• <

Wynik wyszukiwania - "ABP" - Wiadomości

Turystyka morska napędza brytyjskie porty i miasta. Southampton zyskał ponad 1 mld funtów

Członkowie CruiseBritain zakończyli 2023 r. z sukcesami i wysokimi dochodami portów i miast. Port Dover uzyskał tytuł „Best UK Departure Port”, a Port Belfast zakończył rok z tytułem „Best UK & Ireland Port of Call”. Ponad 460 zawinięć statków wycieczkowych i 2,6 miliona pasażerów odwiedzających Southampton przyniosło gospodarce lokalnej i regionalnej ponad 1 mld funtów.
04.02.2024

Zarabianie na wierceniu. Stocznie na start. Do 2028 r. będzie rósł popyt na statki i morskie platformy

Wykorzystanie statków i platform wiertniczych w 2024 r. będzie na najwyższym poziomie od wielu lat. Po dobrym 2023 r. prognozuje się, że stawki dzienne w usługach na rzecz Oil & Gas Offshore wzrosną. Już w połowie 2023 r. wykorzystanie jednostek i platform wiertniczych osiągało w wielu rejonach ponad 80%, a nawet 95% - informuje w raporcie VesselsValue. Brakuje jednak statków do obsługi roponośnego i gazowe biznesu.
09.01.2024

Gdańscy stoczniowcy i uczniowie oddali hołd ofiarom Grudnia'70

Emerytowani i czynni Stoczniowcy oraz uczniowie pomorskich szkół złożyli w piątek kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniając 53. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 r.
16.12.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Lotniskowiec Admirał Kuzniecow ma zostać przezbrojony

Marynarka Wojenna Federacji Rosyjskiej (Военно-Морской Флот Российской Федерации) bierze się za modernizację uzbrojenia swojego jedynego lotniskowca. Cieszący się złą sławą z racji na częste wypadki i potrzebne naprawy ma zostać wzmocniony i stanowić w końcu realną podporę morskich sił Rosji.
24.04.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 2

Wojna na Ukrainie jest przede wszystkim konfliktem toczącym się na lądzie, w który jest zaangażowanych po obu stronach dziesiątki tysięcy żołnierzy, z użyciem ogromnej ilości sprzętu wojskowego. Błędem byłoby jednak ignorować morski aspekt zmagań, szczególnie z racji na gospodarcze znaczenie ukraińskich portów i transportu m.in. zboża, co było powodem licznych pertraktacji z udziałem obu walczących stron oraz mediacji innych państw. W drugiej części artykułu zostaną przedstawione morskie siły obu stron i przebieg zmagań.
25.02.2023

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Holenderski fundusz emerytalny zainwestuje w morską farmę wiatrową. Dostarczy energię dla ponad 5,5 mln odbiorców

Największy fundusz emerytalny w Holandii, Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), zapowiedział wybudowanie farmy wiatrowej na Morzu Północnym, która produkowałaby energię dla przeszło 5,5 mln gospodarstw domowych - informuje w poniedziałek portal NOS.
14.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Equinor z pozwoleniem na odwierty na Morzu Północnym

Norweski koncern energetyczny Equinor otrzymał kolejne pozwolenie na wykonanie odwiertu na Morzu Północnym. Informację przekazała dziś Norweska Dyrekcja Ropy Naftowej (NPD).
03.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

"Guardian": Rosja sprowadza statkami uzbrojenie z Iraku

Rosja wykorzystuje irańskie sieci przemytnicze do sprowadzania broni i sprzętu wojskowego z Iraku, przekazywanego przez tamtejsze milicje szyickie; może również liczyć na pomoc militarną rządu w Teheranie - poinformowała we wtorek brytyjska gazeta "The Guardian".
12.04.2022

Porty nad Morzem Celtyckim otwierają się na morską energetykę wiatrową

Niemiecki koncern RWE nawiązał współpracę z największym brytyjskim operatorem portowym, Associated British Ports (ABP) oraz największym brytyjskim portem energetycznym - Port of Milford Haven. Partnerstwo ma na celu stworzenie nowej infrastruktury portowej wspierającej rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Celtyckim, w szczególności technologii floating.
05.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Pięć projektów w Wielkiej Brytanii chce dekarbonizować sektor morski za pomocą morskiej energetyki wiatrowej

