• <
ambermarine_2023_1100x200

Raport klimatyczny IPCC. Metan z LNG wpływa na ocieplenie, poziom mórz jeszcze urośnie

11.08.2021 08:11 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Raport klimatyczny IPCC. Metan z LNG wpływa na ocieplenie, poziom mórz jeszcze urośnie

Partnerzy portalu

Raport klimatyczny IPCC. Metan z LNG wpływa na ocieplenie, poziom mórz jeszcze urośnie - GospodarkaMorska.pl
Fot. Willian Justen de Vasconcellos / Unsplash

Opublikowany przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC) raport szczegółowo opisuje zmiany klimatyczne i ich możliwy przebieg. Dokument został upubliczniony na trzy miesiące przed konferencją klimatyczną ONZ, na której państwa członkowskie mogą się zobowiąza do działań na rzecz ochrony klimatu i przeznaczenia na ten cel konkretnych funduszy.

Opublikowany w poniedziałek raport IPCC, oparty na ponad 14 tysiącach badań naukowych, podaje, że w najbliższych dwóch dekadach średnie temperatury na świecie wzrosną nawet o 1,5 stopnia Celsjusza. Pracujący nad nim naukowcy po raz pierwszy wymienili także inne niż CO2 gazy wpływające na ocieplenie.

– Dwutlenek węgla jest gazem, który w największym stopniu odpowiada za globalne ocieplenie i dlatego do tej pory to właśnie na nim koncentrowaliśmy swoją uwagę. Oczywiście w raportach IPCC i innych dokumentach była mowa także o innych gazach cieplarnianych, jednak nieco umykało to szerokiej publiczności. Bardzo cieszy mnie wyraźne podkreślenie przez autorów wagi silnego, szybkiego i trwałego ograniczenia emisji metanu. Ze względu na krótki (w porównaniu z CO2) czas życia tego gazu w atmosferze, efekty ewentualnej redukcji pojawią się bardzo szybko – podkreśliła dr Aleksandra Kardaś z Wydziału Fizyki UW i z redakcji portalu "Nauka o klimacie", cytowana w informacji prasowej przesłanej PAP.

IPCC wskazuje, że w ostatnich latach można było zaobserwować związek między zmianami klimatu i coraz częstszymi i bardziej spektakularnymi zjawiskami ekstremalnymi, jak susze, fale upałów czy powodujące powodzie ulewy. – W ostatnich latach rozwinięto metody pozwalające na określanie, w jakim stopniu odpowiada za te zdarzenia globalne ocieplenie a w jakim inne czynniki. To ważny kierunek badań, otwierający potencjalnie drogę do przypisywania odpowiedzialności za straty związane ze zjawiskami meteorologicznymi emitującym gazy cieplarniane państwom lub przedsiębiorstwom – podkreśla dr Aleksandra Kardaś.

Już wcześniej podkreślano, że jednym z gazów cieplarnianych mających negatywny wpływ na ocieplenie klimatu jest metan, który jest kluczowym składnikiem skroplonego gazu ziemnego (LNG). LNG jest obecnie uznawane przez wielu ekspertów za odpowiednie paliwo przejściowe prowadzące żeglugę do zerowej emisji.

Kwestie dotyczące zawartych w raporcie prognoz dotyczących wzrostu poziomu morza odniósł się prof. Jacek Piskozub z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie. – Wzrost poziomu morza w XXI wieku (definiowany jako wzrost ponad średni poziom z lat 1995-2014) ma wynieść, w zależności od scenariusza emisji, od 0,28-0,55 metra dla scenariusza bardzo niskich emisji SSP1-1.9 (praktycznie zakładającego zmniejszenie koncentracji gazów cieplarnianych w stosunku do wartości obecnych w wyniku ich usuwania z atmosfery po roku 2050), aż do 0,98-1,88 m (dla scenariusza wysokich emisji SSP5-8.5, do którego zbliżone były rzeczywiste globalne emisje w ostatnich latach przed pandemią). Jest to znacznie więcej, niż w poprzednim Raporcie IPCC. Co gorsza poziom morza przy tym scenariuszu emisji (SSP5-8.5) może osiągnąć poziom nawet 5 m wyższy niż na początku obecnego stulecia, w wyniku przyspieszonego topnienia lądolodów, głównie Zachodniej Antarktydy – zauważa prof. Piskozub w komunikacie przesłanym PAP. – W jeszcze dalszej perspektywie czasowej oczekuje się, że utrzymywanie się temperatur globalnych w zakresie 1,5 stopnia Celsjusza ponad okresem przedprzemysłowym spowoduje w ciągu najbliższych 2000 lat poziom morza o 2-3 m wyższy niż obecnie, przy 2 stopniach Celsjusza – o 2 do 6 metrów, a przy wzroście temperatury o 5 st. C – aż o 19-22 metrów. Te ostatnie liczby oznaczałyby utratę wszystkich historycznych dzielnic miast portowych na całym świecie – dodał.

Prof. Jacek Piskozub dodaje, że najnowszy raport IPCC nie pozostawia wątpliwości co do wpływu człowieka na ogrzanie atmosfery, oceanów i lądów, spowodowanych emisjami gazów cieplarnianych.

Źródło: jm, PAP

Tagi:
ekologia, onz, raport
seaway7
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.