• <
siemens_gamesa_2022

Jeden z najmocniejszych lodołamaczy przechodzi próby morskie

23.11.2021 12:04
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Jeden z najmocniejszych lodołamaczy przechodzi próby morskie

Partnerzy portalu

Jeden z najmocniejszych lodołamaczy przechodzi próby morskie - GospodarkaMorska.pl
Fot. OJSC Baltic Shipyard

Sibir, nowy nuklearny lodołamacz, opuścił dok stoczni Baltiysky Zavod i udał się na próby morskie.

Statek popłynął na wody Zatoki Fińskiej, gdzie załoga testowa oraz reprezentanci armatora będą sprawdzać działanie wszystkich systemów i wyposażenia lodołamacza, jak również jego możliwości manewrowe. Testowane będą także systemy nawigacji i łączności z helikopterem.
Sibir jest napędzana dwoma reaktorami RITM-200 oferującym po 175 MW. Statek będzie mógł operować w Arktyce i w ujściach rzek polarnych.

Sibir to drugi statek wyprodukowany przez Baltiysky Zavod (OJSC Baltic Shipyard) w ramach Projektu 22220, zakładającego budowę największych i najpotężniejszych lodołamaczy. Łącznie ma być ich pięć, ale rozważane jest rozszerzenie zamówienia do siedmiu jednostek. Celem projektu jest zapewnienie możliwości całorocznej żeglugi na zachodniej części Morza Arktycznego. Statki zostały zaprojektowane w 2009 roku przez firmę CDB Iceberg. Pierwszy lodołamacz tego projektu, Arktika, jest w służbie od 2020 roku, Sibir ma być oddany w do użytku po testach, w grudniu. Ural, Yakutia, Chukotka, są wciąż w budowie.

Gospodarka Morska

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.