznych mitów, półprawd i nieścisłości.
31.08.2020

Greenpeace udokumentował wyciek metanu na Morzu Północnym [wideo]

Aktywiści i aktywistki na pokładzie statku Greenpeace Esperanza udokumentowali duży wyciek metanu w brytyjskiej strefie ekonomicznej na Morzu Północnym. Używając ROV (zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego), sfilmowali dwa kratery emitujące gaz na głębokości około 100 metrów
26.08.2020

Konsultacje ws. projektu dot. inwestycji w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

Do systemu prawnego mają zostać wprowadzone rozwiązania, pozwalające ułatwić i przyspieszyć prace związane z przygotowaniem do realizacji przedsięwzięć retencyjnych, mających na celu ograniczenie skutków suszy w Polsce - tak zakłada projekt ustawy, który trafił właśnie do konsultacji publicznych.
17.08.2020

Nawałnice a susza - czy Polsce nadal zagraża klęska suszy?

Zasoby wód powierzchniowych w Polsce wynoszą około 1,6 tys. m3/rok/osobę, podczas gdy średnia dla Europy jest niemal 3-krotnie większa (4,56 tys. m3/rok/osobę)[1]. Tym samym zasoby wodne Polski są jednymi z najniższych w Europie. O suszy w naszym kraju mówi się od lat, a zagrożenie nią, pomimo ulewnych opadów w ostatnich kilku dniach nie minęło. Ekspert Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego wyjaśnia, dlaczego nawalne opady ostatnich tygodni nie rozwiązały problemu suszy.
10.08.2020

Jakie konsekwencje finansowe mają susze i powodzie?

Co roku zjawiska ekstremalne, takie jak powodzie, podtopienia, nawałnice i susze powodują ubytek w polskim PKB na poziomie do 0,4 proc. - poinformował dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański. W ostatnich latach klimat wystawił nam rachunek na 78 mld zł - dodał.
06.08.2020

Jak walczyć z suszą?

Polska staje przed obliczem największego od wielu lat zagrożenia suszą. Czy zdążymy podjąć odpowiednie działania zanim będzie za późno? Miejmy nadzieję, że tak, gdyż obecny sposób naszego gospodarowania wodami może doprowadzić nas do katastrofy, której dotkliwe skutki odczujemy wszyscy. Susza jest problemem systemowym, który wymaga rozwiązań systemowych, powiązanych ze sobą na wielu płaszczyznach.
22.07.2020

Ekspert: susza - mimo ulewnych opadów

Mimo ulewnych opadów w ostatnich dniach zagrożenie suszą nie minęło. Woda szybko spływa po powierzchni terenu nie nawilżając gleby. Sytuację może poprawić. retencjonowanie wody i ograniczenie powierzchni nieprzepuszczalnych - uważa ekspert Instytutu Ochrony Środowiska Michał Marcinkowski.
22.07.2020

COVID-19, a problemy z podmianami marynarzy

W związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, rządy na całym świecie zawiesiły loty międzynarodowe, zamknęły granice, porty i lotniska oraz nałożyły odpowiednie ograniczenia na cudzoziemców w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednym z największych wyzwań, przed którym znajduje się obecnie branża żeglugowa, jest przeprowadzanie podmian w załodze statków. Wspomniane ograniczenia bezpośrednio wpłynęły na zdolność marynarzy do podróżowania między poszczególnymi statkami, a krajem ich zamieszkania.
21.07.2020

Koalicja Klimatyczna: Polska nie może być wyjątkiem

Koalicja Klimatyczna wzywa premiera Mateusza Morawieckiego, aby na rozpoczynającej się Radzie Europejskiej zadeklarował, że Polska – tak jak wszystkie kraje UE - poprze cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Musimy w pełni zaangażować się w ograniczanie emisji już teraz. Odwlekanie niezbędnych działań będzie skutkować coraz poważniejszymi stratami zdrowotnymi, społecznymi i gospodarczymi.
20.07.2020

