• <
attis_konferecnja_2024

Do Grecji wyruszyła jednostka pływająca FSRU, która ma zwiększyć możliwości kraju w zakresie dostaw LNG

rk

27.11.2023 11:21 Źródło: Seatrium
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Do Grecji wyruszyła jednostka pływająca FSRU, która ma zwiększyć możliwości kraju w zakresie dostaw LNG

Partnerzy portalu

Fot. Seatrium

Singapurska firma Seatrium ogłosiła dostawę i zakończenie prac testowych nad jednostką do magazynowania i regazyfikacji, która znajdzie się w pobliżu greckiego portu w Aleksandropolis. W ten sposób Grecja dołącza do państw, które wykorzystują możliwości transportu LNG z użyciem pływających terminali.

Projekt został pomyślnie dostarczony do GAS-fifteen Ltd., spółki zależnej będącej w całości własnością GasLog LNG Services. Firma chwali się przy tym, że prace realizowano przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa, mieszcząc się w wymaganym terminie realizacji dostawy. Po zakończeniu dostawy terminal zostanie rozmieszczony na wodach położonych około 17 kilometrów na południowy zachód od portu w Aleksandropolis w północnej Grecji (nad Morzem Trackim) i będzie miał całkowitą zdolność dostaw około 5,5 mld m3 gazu rocznie, przy maksymalnej wysyłce wynoszącej 22 mln m3 dziennie. Należący do niego zbiornik LNG ma pojemność 155 000 m3.

- Cieszymy się, że możemy wspierać GasLog i przyczyniać się do lepszej przyszłości energetycznej Grecji poprzez dostawę pierwszego FSRU dla tego kraju w ramach projektu Niezależnego Systemu Gazu Ziemnego w Aleksandropolis (INGS). Projekt ten stanowi znaczący kamień milowy dla Seatrium, potwierdzając naszą pozycję globalnego gracza posiadającego wiodącą w branży wiedzę inżynieryjną w łańcuchu wartości gazu. Z niecierpliwością czekamy na dostarczanie większej liczby takich innowacyjnych rozwiązań, aby sprostać zmieniającym się potrzebom naszych klientów. Jako pierwszy FSRU dla Grecji, projekt INGS stanie się krytyczną bramą energetyczną, wspierającą jej bezpieczeństwo energetyczne, a także trajektorię transformacji energetycznej w Europie Południowo-Wschodniej. Zakres prac Seatrium w ramach tego projektu obejmuje prace remontowe i przedłużenie żywotności terminalu, prace inżynieryjne i zaopatrzenie, produkcję i instalację wyposażenia jednostki, w tym systemy wspomagające, rozładunkowe, elektronikę i automatykę - zaznaczył Chris Ong, dyrektor generalny Seatrium.

Jednostka FSRU o nazwie Aleksandroupolis (od miasta, w pobliżu którego będzie prowadzić działalność) będzie własnością zarządzaną przez Gastrade, konsorcjum kluczowych graczy na rynku energii w szerszym regionie. Jest także pierwszym tego rodzaju statkiem pod grecką banderą do przeznaczonym do eksploatacji. Ma dostarczać surowiec na rynki Europy Południowo-Wschodniej potrzebujące dostaw gazu, szczególnie w związku z blokadą dostaw z Rosji po wybuchu wojny na Ukrainie. Potencjalnie mogą na tym skorzystać takie państwa jak Albania, Bułgaria, Kosowo, Macedonia, czy też Rumunia.

Seatrium podkreśla swoje zaangażowanie w tworzenie czystszych i bardziej zrównoważonych rozwiązań dla przemysłu offshore, morskiego i energetycznego. Grupa wspiera wysiłki swoich klientów na rzecz dekarbonizacji poprzez budowę, konwersję i modernizację energooszczędnych statków. Dostarczona Grecji jednostka FSRU ma zostawiać zdecydowanie mniejszy ślad węglowy, będąc też bardziej opłacalną  ramach długoterminowej eksploatacji. Singapurskie przedsiębiorstwo wykorzystuje tu doświadczenie w zakresie przebudowy statków, gdyż to ono dokonało pierwszego tego typu przedsięwzięcia w 2008 roku, oferując niższy koszt dostarczanych jednostek celem tworzenia pływających terminali, oferując przy tym oszczędność kosztów i czasu. W przeszłości firma dokonała również przebudowy pierwszych statków do przechowywania i rozładunku produkcyjnego (floating production, storage and offloading, FPSO) w 1981 roku oraz pierwszego na świecie statku do wydobywania, skraplania, przechowywania i przeładunku LNG (floating liquefied natural gas, FLNG) w 2017 roku.

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.