Pięć brytyjskich projektów dotyczących dekarbonizacji sektora morskiego przy użyciu morskich rozwiązań wiatrowych zdobyło około 3,9 mln euro w ramach konkursu Clean Maritime Demonstration Competition, finansowanego przez brytyjski Departament Transportu i realizowanego we współpracy z Innovate UK.
20.09.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku pożegnano Piotra Soykę. Spoczął w Alei Zasłużonych

Piotr Soyka został pochowany 12 sierpnia w Alei Zasłużonych na gdańskim Srebrzysku. W ostatniej drodze towarzyszyło mu wiele osób - rodzina, przyjaciele i współpracownicy. Obecnych było wielu pracowników przemysłu okrętowego.
12.08.2020

Obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem w Pucku z udziałem prezydenta Dudy (foto)

Odsłonięcie przez prezydenta Andrzeja Dudę w Pucku tablicy upamiętniającej 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem rozpoczęło w poniedziałek obchody tego wydarzenia. O godz. 13 w tamtejszym porcie rybackim odbędzie się akt odnowienia zaślubin Polski z morzem.
10.02.2020

W poniedziałek w Pucku obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem z udziałem prezydenta Dudy

W Pucku (Pomorskie) odbędą się w poniedziałek obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. W uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda, który tego dnia spotka się także z mieszkańcami Władysławowa i Wejherowa.
09.02.2020

Program uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Wystawy, koncerty, patriotyczny festyn oraz rekonstrukcja historycznego wydarzenia - to niektóre punkty obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. W głównych uroczystościach, które odbędą się 10 lutego w Pucku weźmie udział prezydent Andrzej Duda.
04.02.2020

Stocznia Gdańsk na liście UNESCO - złożenie wniosku

W piątek, w Paryżu zostanie złożony wniosek o wpisanie terenów Stoczni Gdańskiej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wraz z wnioskiem przekazany będzie projekt planu zarządzania tym obszarem. Gdańsk będzie reprezentowany przez Alana Aleksandrowicza, zastępcę prezydenta ds. inwestycji.
30.01.2020

Inicjatywy IPN związane z 100. rocznicą Zaślubin Polski z Morzem

Koncert, wystawy, inscenizacja historyczna, publikacje, lekcje plenerowe - znalazły się w planach obchodów 100. Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem przygotowywanych przez gdański IPN. Główne uroczystości, w których weźmie udział prezydent Andrzej Duda, odbędą się 10 lutego w Pucku.
16.01.2020

Włochy: Woda w Wenecji zaczęła opadać po trzeciej powodzi w tym tygodniu

Woda, która w niedzielę ponownie zalała Wenecję, po osiągnięciu poziomu 150 cm zaczęła powoli opadać. "Bądźcie spokojni" - zaapelował do mieszkańców burmistrz Luigi Brugnaro.
17.11.2019

Port Southampton wszedł w pierwsze partnerstwo gospodarcze z brytyjskim rządem

Rząd Wielkiej Brytanii oraz Port Southampton połączyły siły w celu utworzenia pierwszego brytyjskiego Portowego Partnerstwa Gospodarczego (PEP). To sposób na "tworzenie silniejszych powiązań między portami a rządem w celu długoterminowego wzrostu gospodarczego".
12.09.2019

Nagroda Orła Jana Karskiego pośmiertnie dla komandora Franciszka Dąbrowskiego

Nagroda Orła Jana Karskiego została w piątek w Gdańsku pośmiertnie przyznana komandorowi Franciszkowi Dąbrowskiemu, który w 1939 r. faktycznie dowodził obroną Westerplatte. Dyplom i statuetkę orła składające się na nagrodę odebrała wnuczka komandora Olga Grzenkowska.
30.08.2019

