• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Marszałek pomorski o zapowiedzi weta do budżetu UE: pchacie Polskę w otchłań

20.11.2020 15:07 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Marszałek pomorski o zapowiedzi weta do budżetu UE: pchacie Polskę w otchłań

Partnerzy portalu

Marszałek pomorski o zapowiedzi weta do budżetu UE: pchacie Polskę w otchłań - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Zapowiadane przez członków polskiego rządu weto wobec wieloletniego budżetu UE oraz Funduszu Odbudowy, oznacza utratę miliardów euro dla Polski i Pomorza; pchacie Polskę w otchłań - zwrócił się dziś do rządzących marszałek pomorski Mieczysław Struk.

Sejm głosami posłów PiS i pięciu posłów związanych z Kukiz'15 przyjął w czwartek uchwałę autorstwa PiS, wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej. Uchwała m.in. wzywa do powrotu do rozmów i osiągnięcia porozumienia zgodnego z unijnymi traktatami oraz konkluzjami lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej.

Struk odniósł się do tej decyzji na swoim profilu w mediach społecznościowych oraz w komentarzu przesłanym mediom w piątek przez rzecznika Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Michała Piotrowskiego.

Marszałek pomorski stwierdził, że zapowiadane przez członków polskiego rządu weto wobec wieloletniego budżetu UE oraz Funduszu Odbudowy, oznacza utratę miliardów euro dla Polski i Pomorza. Zwrócił przy tym uwagę, że woj. pomorskie od 2004 roku pozyskało ze środków UE blisko 49 mld złotych, za które zrealizowano ponad 38 tysięcy projektów.

- Jeśli dodać do tego ponad 700 mln złotych z programów przedakcesyjnych, zbliżymy się do okrągłych 50 miliardów złotych unijnego wsparcia. Za te pieniądze budowano szpitale, przedszkola i żłobki, szkoły zawodowe, drogi każdej kategorii, oczyszczalnie ścieków, lotnisko, modernizowano linie kolejowe, ale również walczono z bezrobociem, ubóstwem, wspierano osoby z niepełnosprawnościami i seniorów - wymienił Struk.

W jego ocenie, 16 lat obecności Polski w UE to okres najbardziej dynamicznego rozwoju zarówno małych ojczyzn, jak i całego kraju. "Od 2004 roku ponad 2,5 - krotnie (do ponad 50 mld zł w skali roku) wzrosła zarówno zagraniczna sprzedaż pomorskich towarów, jak też wartość kapitału zagranicznego zainwestowanego w naszym regionie (6 mld zł). Utworzono 350 tysięcy nowych miejsc pracy, rekordowo spadło bezrobocie – z ponad 21 proc w 2004 r. do 4,5 proc. w 2019 r." - dodał.

- Jeżeli uważacie, że obsadzając stanowiska swoimi kolegami, koleżankami i rodzinami sami się wyżywicie w czasie gdy obywatele będą tracić pracę i dochody, to jesteście w błędzie. Pchacie Polskę w otchłań - zakończył marszałek Struk.

W poniedziałek państwa członkowskie nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z praworządnością. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

W czwartek po szczycie UE szef Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedzieli dalsze rozmowy na temat wypracowania kompromisu w sprawie warunkowości i jak najszybszego wdrożenia wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy. Premier Mateusz Morawiecki podtrzymał negatywne stanowisko Polski w zakresie wprowadzania "arbitralnych i nieobiektywnych kryteriów warunkujących wydatkowanie środków budżetowych".

Tagi:
budżet, ue, weto

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.