• <

Jest zielone światło dla morskiej farmy wiatrowej Saare-Liivi

11.01.2023 08:58
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Jest zielone światło dla morskiej farmy wiatrowej Saare-Liivi

Partnerzy portalu

Jest zielone światło dla morskiej farmy wiatrowej Saare-Liivi  - GospodarkaMorska.pl

Estoński organ regulacyjny Agencja Ochrony Konsumentów i Nadzoru Technicznego (TTJA) zatwierdziła program oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) morskiej farmy wiatrowej Saare-Liivi. Jest to projekt realizowany przez bałtycką spółkę Utilitas Wind.

Decyzja jest kluczowa, gdyż zazwyczaj badania środowiskowe rozpoczynają się po zatwierdzeniu programu OOŚ. W przypadku morskiej farmy wiatrowej Saare-Liivi, badania rozpoczęły się już w trakcie kompilacji programu, a zatem pierwszy rok badań został już przeprowadzony i znane są wstępne wyniki.

- Podczas tworzenia programu OOŚ morskiej farmy wiatrowej Saare-Liivi wszystkie zaangażowane organy współpracowały efektywnie, co zaowocowało zatwierdzeniem programu w czasie krótszym niż jeden rok. Jest to wyjątkowo szybki wynik w Estonii. Natychmiast rozpoczęliśmy wszystkie badania środowiskowe nakreślone w decyzji o rozpoczęciu licencjonowania, więc mogliśmy już dostarczyć zarówno społeczeństwu, jak i decydentom bardziej precyzyjne informacje dotyczące zakresu badań. Ponadto zaoszczędziliśmy co najmniej rok w czasie rozwoju projektu- wyjaśniła Kristiina Nauts, szefowa działu planowania i oceny oddziaływania na środowisko w Utilitas Wind.

Morska farma wiatrowa Saare-Liivi na Morzu Bałtyckim będzie zapewniać połowę rocznego zapotrzebowania (5 TWh) Estonii na energię elektryczną. Jej budowa może zostać ukończona w 2028 roku. Przewiduje się instalację 80 turbin wiatrowych o łącznej mocy 1,2 GW. W ramach raportu OOŚ oceniane są oddziaływania projektu na przyrodę, dziedzictwo kulturowe, środowisko społeczne i gospodarcze, żeglugę i ruch lotniczy. Na podstawie wyników wykonywane są wizualizacje i modele ujęte w raporcie końcowym.

- Przyroda Estonii i zachowanie gatunków są najlepiej znane lokalnym ekspertom i naukowcom, którzy podczas tych badań zdobywają ważną wiedzę na temat fauny i flory Zatoki Ryskiej. Później, na etapie ocen oddziaływania, możemy dodatkowo uwzględnić międzynarodową praktykę, która na szczęście jest dość obszerna - dodał Riin Kutsar, wiodący ekspert OOŚ w Roheplaan.

Program OOŚ jest opracowywany przez firmę konsultingową ds. środowiska Roheplaan OÜ we współpracy z Hendrikson&Ko.

Obszary odpowiednie dla morskich farm wiatrowych w Zatoce Ryskiej zostały określone w planie okręgowym ustanowionym w 2017 roku dla obszaru morskiego graniczącego z okręgiem Pärnu. 

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.