• <
gryfia_70lat

Powstały filmy o kobietach w Stoczni Gdańskiej w jęz. rosyjskim i ukraińskim

06.01.2021 19:41 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Powstały filmy o kobietach w Stoczni Gdańskiej w jęz. rosyjskim i ukraińskim

Partnerzy portalu

Powstały filmy o kobietach w Stoczni Gdańskiej w jęz. rosyjskim i ukraińskim - GospodarkaMorska.pl
Kadr z filmu; YT

W ramach przedsięwzięcia Instytutu Kultury Miejskiej (IKM) w Gdańsku powstały dwa rosyjsko i ukraińskojęzyczne filmy opowiadające o Stoczni Gdańskiej szlakiem pracujących w tym zakładzie kobiet.

- Na projekt "Metropolitanka – witamy / ласкаво просимо / добро пожаловать" składały się bezpłatne szkolenia przygotowujące uczestników i uczestniczki do roli przewodników m.in. na temat dziedzictwa industrialnego Stoczni Gdańskiej oraz dziedzictwa Solidarności. Kolejnym etapem było prowadzenie spacerów w językach ukraińskim i rosyjskim. - poinformowała rzecznik prasowy IKM Marta Bańka.

Koordynatorka projektu Anna Urbańczyk z IKM wyjaśniła, że w przedsięwzięciu wzięło udział 30 osób.

- Organizacja spacerów mających wieńczyć projekt przez sytuację pandemiczną, została utrudniona. Choć cieszyły się dużą popularnością, w terenie mogliśmy spotkać się tylko siedem razy, i to z ograniczoną liczbą publiczności. Dlatego postanowiliśmy stworzyć spacery filmowe, aby przybliżyć szerszej publiczności ukraińsko- i rosyjskojęzycznej mieszkającej na Pomorzu opowieści o kobietach pracujących w Stoczni Gdańskiej. - dodała Urbańczyk.

Przewodniczki opowiadają w filmach m.in. o swoich ulubionych tematach: wodowaniu i matkach chrzestnych statków, pracy na stołówce, trudnej pracy izolatorek i monterek oraz bohaterkach Solidarności - Annie Walentynowicz i Alinie Pienkowskiej.

Każdy z filmów trwa ponad 10 minut. Oba opatrzone są polskimi napisami.

Realizowany w 2020 r. przez IKM projekt "Metropolitanka – witamy" był dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.

Wersja rosyjskojęzyczna:


Wersja ukraińskojęzyczna:

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.