• <
bulk_cargo_port_szczecin

Grupy ekologiczne chcą zakazania niskosiarkowych paliw w rejonie Arktyki

PMK

27.01.2020 21:45 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Grupy ekologiczne chcą zakazania niskosiarkowych paliw w rejonie Arktyki

Partnerzy portalu

Grupy ekologiczne chcą zakazania niskosiarkowych paliw w rejonie Arktyki - GospodarkaMorska.pl

Grupy ekologiczne wezwały do zakazu stosowania nowego paliwa o niskiej zawartości siarki w regionie arktycznym, powołując się na badania pokazujące, że mieszanki paliwa morskiego przyczyniły się do wysokich emisji czarnego węgla w tym środowisku.

Od początku tego roku Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ (IMO) zakazała statkom stosowania paliw o zawartości siarki powyżej 0,5%, w porównaniu z 3,5% poprzednio. Przepisy, znane jako IMO 2020, mają na celu poprawę zdrowia ludzi poprzez zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Tylko statki wyposażone w urządzenia do usuwania siarki zwane płuczkami będą mogły kontynuować spalanie paliwa o wysokiej zawartości siarki. Właściciele statków mogą również wybrać czystsze paliwa, takie jak skroplony gaz ziemny (LNG).

Niemcy i Finlandia przedłożyły IMO artykuł na temat Arktyki w zeszłym roku, pokazując, że nowe mieszanki paliw żeglugowych o zawartości siarki 0,5% mogą zawierać duży procent związków aromatycznych, które mają bezpośredni wpływ na emisję czarnego węgla.

Po raz pierwszy w kontekście IMO pojawiło się powiązanie między mieszankami paliwa o niskiej zawartości siarki i sadzy - produktem niepełnego spalania paliw na bazie węgla i przyczyniającym się do zmian klimatu.

Sian Prior, główny doradca w Clean Arctic Alliance, koalicji organizacji pozarządowych, powiedział, że jeśli IMO nie podejmie natychmiastowych działań w sprawie stosowania oleju napędowego o bardzo niskiej zawartości siarki, „doprowadzi to do ogromnego wzrostu emisji czarnego węgla, a to zarówno przyśpieszy topnienie arktycznego lodu morskiego, jak i będzie miało duży wpływ na klimat Ziemi”.

Sojusz wezwał do natychmiastowego przejścia na ekologiczne paliwa dla statków w Arktyce i starał się wyjaśnić, w jaki sposób opracowano mieszanki paliw o niskiej zawartości siarki na potrzeby IMO 2020.

Rzecznik IMO powiedział, że lutowa sesja podkomitetu ds. zapobiegania zanieczyszczeniom w lutym omówi uwagi, w tym wpływ emisji sadzy na Arktykę.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.