Firma Equinor przedłużyła umowę z Island Offshore Shipholding LP na Island Clipper - jednostkę do zaopatrywania platform (Platform Supply Vessel - PSV) i jednostkę serwisową (Walk-To-Work - W2W), które obsługiwały pole naftowo-gazowe Oseberg w Norwegii i mają również pracować na pływającej morskiej farmie wiatrowej Hywind Tampen.
Deweloper przedłużył kontrakt na statek o cztery lata, wraz z udzieleniem sześciu kontraktów pięciu armatorom (w tym Island Offshore) na statki, które będą wspierać działalność Equinor w zakresie ropy i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Całkowita wartość zawartych umów jest szacowana na ponad 242 mln EUR.
Dla Island Offshore jest to drugi kontrakt dla pływającej farmy wiatrowej Hywind Tampen, ponieważ w zeszłym roku firma otrzymała kontrakt na usługi jednostki SOV. Kontrakt ten został podpisany dla statku typu walk-to-work Island Diligence.
Projekt z 11 turbinami, budowany w odległości około 140 km od wybrzeża Norwegii, będzie pierwszą na świecie pływającą farmą wiatrową zasilającą morskie platformy wiertnicze i gazowe, ponieważ będzie połączony z morskimi platformami wiertniczymi Snorre i Gullfaks.
Po uruchomieniu, zapowiadanym na przyszły rok, pływająca farma wiatrowa Hywind Tampen o mocy 94,6 MW, stanie się największym na świecie tego typu przedsięwzięciem.
W miarę postępu prac budowlanych na terenie projektu oczekuje się, że farma wiatrowa wyprodukuje swoją pierwszą moc do końca tego roku.
Hywind Tampen będzie składać się z 11 turbin wiatrowych Siemens Gamesa o mocy 8,6 MW zainstalowanych na betonowych fundamentach pływających typu SPAR w obszarze o głębokościach od 260 do 300 metrów.
Źródło: offshorewind.biz
Damen i Compagnie Maritime Monegasque ogłaszają dwuletni kontrakt na FCS 7011 w Brazylii
Stocznia Fincantieri zwodowała kolejny ekologiczny wycieczkowiec
Mitsubishi Shipbuilding oczekuje na komercjalizację swojego statku do bunkrowania amoniaku
Silniki elektryczne są łatwiejsze konstrukcyjnie i bardziej niezawodne. To nasza przyszłość
Deltamarin uczestniczy w projekcie konwersji żaglowej dla jednostek firmy Socatra
Firmy stoczniowe ruszają na łowy pracowników