Niemcy/ Szef MSZ: kapitan statku z migrantami powinna wyjść na wolność

Kapitan statku, która przebywa w areszcie domowym we Włoszech w związku z uratowaniem migrantów na morzu i zawinięciem do włoskiego portu, powinna wyjść na wolność - oświadczył w poniedziałek szef MSZ Niemiec Heiko Maas.
01.07.2019

Abp Głódź pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców modlił się o dobre korzystanie z wolności

Arcybiskup metropolita gdański Leszek Sławoj Głódź pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców modlił się o "mądre i roztropne wykorzystywanie wolności" przez Polaków i "kochanie naszych współbraci".
04.06.2019

Żegnamy nagle zmarłego Profesora Jacka Namieśnika

Profesor Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej, zmarł dziś - 14 kwietnia 2019 roku - w swoim domu w Gdańsku. Przyczyną jego śmierci były prawdopodobnie problemy związane z sercem. Miał 69 lat.
15.04.2019

96 ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r.

Dziewięć lat temu, 10 kwietnia 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
10.04.2019

„Ten rejs pokazał światu, jaka jest Polska” - opowieści prosto z Daru Młodzieży (wideo)

Wielka morska przygoda „Daru Młodzieży” i jego załogi dobiegła końca. Żaglowiec, po 313 dniach, wrócił do Gdyni z Rejsu Niepodległości. W tym czasie opłynął glob, odwiedził 23 porty na całym świecie i przemierzył ponad 36 tysięcy mil morskich. Białą Fregatę witały setki osób. Było radośnie, hucznie i uroczyście. Specjalnie dla was, rozmawialiśmy z członkami załogi najpiękniejszego polskiego żaglowca. Zobaczcie, jak wyglądał Rejs Niepodległości od kuchni!
29.03.2019

Dar Młodzieży wrócił do domu! (foto, wideo)

10 miesięcy podróży, 23 odwiedzone porty i ogromna promocja Polski oraz jej niepodległości. Dar Młodzieży, w asyście czterech jednostek Marynarki Wojennej – okrętów ORP Piorun i ORP Grom oraz dwóch łodzi hybrydowych wraca dziś do domu. Nasi dziennikarze byli obecni na pokładzie katamaranu Rubin, który jako pierwszy powitał fregatę w okolicach Helu i płynął z nią aż do Gdyni.
28.03.2019

Dar Młodzieży wraca w czwartek do Gdyni z Rejsu Niepodległości

Po ponad 10 miesiącach Rejsu Niepodległości dookoła świata wróci w czwartek do Gdyni Dar Młodzieży. W trakcie rozpoczętej 20 maja ubiegłego roku podróży żaglowiec odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach.
27.03.2019

Dar Młodzieży wraca do domu

Na morzu spędzili ponad 10 miesięcy. W tym czasie opłynęli ziemski glob i odwiedzili 23 porty na całym świecie. Kończy się wielka morska przygoda „Daru Młodzieży” i jego załogi. Już za 3 dni, w czwartek 28 marca, żaglowiec wróci do Gdyni z Rejsu Niepodległości. Z tej okazji w naszym mieście odbędzie się sporo atrakcji. Oficjalne powitanie Białej Fregaty rozpocznie się o godz. 11.00. W uroczystości wezmą udział m.in. przedstawiciele władz centralnych, przedstawiciele władz miasta, Marynarka Wojenna czy przedstawiciele i stu
25.03.2019

Dar Młodzieży wpłynął do Panamy, polska młodzież czeka na papieża (foto, wideo)

Żaglowiec Dar Młodzieży, uczestniczący w Rejsie Niepodległości, dotarł we wtorek do Panamy, gdzie rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży. Polska młodzież, która brała udział w kolejnych etapach rejsu, spotka się z przybywającym w środę papieżem Franciszkiem.
23.01.2019

Ks. Parafiniuk o ŚDM: Wśród pielgrzymów z Polski panuje klimat radości i zachwytu

W grupach pielgrzymów z Polski panuje klimat wielkiej radości i zachwytu nad Panamą. Młodzi czekają na papieża Franciszka – powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emil Parafiniuk.
23.01.2019

