• <
urząd_morski_gdynia_2021

Weź udział w pierwszym Gdańskim Forum Zmian Klimatu

20.11.2020 14:50 Źródło: Urząd Miejski w Gdańsku
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Weź udział w pierwszym Gdańskim Forum Zmian Klimatu
Weź udział w pierwszym Gdańskim Forum Zmian Klimatu  - GospodarkaMorska.pl
fot. Urząd Miejski w Gdańsku

Gdańsk tworzy Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu, a do udziału zaprasza mieszkańców, aktywistów i naukowców. Pierwsze Gdańskie Forum Zmian Klimatu już 25 listopada!

Do udziału w Forum zapraszamy każdego, kto chce mieć wpływ na decyzje Miasta w zakresie ekologii. Osoby, którym zależy na aktywnym uczestnictwie w obradach Forum Zmian Klimatu, powinny wysyłać swoje zgłoszenie poprzez stronę www.forumzmianklimatu.pl. Liczba miejsc ograniczona!

Jeżeli chcemy zostać widzem Forum wystarczy, że zaczniemy obserwować FanPage wydarzenia na Facebooku, gdzie publikowane będą transmisje.
Czy Gdańsk jest zagrożony zmianami klimatu?

Prognozy naukowców wskazują, że gwałtowne zjawiska pogodowe w ciągu najbliższych 30 lat staną się częścią naszego życia. Jak przygotować się już dzisiaj?

- Przeciwdziałanie skutkom niebezpiecznych zjawisk wymaga zmian systemowych, obejmujących całokształt aktywności miejskiej. W ramach Forum dążymy do wypracowania diagnozy obecnej sytuacji, w szczególności wskazania tych obszarów miasta, które są szczególnie zagrożone i na tej podstawie szukania rozwiązań – podkreśla Piotr Borawski zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Forum Zmian Klimatu jest inicjatywą Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Organizatorzy mają nadzieję, że spotkanie mieszkańców i zainteresowanych środowisk pozwoli rozpoznać najbardziej palące problemy i znaleźć efektywne rozwiązania.
Na czym będzie polegać debata?

Całość wydarzenia zostanie podzielona na kilka etapów, które będą odbywać się w różnych terminach. Taka formuła jest podyktowana obszernością zagadnienia – pomiędzy spotkaniami specjaliści z Wydziału Środowiska uporządkują wypracowane wnioski, by ułatwić kolejne dyskusje. Postanowiono już, że powstanie osiem paneli tematycznych, w ramach których omawiane będą zagadnienia takie, jak: (1) stan rzek i powodzie, (2) wzrastający poziom morza, (3) jakość powietrza, (4) bioróżnorodność fauny, (5) bioróżnorodność flory, (6) zdrowie i grupy wrażliwe, (7) zmiany temperatur i susze, a także (8) wiatr, grad, burze.
Porządek spotkań w ramach Gdańskiego Forum Zmian Klimatu

Pierwsze z zaplanowanych spotkań to kilkugodzinna dyskusja, która pozwoli wskazać newralgiczne obszary, na których powinno zorientować działania miasto. Odbędą się one online – 25 listopada – a nad ich porządkiem będzie czuwać moderator, czyli przewodniczący. Każda z grup tematycznych przedstawi własne wnioski. Ten etap prac będzie transmitowany online na FanPage’u Forum Zmian Klimatu. Organizatorzy zapraszają od godziny 19:00 wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Następna edycja Forum nie ma jeszcze wyznaczonego terminu, wiadomo jednak, że będzie polegać na wypracowywaniu rozwiązań na podstawie osiągniętych konkluzji.
Czy ustalenia z Forum będą uchwalone przez Miasto?

Po zakończeniu serii spotkań nad wypracowanym dokumentem pochyli się komisja ekspercka. Zweryfikuje ona zgodność propozycji z obowiązującym prawem, zbada kompatybilność z innymi dokumentami i kompetencje gminy w danym zakresie. Tak opracowane ustalenia grup Forum Zmian Klimatu trafią pod obrady i mogą zostać oficjalnie uchwalone.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.