• <

Powstały cztery pompownie zabezpieczające Sandomierz przed powodzią

Strona główna MW, służby morskie Powstały cztery pompownie zabezpieczające Sandomierz przed powodzią
Powstały cztery pompownie zabezpieczające Sandomierz przed powodzią - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.com

ew

14.01.2021 Źródło: PAP

Cztery pompownie wody powstały w ramach ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza i okolicznych miejscowości. Nowa infrastruktura ma za zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom terenów, które m.in. w 2010 roku dotkliwe ucierpiały z powodu przerwania wałów na Wiśle.

W 2010 roku w skutek obfitych opadów deszczu (14–18 maja) podniósł się poziom wody w dorzeczu górnej Wisły. 19 maja w wyniku pęknięcia wału na Wiśle w miejscowości Koćmierzów zalana została prawobrzeżna część Sandomierza. Pod wodą znalazło się 11 km kw powierzchni miasta - około 4 tys. budynków. Władze musiały ewakuować 4 tys. osób.

W czwartek 14 stycznia w Koćmierzowie oddano do użytku nową pompownię. Podobne inwestycje powstały także w miejscowościach Szewce i Zajeziorze oraz Nadbrzeziu (prawobrzeżnej części Sandomierza). Dzięki pompowniom, w sposób kontrolowany będzie można odprowadzać nadmiar wody z pobliskich cieków do Wisły oraz zapewnić odwadnianie i ochronę przed podtopieniami terenów tzw.zawala.

"Oddajemy do użytku inwestycję niezwykle istotną dla Sandomierza i okolic. Wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom regionu, a nowoczesne przepompownie pomogą zabezpieczyć przed zalaniem okolicznych terenów. Cztery pompownie mają jedno zadanie sprawić żeby Wisła oraz cały układ hydrologiczny nie stanowiła zagrożenia dla majątku, miejsc pracy i dobytku mieszkańców" - mówił wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą podkreślił, że inwestycje ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza są kompleksowo przygotowywane. Oprócz pompowni, powstaną także nowe wały na Wiśle oraz jej dopływach. Wybudowana zostanie też brama wodna, która będzie chronić port rzeczny w Sandomierzu przed wodami wezbraniowymi Wisły.

"Jest to zadanie kompleksowe, które zakończy się jeszcze w tym roku. Dzięki temu będziemy mogli powiedzieć, że obywatele Sandomierza są bardziej bezpieczni przed ewentualnymi skutkami powodzi" – mówił.

Dodał, że Wody Polskie realizują podobne inwestycje w innych częściach kraju. "Kontynuujemy ochronę przeciwpowodziową w obrębie ziemi kłodzkiej, Nowej Soli, Krosna Odrzańskiego. Ten kompleksowy program zawiera w sobie możliwość ochrony przed skutkami powodzi około 15 milionów obywateli" – zaznaczył.

W ramach inwestycji, polegającej na ochronie przeciwpowodziowej Sandomierza, rozbudowany zostanie wał opaskowy zabezpieczający przed wodami powodziowymi Hutę Szkła i osiedle mieszkaniowe w Sandomierzu wraz z rozbudową wału przeciwpowodziowego Wisły od ul. Lwowskiej do połączenia z wałem Koćmierzów.

"To, że powstały pompownie, podwyższane są wały przeciwpowodziowe i budowanych jest wiele innych urządzeń hydrotechnicznych, to ważny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców Sandomierza, za co w ich imieniu dziękuję" – mówił Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza.

Inwestycja zakłada również zabezpieczenie wałów Koprzywianki oraz dolinę tej rzeki przed powodzią. Dzięki temu poprawiona zostanie ochrona przed podtopieniami i zmniejszy się ryzyko występowania powodzi w miejscowościach Zajeziorze, Szewce i Sośniczany.

Projekt jest realizowany od 2017 roku. Zadanie jest współfinansowane ze środków UE w ramach Funduszu Spójności, Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz Budżetu Państwa. Wykonawcą robót jest Melbud SA. Wartość kontraktu to prawie 200 milionów złotych.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 55,84 $ baryłka  0,16% 11:54
 Cyna 22000,00 $ tona -2,85% 22 sty
 Cynk 2651,00 $ tona -2,07% 22 sty
 Aluminium 1975,00 $ tona -0,85% 22 sty
 Pallad 2327,50 $ uncja  -0,47% 11:52
 Platyna 1092,60 $ uncja  -1,18% 11:55
 Srebro 25,40 $ uncja  0,04% 11:55
 Złoto 1850,10 $ uncja  -0,26% 11:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.