• <
BOTA_2023

Zakończono produkcję monopali dla projektu wiatrowego na Morzu Bałtyckim

12.01.2023 23:56 Źródło: EEW SPC/Iberdrola
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Zakończono produkcję monopali dla projektu wiatrowego na Morzu Bałtyckim

Partnerzy portalu

Zakończono produkcję monopali dla projektu wiatrowego na Morzu Bałtyckim - GospodarkaMorska.pl
EEW

Niemiecki producent komponentów wiatrowych EEW Special Pipe Constructions poinformował, że zakończył produkcję wszystkich monopali, które zostaną zainstalowane w ramach projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle na Morzu Bałtyckim.

Prace produkcyjne zakończyły się w grudniu 2022 roku, czyli zgodnie z harmonogramem. Firma wyprodukowała 50 fundamentów monopolowych, których średnica wynosi od 8,75 do 9 metrów. Proces instalacji fundamentów rozpocznie się wiosną 2023 roku.

Deweloperem projektu jest hiszpański potentat energetyczny Iberdrola. Farma będzie zlokalizowana 30 kilometrów na północny wschód od wyspy Rugia. Turbiny wiatrowe o mocy jednostkowej 9,53 MW zapewnią łącznie 476 MW mocy, co da efekcie ok. 1,9 TWh wyprodukowanej energii elektrycznej w skali roku. Hiszpanie postawili na turbiny MVOW V174 marki MHI Vestas Offshore Wind, które zostaną dostarczone i zainstalowane do 2024 roku. Będzie to największy projekt Vestas zainstalowany na morzu w Niemczech. Transport i instalacja fundamentów, jak również dostawa, transport i instalacja kabli połączeniowych zostały zlecone holenderskiej firmie Van Oord. Układanie fundamentów podtrzymujących podstację morską zostało pomyślnie zakończone, a prace nad instalacją samej podstacji rozpoczną się na początku 2023 roku.

- Chcielibyśmy podziękować firmie Iberdrola za zaufanie, jakim nas obdarzyła. Jak dotąd wszystko przebiegło bezproblemowo i cieszymy się, że mogliśmy odegrać naszą rolę w sukcesie projektu - powiedział dyrektor zarządzający EEW SPC Robert Dreves.

Baltic Eagle stanowi drugą inicjatywę offshore wind promowaną przez grupę Iberdrola w Niemczech, po oddaniu do użytku morskiej farmy wiatrowej Wikinger (350 MW) pod koniec 2017 roku. Firma ma również inną instalację, która jest obecnie w fazie rozwoju w Niemczech: Wikinger Süd (10 MW). Te trzy farmy wiatrowe, zlokalizowane obok wyspy Rugia, dadzą początek największemu kompleksowi morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim - Baltic Sea Hub - o łącznej mocy zainstalowanej 836 MW i wartości 2,5 mld euro. Ponadto firma złożyła ofertę na budowę nowej farmy na Morzu Bałtyckim – Windanker - z myślą o rozbudowie Baltic Sea Hub do ponad 1 GW do końca 2026 roku.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.