W Bazylice Mariackiej pochowano prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku pochowano w sobotę zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W świątyni oraz na terenie miasta w pożegnaniu samorządowca brało udział kilkadziesiąt tysięcy osób.
19.01.2019

Dziś pogrzeb prezydenta Adamowicza (foto)

W sobotę w Gdańsku odbędą się uroczystości pogrzebowe zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Rozpoczną się one w południe mszą pogrzebową w Bazylice Mariackiej pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.
19.01.2019

22 stycznia Dar Młodzieży dotrze na Światowe Dni Młodzieży w Panamie

Legendarny żaglowiec Dar Młodzieży, który od 20 maja 2018 roku opływa świat dookoła dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 22 stycznia dotrze do Panamy. Jest to kluczowy, dziewiętnasty port Rejsu Niepodległości, w którym promująca Polskę na świecie młodzież weźmie udział w 34. Światowych Dni Młodzieży.
17.01.2019

Od czwartku uroczystości w Gdańsku, pogrzeb prezydenta Adamowicza w sobotę w Bazylice Mariackiej

Od czwartku od g. 17 trumna prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza będzie wystawiona w ECS, w piątek o g. 17 wyruszy pochód, który odprowadzi trumnę do Bazyliki Mariackiej, gdzie w sobotę prezydent Adamowicz zostanie pochowany; organizatorem uroczystości jest miasto Gdańsk przy udziale rodziny.
16.01.2019

Gdańsk: Około 16 tysięcy uczestników wiecu upamiętniającego Pawła Adamowicza (foto)

Około 16 tysięcy mieszkańców Gdańska uczestniczyło w wiecu poświęconym pamięci Pawła Adamowicza przy pomniku Neptuna na Długim Targu; wielu miało w dłoniach znicze i nie mogło powstrzymać łez. Spod symbolu miasta ludzie rozchodzili się w milczeniu.
15.01.2019

Msze, koncerty, wystawy i Dar Młodzieży na ŚDM w Panamie

Msze św. z papieżem, dni w diecezjach, koncerty i wystawy – to niektóre atrakcje czekające na uczestników Światowych Dni Młodzieży w Panamie, na które z Polski poleci 3,5 tys. pielgrzymów – poinformowali uczestnicy konferencji zapowiadającej wydarzenie.
11.01.2019

Rolls-Royce i ABP Ports pracują nad rozwojem technologii portowej

Rolls-Royce rozpoczął współpracę z operatorem portowi Associated British Ports (ABP) i armatorem holowników Svitzer w celu stworzenia nowych technologii na potrzeby operacji portowych.
26.12.2018

Opłatek ludzi morza 2018 (foto)

Członkowie Konwentu Morskiego oraz przedstawiciele wszystkich gałęzi gospodarki morskiej spotkali się z metropolitą abp Sławojem Leszkiem Głódziem na wspólnej uroczystości opłatkowej.
24.12.2018

Associated British Ports podpisało umowę handlową z Maerskiem

Operator portowy, Associated British Ports (ABP), zawarł porozumienie handlowe z duńskim gigantem żeglugowym – Maersk.
23.12.2018

Prezydent: To dzięki ofiarom Grudnia’70 żyjemy w niepodległej, suwerennej ojczyźnie

To dzięki ofiarom Grudnia’70 my. współcześni Polacy, żyjemy na powrót w niepodległej, suwerennej ojczyźnie – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników poniedziałkowych obchodów 48. rocznicy Grudnia'70 w Gdyni.
17.12.2018

Górnicy świętują Barbórkę

Poranna pobudka z orkiestrą górniczą, msza święta, uroczysty obiad z rodziną, bo to dzień wolny od pracy, kufel piwa z kolegami – tak górnicy we wtorek obchodzą swoje święto – Barbórkę.
04.12.2018

Finalna demonstracja biomimetycznych pojazdów podwodnych

W ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój robotyki podwodnej. Jednym z kierunków jej rozwoju są autonomiczne biomimetyczne pojazdy podwodne ABPP, które naśladują zarówno w budowie, jak i sposobie ruchu żywe organizmy podwodne, np. ryby, ssaki morskie, itp.
18.10.2018

