• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

W Strefie Gazy zakończyła się budowa pływającego portu dla pomocy humanitarnej

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W Strefie Gazy zakończyła się budowa pływającego portu dla pomocy humanitarnej

Partnerzy portalu

Fot. US Army, Public domain, via Wikimedia Commons

Budowa sztucznego i tymczasowego amerykańskiego portu w Strefie Gazy, który ma ułatwić dostarczanie pomocy humanitarnej do palestyńskiego terytorium, została ukończona - poinformował we wtorek Pentagon. Konstrukcji nie można jednak na razie zainstalować ze względu na warunki pogodowe.

"Na chwilę obecną budowa dwóch części sztucznego portu (...) jest już zakończona i należy je teraz przenieść z placu budowy na miejsce docelowe" - powiedziała Sabrina Singh, zastępca rzecznika Pentagonu. Pływająca konstrukcja jest składana na morzu przez amerykańskie siły zbrojne.

Prezydent USA Joe Biden w marcu ogłosił, że wojsko zbuduje tymczasowy port na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Strefie Gazy, który umożliwi przyjmowanie pomocy humanitarnej drogą morską.

Portal Politico pisał kilka dni temu, że na początku konstrukcja ma umożliwić rozładowywanie towarów, które inaczej trzeba by przewozić 90 ciężarówkami dziennie, a jej wydajność ma się szybko zwiększyć do odpowiednika 150 transportów samochodowych dziennie.

Izraelskie wojsko zadeklarowało, że "od pierwszego dnia" zajmie się kwestiami bezpieczeństwa w okolicach tymczasowego portu i wsparciem logistycznym.

zm/ adj/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.