• <
nauta_2024

Sputnik Polska: Dania pozwoliła na ukończenie Nord Stream 2 przez nowe statki

06.07.2020 13:55 Źródło: Sputnik Polska
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Sputnik Polska: Dania pozwoliła na ukończenie Nord Stream 2 przez nowe statki

Partnerzy portalu

Sputnik Polska: Dania pozwoliła na ukończenie Nord Stream 2 przez nowe statki - GospodarkaMorska.pl
fot. nord-stream2.com

Duńska Agencja Energetyczna (DEA) pozwoliła spółce Nord Stream 2 AG na dokończenie Nord Stream 2 w swoich wodach przy użyciu statków do układania rur z pozycjonowaniem kotwic – podano w komunikacie agencji.

„DEA w odpowiedzi na wniosek Nord Stream 2 AG postanowiła, że wprowadzi zmiany do warunków użytkowania statków do układania rur z dynamicznym pozycjonowaniem kotwic w zgodzie na budowę Nord Stream 2, którą agencja wydała spółce 30 października 2019 roku. Zmiany oznaczają, że firma może użyć statków do układania rur z pozycjonowaniem kotwic zarówno oddzielnie, jak i w połączeniu ze statkami wyposażonymi w system dynamicznego pozycjonowania” – poinformował regulator.

Jak podkreślono, pozostała do dobudowania część Nord Stream 2 pozostaje poza granicami strefy, gdzie nie zaleca się używania statków z pozycjonowaniem kotwic z powodu zagrożenia związanego ze składowaniem tam wcześniej broni chemicznej.

Projekt Nord Stream 2

Nord Stream 2 obejmuje budowę dwóch nitek gazociągu o łącznej przepustowości 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie z rosyjskiego wybrzeża przez Morze Bałtyckie do Niemiec.

Stany Zjednoczone aktywnie sprzeciwiają się Nord Stream 2, promując swój skroplony gaz ziemny w UE, przeciwko budowie gazociągu są także Ukraina i kilka europejskich krajów, w tym Polska. USA w grudniu nałożyły sankcje na projekt, żądając od firm budowlanych natychmiastowego zaprzestania prac. Szwajcarska Allseas praktycznie natychmiast poinformowała o zawieszeniu prac przy gazociągu.

Na początku czerwca do Senatu USA wpłynął nowy projekt ustawy o sankcjach przeciwko Nord Stream 2, który przewiduje nakładanie sankcji na ubezpieczycieli statków układających gazociąg. Dokument poparło pięciu senatorów z obydwu partii, w tym wpływowy senator z Teksasu Ted Cruz.
Gazociąg jest ukończony w 94%. Planowane jest podłączenie rosyjskiego statku do układania rur „Akademik Czerski” do budowy końcowej części konstrukcji. Gazprom ma nadzieję, że uruchomi gazociąg pod koniec 2020 roku lub na początku 2021 roku.

Źródło: Sputnik Polska

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.