Burze, ulewy i powodzie. Jak zachować się po szkodzie?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) codziennie wydaje ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne dla poszczególnych części kraju. Ulewy, burze z gradem czy powodzie zagrażają polskim regionom od początku czerwca. W samym tylko pierwszym tygodniu lipca zjawiska atmosferyczne w mniejszym lub większym stopniu zagroziły niemal wszystkim województwom. Jak podają przedstawiciele branży ubezpieczeniowej, wyraźnie rośnie w związku z tym liczba tzw. szkód katastroficznych, czyli zniszczeń w domach na skutek groźnych zjawisk
17.07.2020

Czerwony alarm powodziowy w Wuhanie i trzech prowincjach

W mieście Wuhan w środkowych Chinach oraz w prowincjach Anhui, Jiangxi i Zhejiang obowiązuje w piątek czerwony alarm powodziowy. Ulewne deszcze podnoszą poziom wody w rzekach i jeziorach, grożąc m.in. zakłóceniem dostaw sprzętu do walki z pandemią koronawirusa.
17.07.2020

Kierunek studiów? Woda!

W czasach, gdy dookoła rozbrzmiewa hasło: „kryzys klimatyczny”, a umiejętne gospodarowanie wodami stało się jednym z najważniejszych wyzwań – nie tylko gospodarczych, przyrodniczych, ale i społecznych – studia na kierunkach zajmujących się wodą, zdają się być świetnym pomysłem... Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce i na początek dobra wiadomość – absolwenci kierunków wodnych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bo „ekspertów od wody” ciągle na rynku brakuje.
15.07.2020

W Wenecji pierwszy pełny test ruchomych zapór przeciwpowodziowych

W Wenecji odbył się w piątek pierwszy, zakończony pomyślnie kompletny test wszystkich 78 ruchomych zapór przeciwpowodziowych tworzących system Mose ( Mojżesz). Ta wielomiliardowa inwestycja ma chronić miasto przed zalewającą je tzw. wysoką wodą.
10.07.2020

Ekstremalne zjawiska pogodowe – tak zmienia się klimat w Polsce

Ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze i intensywniejsze. Zmiany klimatyczne, postępujące znacznie szybciej niż przewidywały to modele, sprawiają, że naprzemienne susze i powodzie z roku na rok stają się coraz częstsze i przybierają na sile.
10.07.2020

Susza minęła, ale ulewy i podtopienia wciąż groźne

Ze skrajności w skrajność – sytuacja hydrologiczna w Polsce jest dynamiczna i nieprzewidywalna. Po wielu miesiącach suszy i braku deszczu przyszedł czas intensywnych opadów atmosferycznych i zagrożenia powodziowego. Najtrudniejsza sytuacja jest na południu kraju oraz tam, gdzie przemieszcza się fala wezbraniowa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownym wzrostem stanów wody w rzekach na terenie południowej Polski. Tym bardziej że sezon burzowy się nie skończył.
03.07.2020

MFiPR: Fundusze unijne na ochronę przeciwpowodziową

Kluczowa inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo przeciwpowodziowe dla mieszkańców województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego została ukończona! Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze, bo o nim mowa, powstał przy wsparciu funduszy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Wkład UE w realizację tej inwestycji o wartości całkowitej przekraczającej 2 mld zł to ponad 667mln zł. W uroczystości otwarcia udział wziął wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
30.06.2020

Ostatnie ulewy nie zażegnały zagrożenia suszą. Kilka upalnych dni bez opadów sprawi, że problem powróci

