• <
mewo_2022

Estonia. Do użytku oddano rurociąg mający zaopatrywać konsumentów w gaz z pływającego terminala LNG

jb

02.12.2022 20:10 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Estonia. Do użytku oddano rurociąg mający zaopatrywać konsumentów w gaz z pływającego terminala LNG

Partnerzy portalu

Estonia. Do użytku oddano rurociąg mający zaopatrywać konsumentów w gaz z pływającego terminala LNG - GospodarkaMorska.pl
Paldiski. Fot. Fantom100. CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77663947

W mieście Paldiski na północnym zachodzie Estonii w czwartek do użytku oddano gazociąg mający doprowadzać na rynek surowiec ze znajdującego się w Zatoce Fińskiej pływającego terminala LNG - poinformowała agencja BNS.

Gazociąg, razem z ograniczeniem konsumpcji oraz wykorzystaniem bardziej pojemnych magazynów gazu, ma zapewnić dostęp do surowca mieszkańcom Estonii oraz regionu - poinformowała w oświadczeniu należąca do skarbu państwa firma Elering, odpowiadająca za budowę połączenia.

Gazociąg powstał zgodnie z porozumieniem rządów Estonii i Finlandii oraz zgodnie z umową zawartą z fińską firmą FSRU OY, wynajmującą pływający terminal. Pływający terminal, który ma rozpocząć pracę w grudniu, oraz terminal operujący już na Litwie będą w stanie zaspokoić potrzeby regionu zarówno tej zimy, jak i w nowym roku - podała firma Elering.

Umowę dotyczącą wspólnego użytkowania pływającego terminala LNG estoński operator sieci przesyłowych gazu naturalnego podpisał z partnerem fińskim w maju br. Jak podaje estoński nadawca publiczny ERR, krok ten był konieczny w obliczu rosnącej presji dotyczącej porzucenia zależności od gazu rosyjskiego przed tegoroczną zimą.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.