M. Woźniak: PGNiG kupiło udziały w norweskim złożu, to poważna transakcja

Umowa na odkupienie przez spółkę zależną PGNiG udziałów w norweskim złożu Tommeliten Alpha od Equinor Energy - to bardzo poważna transakcja dotycząca potężnego złoża na Morzu Północnym - skomentował w czwartek wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak
18.10.2018

Rolls-Royce będzie współpracował z brytyjskimi portami nad rozwojem nowych technologii

Rolls-Royce rozpoczął współpracę z operatorem portowi Associated British Ports (ABP) i armatorem holowników Svitzer w celu stworzenia nowych technologii na potrzeby operacji portowych.
19.09.2018

Szef MON do marynarzy: pamiętajcie o postawie okazanej 79. lat temu na Westerplatte

Pamiętajcie o postawie, którą nasi przodkowie okazali 79. lat temu na Westerplatte; pamiętajcie o poczuciu honoru i dumy z tego, że jesteście oficerami Wojska Polskiego, z tego, że jesteście Polakami - powiedział w sobotę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na promocji oficerskiej marynarzy.
01.09.2018

Prezydent: W 1989 r. nastąpiła bezkrwawa rewolucja, ale płacimy za to cenę

W 1989 r. nastąpiła w Polsce bezkrwawa rewolucja; płacimy jednak za to cenę, którą są choroby drążące nasze państwo; w SN wciąż orzekają sędziowie, którzy skazywali ludzi niepodległościowego podziemia - mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
31.08.2018

Gdańsk: W 38. rocznicę Sierpnia’80 prezydent i premier złożyli kwiaty pod stoczniową bramą

Z okazji 38. rocznicy Sierpnia’80 prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki złożyli w piątek kwiaty pod historyczną bramą prowadzącą niegdyś do gdańskiej stoczni. Głowa państwa weźmie też udział w tradycyjnej mszy organizowanej w kościele św. Brygidy.
31.08.2018

Rolls-Royce, ABP i Svitzer będą wspólnie tworzy technologie nowej generacji dla portów

Rolls-Royce rozpoczął współpracę z operatorem portowi Associated British Ports (ABP) i armatorem holowników Svitzer w celu stworzenia nowych technologii na potrzeby operacji portowych.
13.08.2018

Watykan/Abp Becciu: Niedopuszczalne jest prowadzenie polityki kosztem migrantów

Niedopuszczalne jest prowadzenie polityki kosztem migrantów - takie stanowisko Watykanu wobec zaostrzonego podejścia nowego rządu Włoch wobec fali migracji przedstawił w środę zastępca sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał nominat Angelo Becciu.
28.06.2018

15. Bałtyckie Targi Militarne – Balt Military Expo – dobiegły końca (foto, wideo)

Bałtyckie Targi Militarne – Balt Military Expo – za nami. Trzydniowe wydarzenie zakończyło się w Gdańsku w środę. W tym roku udział w nim wzięło ponad 140 wystawców z 15 krajów, w tym również portal GospodarkaMorska.pl.
28.06.2018

Otwarto 15. Bałtyckie Targi Militarne – Balt Military Expo. Zapraszamy na nasze stoisko! (foto, wideo)

W Gdańsku w poniedziałek otwarto 15. Bałtyckie Targi Militarne poświęcone tematyce bezpieczeństwa morskiego, systemom obronnym oraz ratownictwu na morzu i lądzie. Impreza, w której bierze udział ponad 140 wystawców z 15 krajów, potrwa trzy dni.
26.06.2018

PFN: Rejs Niepodległości odbije się szerokim echem na całym świecie

Rejs Niepodległości to wspaniałe przedsięwzięcie, które znakomicie wpisuje się w misję naszej Fundacji - ocenił w komunikacie przekazanym w niedzielę PAP koordynator projektów żeglarskich PFN Dariusz Pękala. Jego zdaniem rejs "Daru Młodzieży" odbije się szerokim echem na całym świecie.
20.05.2018

Dar Młodzieży wypłynął z Gdyni w rejs dookoła świata [FOTO, WIDEO]