– W Polsce zmiany klimatu są już widoczne gołym okiem – mówi Marcin Popkiewicz, fizyk i redaktor portalu Nauka o klimacie. Wzrost temperatury spowodował z jednej strony przyspieszone wyparowywanie wody i wzrost zagrożenia suszą, z drugiej zaś opady coraz częściej mają charakter nawalny, powodując wzrost zagrożenia powodziowego. Ostatnie deszcze załagodziły co prawda problem suszy, z którym zwłaszcza rolnicy borykali się od dłuższego czasu, ale nasycenie wodą w głębszych warstwach gleby wciąż jest niskie. To oznacza, że wystarczy
30.06.2020

IMGW: na Wiśle 1 przekroczenie stanu alarmowego i 17 stanu ostrzegawczego

W dorzeczu Wisły notujemy 1 przekroczenie stanu alarmowego i 17 stanu ostrzegawczego. W dorzeczu Odry mamy odpowiednio 6 i 18 takich przypadków - poinformował w sobotę na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
27.06.2020

Biedroń: będę zabiegał o mądre, rozważne gospodarowanie wodą

Będę zabiegał o mądre, rozważne gospodarowanie wodą, tak aby zagrożenia związane z katastrofą klimatyczną, które nawiedzają nasz kraj, były w większym stopniu kontrolowane – zapewnił w czwartek w Oławie (Dolnośląskie) kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń.
25.06.2020

Wody Polskie zaktualizują plany zarządzania ryzykiem powodziowym

Wody Polskie prowadzą działania, które mają doprowadzić do aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Nowy 6-letni plan będzie obowiązywał od 2022 r. - ogłoszono we wtorek na konferencji.
23.06.2020

Lokalne Partnerstwa Wodne walczą ze skutkami powodzi i suszy

Wody Polskie podejmują realne działania, których efektem jest ograniczanie skutków powodzi i suszy oraz wsparcie gospodarki wodnej w zachowywaniu jak największej ilości wody w środowisku. Rozpoczynamy działania mające na celu zawiązywanie Lokalnych Partnerstw Wodnych.
23.06.2020

Podtopienia miejskie to ludzkie dramaty, którym możemy zapobiegać

W ostatnich dniach burze i ulewne deszcze nawiedzają cały kraj. Na Dolnym Śląsku strażacy ponad 150 razy musieli interweniować w związku z zalanymi posesjami i koniecznością wypompowywania wody z piwnic, a w samym Wrocławiu całkowicie zalanych zostało kilkanaście ulic. W środę najwięcej deszczu spadło w Pilicy na Śląsku - 54,5 mm, w czwartek w Przewornie w woj. dolnośląskim - 81,2 mm, a na piątek IMGW wydał ostrzeżenia przed ulewami, sięgającymi punktowo 60 mm, dla niemal całego kraju.
22.06.2020

WWF: Dlaczego deszcz nie uratuje nas przed suszą?

17 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Ostatnie częste deszcze dają nam złudne poczucie bezpieczeństwa, że susza w tym roku może nie okaże się aż tak dotkliwa i poważna, jak wszyscy ogłaszają. Nic bardziej mylnego. Nawet obfite majowe opady nie poprawią stanu hydrologicznego Polski. Skutki suszy odczuje każdy Polak, bo przed zmianą klimatu deszcz nas nie uratuje.
16.06.2020

W piątek poziom wody w Wiśle w Warszawie osiągnie 50 cm

Aktualnie stan wody w Wiśle jest bardzo niski praktycznie na całym jej odcinku – powiedział PAP rzecznik IMGW-PIB, hydrolog Grzegorz Walijewski. W stacji pomiarowej Warszawa-Bulwary poziom Wisły wynosi obecnie 59 cm i w najbliższych dniach będzie wciąż spadać. "W piątek osiągnie ok. 50 cm" – dodał Walijewski.
23.04.2020

Realizacja umów stoczniowych w czasie epidemii - aktualizacja

Planowanie procesów biznesowych i zarządzenie ryzykiem w branży gospodarki morskiej to z dnia na dzień coraz większe wyzwanie. Zagadnień związanych z bieżącą oceną sytuacji jest cała masa. Zwłaszcza z uwagi na pogłębiający się niepokój i stan niepewności, a także – nie oszukujmy się – dość symboliczną pomoc państwa i brak sensownego systemu wsparcia finansowego.
06.04.2020

