• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Somalia pod wodą. Ponad milion ludzi musiało opuścić domy z powodu szalejących powodzi

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Somalia pod wodą. Ponad milion ludzi musiało opuścić domy z powodu szalejących powodzi

Partnerzy portalu

Z powodu ulewnych deszczów, które od kilku tygodni nawiedzają położoną w północno-wschodniej części Afryki Somalię, zginęło co najmniej 101 osób, a ponad milion musiało opuścić swoje domy - poinformował prezydenta Hassana Sheikha Mohamuda, cytowany przez portal Africa News.

"Nasze państwo znajduje się w stanie krytycznym, a powodzie dotknęły naszych obywateli na terytorium całego kraju" - powiedział prezydent Somalii dodając, że spośród 17 mln mieszkańców kraju ponad 1 mln musiało opuścić swoje domy. Ostrzegł też przed możliwością rozprzestrzeniania się chorób.

Od 12 listopada obowiązuje w kraju stan wyjątkowy. Żywioł zniszczył wiele dróg i mostów, zalanych zostało wiele zamieszkanych obszarów. Powodzie dotknęły też państwa sąsiadujące z Somalią - Kenię (gdzie zginęło co najmniej 120 osób) i Etiopię, gdzie żywioł pochłonął jak dotąd 57 istnień ludzkich - napisał portal Africa News.

Powodzie w tym regionie Afryki spowodowane są zjawiskiem pogodowym zwanym El Nino, które polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody. Wywołuje ono naprzemiennie susze i powodzie - zaznacza Africa News i dodaje, że region ten jest jednym z najbardziej narażonych na świecie na zmiany klimatu, a ekstremalne zjawiska pogodowe są tam coraz częstsze i intensywniejsze. El Nino ma trwać - według synoptyków - do końca kwietnia 2024 r., powodując w jednych miejscach susze, a w innych ulewne deszcze.

"To katastrofalna sytuacja. Regiony, które zmagały się z ekonomicznymi i środowiskowymi skutkami długotrwałej suszy, są teraz podwójnie dotknięte powodziami" - napisała w opublikowanym w środę oświadczeniu organizacja pozarządowa Action Internationale Contre la Faim, której celem jest walka z głodem. W oświadczeniu dodano, że po największej od 40 lat suszy nastąpiły gwałtowne ulewy, które zniszczyły uprawy i spowodowały śmierć wielu zwierząt gospodarskich, a ludzi skazały na głód. (PAP)

sm/ adj/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.