Łącznie około 1 000 młodych osób weźmie udział w rejsie dookoła świata na pokładzie Daru Młodzieży. Polska fregata w Rejs Niepodległości wypłynęła z Gdyni w niedzielę. Odwiedzi 22 porty w 18 państwach świata.
20.05.2018

Abp Głódź: Dar Młodzieży wyrusza w rejs, by być ambasadorem Rzeczypospolitej

"Dar Młodzieży" wyrusza w rejs w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, aby być ambasadorem Rzeczypospolitej, aby być darem dla naszej ojczyzny – mówił w niedzielę metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź podczas mszy w intencji uczestników Rejsu Niepodległości.
20.05.2018

W Gdyni msza św. z udziałem premiera w związku z Rejsem Niepodległości Daru Młodzieży

Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęła się w niedzielę w Gdyni msza św. w intencji uczestników rejsu dookoła świata "Daru Młodzieży" dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
20.05.2018

Trójmiasto: Uroczystości z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Manifestacje, przemarsze, uroczyste msze święte i piknik patriotyczny – te m.in. elementy złożyły się na trójmiejskie obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na okrętach Marynarki Wojennej podniesiona została też wielka gala banderowa.
03.05.2018

Gdynia: W Akademii Marynarki Wojennej upamiętniono kontradm. Mohuczego

W Bibliotece Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odsłonięto w piątek tablicę upamiętniającą kontradm. Adama Mohuczego – jednego z twórców polskiej Marynarki Wojennej zmarłego w 1953 r. w więzieniu, do którego trafił po skazaniu na podstawie fałszywych zarzutów.
09.03.2018

Prezydent z Pucka: 98 lat temu wyruszyliśmy w drogę, która wyprowadziła nas na szerokie wody Europy i świata

Właśnie stąd przed 98 laty wyruszyliśmy w długą drogę, która wyprowadziła nasz naród i państwo na szerokie wody Europy i świata – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników sobotnich obchodów w Pucku (Pomorskie) 98. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.
10.02.2018

Rok 2018 kolejnym rekordowym dla Portu Southampton

Związek Portów Morskich oczekuje, że 2018 rok będzie kolejnym rekordowym rokiem w Port of Southampton, po sukcesie z 2017 roku.
11.01.2018

Enamor zainicjował tegoroczną Akademię Przemysłów Morskich na PG

W środę 25.10.2017 r. na wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, w ramach Akademia Przemysłów Morskich, odbyło się pierwsze spotkanie w tym roku akademickim, które poprowadził Wojciech Górski – Dyrektor Pionu Badawczo-Produkcyjnego w przedsiębiorstwie Enamor.
13.11.2017

Tablice przywrócone pamięci

Mszę świętą w intencji Akademii Morskiej - jej pracowników, absolwentów i studentów - otwierającą 7 października uroczystości inauguracji roku akademickiego kończyła podniosła ceremonia odsłonięcia i poświęcenia historycznych tablic upamiętniających absolwentów Szkół Rybołówstwa morskiego. Ich historia sięga roku 1958, kiedy wykonane w warsztatach szkolnych przez uczniów Wydziału Mechanicznego SRM zawisły w hallu głównym budynku dziś zajmowanego przez Wydział Nawigacyjny AMG. Zdeponowane dziesięć lat później, po połączeniu szkół
17.10.2017

Vistal Gdynia SA otrzymał wezwania z banków Credit Agricole i PKO

Zarząd Spółki Vistal Gdynia S.A. ("Spółka" lub "Emitent") w nawiązaniu do raportu bieżącego 59/2017 informuje, iż w dniu 09 października 2017 r. otrzymał od Credit Agricole Bank Polska S.A. ("CABP") pismo datowane na 06 października 2017 r. zawierające informację o wypłacie na rzecz Duro Felguera S.A. kwoty w wysokości 1.145.000 EUR z tytułu gwarancji bankowej. W związku z powyższym Spółka została wezwana przedmiotowym pismem przez CABP do zapłaty kwoty 1.145.000 EUR w terminie 3 dni roboczych od otrzymania przez Spółkę przedmiot
10.10.2017