Kraje UE poparły przeznaczenie 37 mld euro na walkę ze skutkami COVID-19

Państwa członkowskie w ramach Rady UE poparły w poniedziałek propozycję KE przeznaczenia 37 mld euro funduszy UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa. Środki trafią m.in. do systemów opieki zdrowotnej oraz małych i średnich firm.
30.03.2020

PE poparł propozycje KE dot. wsparcia krajów UE w związku z koronawirusem

Parlament Europejski w czwartkowych głosowaniach poparł propozycje Komisji Europejskiej dot. wsparcia krajów w czasie pandemii, m.in. przeznaczenie środków z funduszy spójności na walkę ze skutkami kryzysu. Większość europosłów głosowała mailowo.
27.03.2020

Koronawirus jako „siła wyższa” w polskich realiach prawnych

Od czasu zdiagnozowania pierwszego zakażenia koronawirusem w Polsce sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie i rodzi coraz więcej obaw nie tylko związanych ze zdrowiem, ale również z wieloma kwestiami prawnymi. Rozpowszechnianie wirusa SARS-CoV-2, zaczyna wpływać na coraz więcej obszarów sfery publicznej, w tym także oddziałuje na relacje między przedsiębiorcami. Polscy przedsiębiorcy już teraz zaczynają odczuwać skutki epidemii, czego przejawem są pojawiające się coraz liczniej w Kancelarii zapytania dotyczące tzw. siły wy
18.03.2020

Ostrzeżenia przed powodziami po przejściu sztormu Dennis

W Wielkiej Brytanii trwa w poniedziałek usuwanie skutków sztormu Dennis, który przeszedł przez ten kraj w miniony weekend, powodując licznie powodzie i osunięcia się ziemi. W poniedziałek po południu nadal obowiązuje ponad 260 ostrzeżeń powodziowych.
17.02.2020

UE: Co minutę do Morza Śródziemnego trafia 30 tys. plastikowych butelek

Co minutę do Morza Śródziemnego trafia 30 tys. plastikowych butelek – alarmuje unijna organizacja ARLEM w raporcie zaprezentowanym w czwartek w Barcelonie. Ostrzega, że region śródziemnomorski ociepla się o 20 proc. szybciej niż reszta świata, co może prowadzić do masowych migracji.
23.01.2020

Lepsza retencja na Kaszubach i w Borach Tucholskich

W celu utrzymania bioróżnorodności ekosystemów wodnych na Pojezierzu Kaszubskim i w Borach Tucholskich, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wybuduje urządzenia małej retencji wodnej (zastawki) na sześciu jeziorach regionu.
20.01.2020

W Australii w końcu zaczęło padać. Jest radość, są obawy

Nad Australię nadszedł wschodni chłodny front atmosferyczny przynosząc deszcz - pierwszy od wielu miesięcy. Niższa temperatura powietrza oraz chmury deszczowe to ulga dla "ziemi spieczonej ogniem". Pojawiła się szansa na okiełznanie żywiołu przez strażaków, ale z drugiej nagła zmiana pogody może nieść za sobą niebezpieczne konsekwencje...
16.01.2020

Zimowa akcja lodołamania będzie jeszcze sprawniejsza! Wielkie inwestycje Wód Polskich i PKP PLK

W Szczecinie zostało zawarte porozumienie pomiędzy PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. a Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie – Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Strony będą współpracować w zakresie przebudowy torów (dojazdu) do nowego mostu kolejowego nad Odrą w Kostrzynie na linii Tczew – Kostrzyn nr 203.Współpraca będzie prowadzona w ramach rządowego Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły.
30.12.2019

