• <
smartre_2023

Najwięksi łączą siły w wyścigu po norweskie projekty offshore wind

23.12.2022 11:15
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Najwięksi łączą siły w wyścigu po norweskie projekty offshore wind

Partnerzy portalu

Najwięksi łączą siły w wyścigu po norweskie projekty offshore wind  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Rząd norweski zamierza do końca pierwszego kwartału 2023 roku ogłosić przetarg dotyczący pozwoleń na budowę morskich farm wiatrowych w ramach tzw. pierwszej fazy na obszarach Sørlige Nordsjø II i Utsira Nord. Kolejne firmy łączą siły w konsorcjach, by zdobyć przewagę nad konkurencją. Norwegia staje się jednym z bardziej atrakcyjnych rynków offshore wind w Europie.

Mainstream Renewable Power, spółka założona przez Aker Horizons, Ocean Winds i Statkraft podpisała porozumienie z Aker Solutions w Norwegii w sprawie współpracy przy projekcie morskiej energetyki wiatrowej na obszarze Utsira Nord. Konsorcjum wystąpi w wnioskiem w postępowaniu o pozwolenia na budowę instalacji wiatrowych.

Utsira Nord, obszar u wybrzeży Haugesund w zachodniej Norwegii, znany jest z występowania stale silnych wiatrów. Morska energetyka wiatrowa jest szybko dojrzewającą technologią OZE, która może odegrać ważną rolę w przyszłym systemie energetycznym.  Norweski przemysł jest już dziś uznawany jako światowy lider w dziedzinie pływających elektrowni wiatrowych. 1 grudnia norweski minister handlu i przemysłu zainicjował partnerstwo publiczno-prawne na rzecz zwiększenia ofensywny norweskich firm na zagranicznych rynkach. Ma ono pomóc podmiotom „made in Norway” w zdobyciu większych udziałów w światowym rynku morskiej energetyki wiatrowej.

Konsorcjum oraz Aker Solutions będą wspólnie rozwijać zrównoważone i efektywne kosztowo technologie, które obejmują działania w zakresie projektowania, budowy, wytwarzania i instalacji oraz inne innowacyjne rozwiązania obniżające koszty. Mainstream i Ocean Winds, spółka joint venture ENGIE i EDPR zajmująca się morską energetyką wiatrową, realizują obecnie dwa projekty offshore wind w technologii floating o mocy 3 GW w Wielkiej Brytanii i Korei Południowej. Z kolei Statkraft i Mainstream prowadzą odrębne, dobrze ugruntowane partnerstwo w zakresie rozwoju tradycyjnej morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii.

Dlaczego zdecydowano się na podjęcie współpracy z Aker Solutions? Firma jest dostawcą zintegrowanych rozwiązań, produktów i usług dla globalnego przemysłu energetycznego, posiadającym doświadczenie i możliwości wykonawcze w Norwegii dzięki swoim rozległym stoczniom, światowej klasy liniom produkcyjnym oraz silnej sieci dostawców i podwykonawców.

- Podróż w kierunku morskiej energetyki wiatrowej dopiero zaczyna się w Norwegii i potrzebne są innowacyjne modele współpracy, aby zapewnić, że pozycjonujemy Norwegię konkurencyjnie w morskiej energetyce wiatrowej – mówi Tove Røskaft, szef departamentu offshore wind w Mainstream.


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.