Akademia Morska w Szczecinie rozpoczęła kolejny rok akademicki – inauguracja 2017/2018

Tradycyjnie rok akademicki rozpoczął się oficjalnymi uroczystościami – sobotnią immatrykulacją studentów u stóp Wałów Chrobrego oraz kameralnym apelem pamięci pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
02.10.2017

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono pierwsze bunkrowanie LNG

Pierwsze bunkrowanie LNG w Wielkiej Brytanii. Przeprowadzono je 16 sierpnia w porcie Immingham na cementowcu Ireland. Ta operacja to część projektu realizowanego pomiędzy brytyjskim dostawcą Flogas a Associated British Ports (ABP) – trzecim co do wielkości operatorem portów w Wielkiej Brytanii.
25.08.2017

Dowództwo Marynarki Wojennej wróci do Gdyni (foto)

Dowództwo Marynarki Wojennej wróci do Gdyni – poinformował szef MON Antoni Macierewicz podczas niedzielnej uroczystości nadania gdyńskiej Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zapowiedział też modernizację polskiej marynarki.
12.03.2017

Stoczniowcy z Gdańska uczcili 46. rocznicę Grudnia'70

Ok.100-osobowa grupa pracowników Stoczni Gdańsk złożyła w piątek kwiaty i zapaliła znicze pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców upamiętniając 46. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 r.
16.12.2016

Ta polska firma podbija zagraniczne rynki (wideo)

Doświadczenie, które doceniły światowe rynki. Firma REMSOD z Inowrocławia dzięki nowoczesnemu parkowi maszyn może obrabiać elementy o ciężarze nawet 30 t. To innowacyjne rozwiązanie świetnie sprawdza się m.in. wśród norweskich klientów, którzy dużą uwagę przywiązują do jakości produktów.
27.10.2016

Tunel pod Martwą Wisłą zmienił nazwę

Tunel pod Martwą Wisłą otrzymał imię arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. W piątek odsłonięto tablicę upamiętniającą zmarłego kilka miesięcy temu byłego metropolitę gdańskiego. Decyzję w tej sprawie podjęto w czerwcu.
18.09.2016

W Gdańsku uczczono 36. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

W środę w Gdańsku uczczono 36. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. W sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyło się spotkanie z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło. Uroczystości zakończyła msza w Bazylice św. Brygidy, w której uczestniczył też Lech Wałęsa.
31.08.2016

Obchody 36. rocznicy Sierpnia'80 w Gdańsku z udziałem prezydenta

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się w środę w Gdańsku, organizowane przez NSZZ „Solidarność”, główne obchody 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Zaplanowano m.in. spotkanie w sali BHP Stoczni Gdańskiej oraz mszę w Bazylice św. Brygidy.
29.08.2016

Jak Brexit wpłynie na ruch morski w Wielkiej Brytanii?

Ruch kontenerowy w Wielkiej Brytanii będzie dużo mniejszy niż przewidywano - twierdzą eksperci z firmy Drewry.
26.07.2016

Brexit korzystny dla brytyjskich portów

Porty Wielkiej Brytanii mogą zyskać przewagę konkurencyjną na rynku żeglugi po wyjściu Brytanii z Unii Europejskiej i odejściem od unijnych regulacji w sektorze morskim.
22.07.2016

Północne porty Wielkiej Brytanii zawarły pakt

W wyniku ogłoszenia Brexit’u, porty położone na północy Wielkiej Brytanii zgodziły się co do zawiązania bezprecedensowej współpracy. Głównym motywem jest potrzeba zapewnienia, iż rząd będzie respektować ich wspólny głos.
04.07.2016

Tunel pod Martwą Wisłą otrzymał imię abp. Gocłowskiego

Otwarty w kwietniu tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku otrzymał imię zmarłego w maju b. metropolity gdańskiego abp. Tadeusza Gocłowskiego – zdecydowali w czwartek gdańscy radni. Tunel jest częścią Trasy Słowackiego, która łączy gdański port lotniczy z portem morskim.
30.06.2016

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Oddziału Izby Celnej w Gdańsku