UE: Polska poprosiła o więcej czasu w sprawie klimatu

Wszystkie kraje członkowskie mają różne punkty wyjścia, jeśli chodzi o transformację energetyczną i problemy, z którymi muszą się zmagać; na szczycie UE Polska poprosiła o więcej czasu - powiedziała w środę podczas debaty w PE w Strasburgu szefowa KE Ursula von der Leyen.
18.12.2019

Filipiny: Początek ewakuacji dziesiątek tysięcy ludzi z powodu tajfunu Kammuri

Na Filipinach rozpoczęła się w niedzielę ewakuacja dziesiątek tysięcy osób z północno-wschodnich rejonów kraju w związku z nadciągającym tajfunem Kammuri. Meteorolodzy przewidują, że wiatr może uderzyć w ten archipelag z prędkością co najmniej 170 km/godz.
01.12.2019

Co najmniej 9 ofiar śmiertelnych powodzi we Francji, Włoszech i Grecji

Co najmniej dziewięć osób zginęło od weekendu na skutek powodzi we Francji, Grecji i Włoszech; w tym ostatnim kraju służby ratunkowe nie wykluczyły kolejnych ofiar, gdyż zapadła się część autostrady w pobliżu miasta Savona - informuje w poniedziałek AP.
26.11.2019

Dwie osoby utonęły podczas gwałtownej burzy na zachodzie kraju

Dwie osoby utonęły w poniedziałek o świcie, gdy podczas burzy i ulewnego deszczu zatonęła ich żaglówka na przystani w miasteczku Antirio w zachodniej Grecji - podała w poniedziałek straż przybrzeżna.
25.11.2019

Wiele ofiar powodzi w Kenii

34 osoby zginęły w sobotę w powodziach w Kenii, 29 z nich zmarło w wyniku osunięcia się ziemi - poinformował kenijski minister spraw wewnętrznych Fred Matiangi. Powodzie spowodowane są ulewnymi deszczami, które nawiedziły zachodnią część kraju.
23.11.2019

Czy Żuławom grożą powodzie?

W ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej II Etapu Projektu Żuławskiego „Żuławy w zgodzie z żywiołem” podjęto działania zwiększające świadomość mieszkańców Żuław o stopniu i rodzajach zagrożeń. Niemal jedna trzecia regionu to tereny depresyjne, czyli znajdujące się poniżej poziomu morza. Takie położenie zwiększa prawdopodobieństwo występowania powodzi i podtopień. Wielu mieszkańców Żuław jest świadomych zagrożenia, jakie ze sobą niosą oraz zna metody ochrony. Doświadczenie pokazuje jednak, że nie da się całkowicie zapobie
25.10.2019

Tajwan: Zbliża się tajfun Mitag, zamknięto szkoły i biura

Tajwan szykuje się na przejście tajfunu Mitag, który według prognoz synoptyków uderzy w północną i północno-wschodnią część wyspy w poniedziałek wieczorem. W wielu miastach Tajwanu nieczynne są tego dnia szkoły, biura i instytucje finansowe.
30.09.2019

Gowin: Rząd zmierza do zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym

Rząd zmierza w stronę szybkiego zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym - powiedział PAP wicepremier minister nauki Jarosław Gowin. Dodał, że dekarbonizacja w UE nie ma większego znaczenia wobec faktu, że najwięksi emitenci CO2 emisją się nie przejmują.
29.09.2019

Bahamy: Burza Humberto jest coraz bliżej, ale jest mniej groźna niż Dorian

Burza tropikalna Humberto zbliża się do północnych rejonów Bahamów, które kilkanaście dni temu zostały zdewastowane przez huragan Dorian. Na niekórych wyspach już powiał silny wiatr i spadł ulewny deszcz, utrudniając akcję ratowniczą przy skutkach Doriana.
15.09.2019

Bahamy znów zagrożone, tym razem przez Humberto

Zdewastowanemu przez huragan Dorian archipelagowi wysp Bahama zagraża teraz Humberto, który przybiera na sile i przekształcił się z tropikalnego niżu w burzę tropikalną.
14.09.2019

