Globalne ocieplenie już wkrótce może przynieść katastrofalne skutki. Według naukowców lodowiec szelfowy Thwaites może wkrótce stopnieć. To oznacza, że istnieje poważne ryzyko, że globalny poziom morza może wzrosnąć aż o 65 cm.
Wzrost poziomu mórz i oceanów o taką wartość miałby znaczący wpływ na zmianę linii brzegowej. Dla zobrazowania skali potencjalnego zjawiska, od 1900 roku poziom morza podniósł się o około 20 cm, co już zmusza niektóre społeczności nadmorskie do opuszczenia swoich domów i intensyfikuje gwałtowne zjawiska, takie jak powodzie czy skażenie słoną wodą.
Jednak obawy budzi fakt, że Thwaites, nazywany czasem ,,lodowcem zagłady", ze względu na jego kluczową rolę w regionie, może nie być jedynym lodowcem, który zsunie się do oceanu. Gdyby tak się stało mógłby wywołać regionalną reakcję łańcuchową i pociągnąć za sobą inne pobliskie lodowce, co oznaczałoby nie kilkudziesięciocentymetrowy, a kilkumetrowy wzrost poziomu mórz. W efekcie pod wodą znalazłoby się wiele największych miast na świecie - w tym Szanghaj, Nowy Jorku, Miami, Tokio i Bombaj. Ponadto, zdecydowanie zmniejszyłoby to powierzchnie takich państw jak Kiribati, Tuvalu i Malediwy.
Topnienie Thwaites odczuwamy już dziś
Powierzchnia lodowca Thwaites jest zbliżona do Wielkiej Brytanii. Już dzisiaj jego stopniowe topnienie odpowiedzialne jest za aż 4 proc. całkowitego wzrostu poziomu mórz na Ziemi. Jeżeli doszłoby do sytuacji, w której cały lodowiec zsunął się do oceanu, skutki byłyby tragiczne. Od 2000 rok masa lodu lodowca zmniejszyła się o ponad 100 mld ton, a prędkość przesunięcia się w kierunku oceanu wzrosła dwukrotnie w ciągu 30 lat, co oznacza, że do oceanu wyrzucane jest dwa razy więcej lodu niż w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia.
Zdaniem naukowców, na których powołuje się The Independent - lodowiec szelfowy ulega szybkiej destabilizacji. Według Erin Pettit, glacjolog z Oregon State University, wschodnia półka lodowa ma pęknięcia przecinające jej powierzchnię i może się rozpaść w ciągu 10 lat.
Projekt „Władek” na finiszu. W Tczewie zbudowano replikę tradycyjnej łodzi wiślanej [ZDJĘCIA]
Mała architektura i beton z łopaty turbiny wiatrowej? Naukowcy dadzą nowe życie zużytym materiałom
Włoski lodołamacz pobił rekord na biegunie południowym
Już w marcu startuje międzynarodowa konferencja pt. Marine Green Propulsion Solutions
Wydano ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku
Na Politechnice Gdańskiej opracowano fotokatalityczne materiały, które oczyszczą wodę i powietrze