• <
pge_baltica_390x100_duży

Gazowiec Lech Kaczyński z trzecią dostawą LNG dla Polski

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Gazowiec Lech Kaczyński z trzecią dostawą LNG dla Polski

Partnerzy portalu

Terminal LNG

Do świnoujskiego terminalu regularnie przybywają statki transportujące skroplony gaz ziemny, który jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Kolejny raz przybył z nim statek zbudowany na potrzeby Grupy Orlen. To także 232 dostawa do świnoujskiego terminalu.

Statek jest też pierwszym z zaplanowanych ośmiu, mających tworzyć przyszłą flotę gazowców zapewniających stałe dostawy surowca do kraju. Prawie 300-metrowy gazowiec został zamówiony przez PGNiG Supply & Trading z Grupy Orlen. Powstał w południowokoreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries i tam też oficjalnie go ochrzczono w grudniu ubr. Jest zarejestrowany pod francuską banderą, a jego macierzystym portem jest Marsylia.

Transporty z LNG przybywające do Świnoujścia są tym istotniejsze, że z powodu konfliktu na Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję całkowicie wstrzymano dostawy LNG z Wschodu. Obecnie ponad 80% dostaw odbywa się drogą morską, docierając przede wszystkim do świnoujskiego terminalu. Jedna zapewnia 100 m3 surowca na takim gazowcu,  co oznacza spełnienie miesięcznego zapotrzebowania w gaz gospodarstw domowych miasta do pół miliona mieszkańców. Pierwsza dostawa na pokładzie Lecha Kaczyńskiego przybyła w marcu br. 

Do końca 2025 roku Grupa Orlen ma dysponować ośmioma statkami do przewozu LNG. Obsługującym je armatorem, od której są one czarterowane jest firma norweska firma Knutsen OAS Shipping. Oprócz Saint Barbara, trwa także budowa jednostki o nazwie Ignacy Łukasiewicz. Obie są już zwodowane i doposażane. Drugi gazowiec, Grażyna Gęsicka, wyruszył w swój dziewiczy rejs 28 kwietnia br., w tym także zmierza po pierwszy ładunek do terminalu Sabine Pass grupy Cheniere w stanie Louisiana. Ma tam przybyć w pierwszej połowie czerwca.

seaway7
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.