• <
mewo_2022

Porty nad Morzem Celtyckim otwierają się na morską energetykę wiatrową

05.04.2022 09:37
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Porty nad Morzem Celtyckim otwierają się na morską energetykę wiatrową

Partnerzy portalu

Porty nad Morzem Celtyckim otwierają się na morską energetykę wiatrową - GospodarkaMorska.pl
RWE

Niemiecki koncern RWE nawiązał współpracę z największym brytyjskim operatorem portowym, Associated British Ports (ABP) oraz największym brytyjskim portem energetycznym - Port of Milford Haven. Partnerstwo ma na celu stworzenie nowej infrastruktury portowej wspierającej rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Celtyckim, w szczególności technologii floating.


Deweloper oraz brytyjskie podmioty portowe podpisały Momorandum of Understanding (MOU). Założenia porozumienia zakładają wspólne zaangażowanie się sygnatariuszy w rozwój OZE w Walii i maksymalizację wzrostu gospodarczego w regionie. Jak czytamy w komunikacie niemieckiego koncernu, podmiot zbadają wspólnie możliwości przekształcenia infrastruktury w ABP Port Talbot i Pembroke Dock w centra produkcji, montażu i załadunku zaawansowanych technologicznie pływających turbin wiatrowych i fundamentów, które mają być zainstalowane na Morzu Celtyckim, jak również możliwości obsługi i konserwacji.

– Dla ABP, Milford Haven i RWE jasne jest, że morska energetyka wiatrowa w Walii ma ogromny potencjał ekonomiczny, nie tylko w zakresie zapewnienia odnawialnego i zrównoważonego źródła energii, ale także ochrony i tworzenia miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników oraz stymulowania nowych inwestycji w regionie – mówi Tom Glover, Prezes RWE na Wielką Brytanię.


RWE jest obecnie wiodącym walijskim deweloperem i operatorem instalacji OZE. Obecnie proponuje budowę u wybrzeży Walii pływających projektów wiatrowych na skalę komercyjną w ramach zbliżającej się rundy dzierżawy The Crown Estate na Morzu Celtyckim. W przypadku powodzenia w rundzie leasingowej, projekty te odegrają kluczową rolę w budowie Net Zero Centre w Pembroke.


– Porty ABP w Walii zawsze stanowiły istotną część walijskiego zagłębia przemysłowego, a Port Talbot jest w samym sercu możliwości, jakie daje Morze Celtyckie, aby zrewolucjonizować gospodarkę regionu i przybliżyć Wielką Brytanię do neutralności klimatycznej. Jesteśmy ogromnie podekscytowani przyszłością technologii floating w Południowej Walii. Rozwój portów ma kluczowe znaczenie - jest to fundament realizacji ambicji Morza Celtyckiego – powiedział Henrik Pedersen, Prezes Zarządu Associated British Ports.


ABP i Port Milford Haven opracowują obecnie plany nowej infrastruktury w Port Talbot i Pembroke Dock, która mogłaby obsługiwać szereg pływających projektów morskich elektrowni wiatrowych u wybrzeży Walii.


Firmy będą wspólnie dzielić się wiedzą i doświadczeniem w celu zbadania obecnych i przyszłych możliwości portów oraz zaproponowania rozwiązań umożliwiających realizację preferowanych przez RWE pływających technologii wiatrowych w portach południowowalijskich, a także znacznie szerszej gamy technologii i projektów związanych z OZE w Anglii i Walii, w tym wodorową. Współpraca obejmuje przeprowadzenie ocen technicznych, studiów wykonalności i analiz wpływu ekonomicznego portów.


Partnerstwo pozwoli również firmom na zapewnienie specjalistycznej pomocy technicznej i wsparcia dla The Crown Estate podczas procesu wyboru i oceny lokalizacji na Morzu Celtyckim.


Źródło: RWE

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.