Bahamy: Maleje liczba zaginionych, obecnie to 1300 osób

Po przejściu niszczycielskiego huraganu Dorian przez Bahamy zaginionych jest 1300 osób, czyli niemal o połowę mniej, niż podawano dzień wcześniej - poinformowały w czwartek tamtejsze władze.
13.09.2019

Bahamy: Ok. 2,5 tys. zaginionych po przejściu huraganu Dorian

Około 2,5 tys. osób zarejestrowano jako zaginione na Bahamach po przejściu niszczycielskiego huraganu Dorian - poinformowały w środę tamtejsze władze z zastrzeżeniem, że w tej liczbie mogą być uwzględnione osoby, które uciekły do ośrodków ewakuacyjnych.
12.09.2019

Michael Jordan przekazał milion dolarów na pomoc ofiarom huraganu Dorian

Michael Jordan przekazał 1 mln dolarów organizacjom humanitarnym, które niosą pomoc ofiarom huraganu Dorian na Bahamach. Legendarny koszykarz ma posiadłość na tym archipelagu.
11.09.2019

Huragan Dorian dotarł do Kanady

Huragan Dorian, który zabił na Bahamach co najmniej 43 osoby, zaatakował w sobotę atlantyckie wybrzeża Kanady łamiąc drzewa, zrywając linie energetyczne i dezorganizując komunikację. Szybkość wiatru wynosi obecnie ok. 150 km/godz. Dotychczas nie ma informacji o ofiarach.
08.09.2019

Do 43 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych huraganu Dorian

Do 43 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych huraganu Dorian na Bahamach - poinformowała w piątek późnym wieczorem czasu lokalnego rzeczniczka szefa rządu tego wyspiarskiego kraju na Atlantyku. Wcześniej władze Bahamów mówiły o co najmniej 30 zabitych.
07.09.2019

UE przekaże 500 tys. euro pomocy poszkodowanym przez huragan Dorian na Bahamach

Po najsilniejszym w historii huraganie na Atlantyku, który nawiedził Bahamy, Unia Europejska zdecydowała w piątek o przekazaniu 500 tys. euro wsparcia finansowego tym wyspom, aby pomóc osobom dotkniętym przez kataklizm.
06.09.2019

Bahamy: Do 30 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych huraganu Dorian

Do 30 wzrósł bilans potwierdzonych ofiar śmiertelnych huraganu Dorian, który w miniony weekend przeszedł nad Bahamami - powiedział minister zdrowia tego karaibskiego kraju, Duane Ernest Sands w rozmowie z AP. W jego ocenie bilans może się "znacząco podnieść".
06.09.2019

Liczba ofiar śmiertelnych huraganu Dorian na Bahamach wzrosła do 20

Do 20 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych huraganu Dorian, który przeszedł nad Bahamami - poinformował w środę minister zdrowia tego karaibskiego kraju Duane Sands. Miejscowe władze podkreślają, że bilans ten może się jeszcze zwiększyć.
05.09.2019

Bahamy szacują straty po przejściu huraganu Dorian: Zginęło 7 osób

Pierwszy oficjalny bilans strat po przejściu huraganu Dorian wskazuje, że zginęło 7 osób - powiedział we wtorek premier rządu Bahamów Hubert Minnis. "Trzeba liczyć się z większą liczbą zabitych" - dodał. Huragan zbliża się do przylądka Canaveral na Florydzie.
04.09.2019

Huragan Dorian słabnie, ale powoli zmierza w kierunku Florydy

Zbliżający się do południowo-wschodnich wybrzeży USA huragan Dorian cały czas słabnie. Obecnie ma kategorię drugą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, jednak powoli cały czas kieruje się w stronę Florydy - poinformowało we wtorek amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC).
04.09.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.