• <

Huragan Ian opuszcza Kubę i zmierza na Florydę

28.09.2022 14:22 Źródło: El País
Strona główna Huragan Ian opuszcza Kubę i zmierza na Florydę
Huragan Ian opuszcza Kubę i zmierza na Florydę - GospodarkaMorska.pl
Ian, zdjęcie satelitarne. Fot. NASA.gov/NOAA

Tropikalny cyklon nawiedził wybrzeże Kuby w nocy z wtorku na środę, gdzie spowodował zniszczenia i powodzie. Teraz kieruje się na półwysep Floryda.

Jak podaje hiszpański dziennik El País, z powodu huraganu, który nawiedził wyspę w środę nad ranem, bez prądu pozostaje ponad 11 milionów mieszkańców. Ian, oznaczony kategorią 3, zmienił nasilenie i w momencie opuszczenia Kuby i przemieszczania się w stronę Florydy, zyskał przedostatnią, 4. kategorię. Wiatr wiejący z prędkością ponad 200 km na godzinę dotknął głównie zachodnią prowincję wyspy, Pinar del Río, oszczędzając najważniejsze ośrodki dla gospodarki kraju. Z kolei znajdująca się na zachodzie stolica, Hawana, pozostaje bez światła.

Kubańskie władze ograniczyły się do komentarza, że „sytuacja nadzwyczajna” dotykająca mieszkańców może potrwać do środy. Prezydent Kuby, Miguel Díaz-Canel odwiedził miejsca, które ucierpiały najbardziej.

Kuba od miesięcy zmaga się z kryzysem gospodarczym. Obywatele kraju zmuszeni są radzić sobie z niedoborem towarów i żyć z dnia na dzień. Nocne przejście huraganu, które kazało im zaopatrzyć się w żywność i środki pierwszej potrzeby, tylko pogorszyło ich sytuację.

„Nie wiemy, co zobaczymy, gdy wyjdziemy na ulice następnego dni” – relacjonował kubański pisarz Nelson Simón, żyjący w regionie Pinar del Río.

Kubański Instytut Meteorologii ogłosił stan alarmowy w całej zachodniej części kraju obowiązujący do środy. Ian to czwarty huragan w sezonie i pierwszy, który nawiedził Kubę w tym roku. We Florydę ma uderzyć tej nocy.

Dziękujemy za wysłane grafiki.