• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Politechnika Morska jako lider w kształceniu inżynierów sektora morskiej energetyki wiatrowej

gm

08.01.2023 23:55 Źródło: Politechnika Morska w Szczecinie
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Politechnika Morska jako lider w kształceniu inżynierów sektora morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

Politechnika Morska jako lider w kształceniu inżynierów sektora morskiej energetyki wiatrowej - GospodarkaMorska.pl
Politechnika Morska w Szczecinie

Politechnika Morska w Szczecnie jako pierwsza uczelnia w Polsce wprowadziła do swojej oferty studia pierwszego stopnia na kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe. Innowacyjny program kształcenia został skonstruowany w taki sposób, aby otrzymać idealny balans między przedmiotami praktycznymi w tym m.in. energoelektronicznymi i laboratoriami, a zajęciami o charakterze teoretycznym.

Celem kształcenia na naszym kierunku offshorowym jest wyszkolenie profesjonalnych diagnostów o szerokich uprawnieniach. W przyszłości, z murów Politechniki Morskiej na rynek pracy, wyjdą tysiące certyfikowanych specjalistów o uprawnieniach GWO (Global Wind Organization) oraz najwyższych uprawnieniach elektrycznych – powyżej 1kV. Przyszli absolwenci kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe to specjaliści, o których zabiegać będą wszystkie firmy zajmujące się OZE. Wydział Mechaniczny, na którym uruchomiono ten kierunek studiów, pozostaje w bliskiej, codziennej współpracy z wieloma zakładami z branży offshore. Są to firmy produkcyjne, instalacyjne, serwisowe i szkoleniowe.

W celu jeszcze bardziej efektywnego kształcenia Politechnika Morska zainwestowała turbinę wiatrową, która jest wyposażona we wszystkie możliwe systemy, z którymi potencjalny serwisant powinien się zaznajomić. Nasi studenci wchodząc do siłowni wiatrowej, która jest umieszczona na wysokości 20 metrów, dowiedzą się jakie należy spełnić wymogi bezpieczeństwa energetycznego oraz mechanicznego. Opanują także umiejętność pracy na wysokości.

Nie tylko kształcenie kadr – także popularyzacja


Kolejną istotną inicjatywą Politechniki Morskiej w kwestii OZE, mającą charakter popularyzatorski, jest cykliczny (w 2023 roku - 3 edycja) konkurs MEWy „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych”. Grupy docelowe konkursu to uczniowie, studenci i doktoranci. MEWy są autorskim projektem Politechniki Morskiej i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, którego celem jest popularyzacja tematyki pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Aspekt nowatorski konkursu stał się jego wizytówką, a innowacyjność, wszechstronna wiedza i zaangażowanie uczestników są jego niezaprzeczalnym atutem. To konkurs o zasięgu międzynarodowym, czekamy na prezentację nawet najbardziej futurystycznych rozwiązań usprawniających i zwiększających efektywność w pozyskiwaniu energii z morskich farm wiatrowych i innych odnawialnych źródeł.

Uczeń za zdobycie pierwszego miejsca otrzyma smartfon OPPO Reno 7 lite 5G/256 GB, głośnik JBL GO3 oraz gadżety PM. Zdobywca drugiego miejsca może liczyć na gwarantowaną nagrodę w postaci smartwatcha Huawei Watch GT3 Pro46 mm Sport, głośnika JBL GO3 i gadżetów PM. Trzeci zwycięzca otrzyma słuchawki Samsung Galaxy Buds2 oraz gadżety PM.
Udział w konkursie można wziąć indywidualnie lub zespołowo. Prace konkursowe w postaci prezentacji (10 slajdów lub 10 minut) należy przesyłać na adres: konkurs@pm.szczecin.pl. Studenci oraz doktoranci przygotowują swoją prezentację w języku angielskim, w przypadku uczniów dopuszczalna jest praca w języku polskim.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie! Na pracę młodych wizjonerów i pasjonatów tematyki offshore, czekamy do 19 lutego 2023 roku. Regulamin konkursu i szczegóły uczestnictwa znajdują się na naszej stronie: pm.szczecin.pl

Konkurs wspierają nasi partnerzy:

Siemens Gamesa https://www.siemensgamesa.com/en-int
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej http://psew.pl/
Morska Agencja Gdynia https://www.mag.pl/pl
RWE Renewables Poland Sp. z o.o  https://pl.rwe.com
OCEAN WINDS https://www.oceanwinds.com/
Windhunter Academy https://windhunter.com/
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wzp.pl
Orlen Neptun https://neptun.orlen.pl/pl

Uczestnicy mają szansę zdobyć niezwykle atrakcyjne nagrody. W przypadku studentów i doktorantów łączna suma nagród to 14000zł ! Ponadto szansa na udział w kursach, szkoleniach oraz wycieczce na farmę wiatrową Arkona na Morzu Bałtyckim.

Dziękujemy za wysłane grafiki.