27 maja w gronie znamienitych gości obyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Oddziału Izby Celnej w Gdańsku. Nowa siedziba, w nowoczesnym biurowcu KOGA zlokalizowanym w sercu tworzącego się, nowego centrum logistycznego Gdańska, pozwoli służbom celnym obsłużyć coraz większą ilość towarów przeładowywanych w gdańskim porcie.
28.05.2016

LNG czy metanol, czyli różne podejścia szwedzkich armatorów do paliw alternatywnych

Dwóch szwedzkich operatorów promowych: Stena Line i Viking Line wybrało dwa różne rozwiązania paliwowe w związku z dostosowaniem statków do wymogów dyrektywy siarkowej obowiązującej w Północnej Europie.
12.10.2015

Kanadyjski ubezpieczyciel wykupi udziały w Associated British Ports

Kanadyjski państwowy ubezpieczyciel emerytalny, CPPIB, do spółki z inwestorem Hermes Infrastructure zamierza wykupić 30 proc. udziałów w firmie Associated British Ports (ABP), zarządzającej 21 brytyjskimi portami. Koszt inwestycji wyniesie 2,4 mld dolarów. Transakcja zostanie zakończona już tego lata.
02.04.2015

Zakończyły się targi BALTEXPO 2013

Ponad 200 firm w jednym miejscu. Nowe produkty i usługi, innowacje i inwestycje, a przede wszystkim nawiązywanie nowych kontaktów. Tak wyglądały 17-ste Międzynarodowe Targi Baltexpo 2013 odbywające się 3, 4 i 5 września w Gdańsku. Tradycyjnie zgromadziły one największych graczy branży morskiej w Polsce.
05.09.2013

StabPRS-Rem Lift 25000 – program komputerowy opracowany w PRS

Polski Rejestr Statków S.A. opracował nowy, specjalistyczny program komputerowy pod nazwą „StabPRS-Rem Lift 25000”, użyteczny przy eksploatacji barki półzanurzalnej Rem Lift 25000, przeznaczonej do dokowania obiektów pływających i ich transportu jako ładunku pokładowego w żegludze po wodach osłoniętych.
09.05.2013

Nowy program komputerowy opracowany w PRS

Polski Rejestr Statków S.A. opracował nowy, specjalistyczny program komputerowy pod roboczą nazwą „StabPRS–Rem Lift 25000”, użyteczny przy eksploatacji barki półzanurzalnej Rem Lift 25000, przeznaczonej do dokowania obiektów pływających i ich transportu jako ładunku pokładowego w żegludze po wodach osłoniętych.
04.02.2013

30 lecie Daru Młodzieży- urodziny ambasadora RP

Dar młodzieży jest jednym z symboli polskiego żeglarstwa. Zbudowano go w Stoczni Gdańskiej i sfinansowano z darów całego społeczeństwa. Od 30 lat żaglowiec można go spotkać na wodach całego świata- w ramach rejsów szkoleniowych do końca 20011 r. żaglowiec odbył 166 podróży trwających w sumie prawie 5,5 tys. dni, w czasie których przepłynął prawie 485 tys. mil morskich. Jednak 23 czerwca 2012r. statek wyjątkowo cumował w swoim macierzystym porcie w Gdyni. 30 urodziny sławnego jubilata nie były tylko świętem Akademii Morskiej w Gdy
29.06.2012

30-lecie Daru Młodzieży w Gdyni

Akademia Morska w Gdyni zaprasza 23 czerwca 2012 r. na uroczystości 30-lecia podniesienia bandery na żaglowcu szkolnym "Dar Młodzieży", które odbędą się na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni (al. Jana Pawła II).
20.06.2012

W Policach też budują statki

To pierwszy statek zbudowany w Policach w powojennej historii miasta. Trafi do holenderskiego armatora. Będą następne. Stocznia rozwija się i zapewnia dużo miejsc pracy.
20.07.2011

Była modlitwa i ...przepychanki pod bramą Stoczni Gdańsk

Przed mszą Pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku doszło do okrzyków i przepychanek. Na placu pojawili się także lokalni politycy PIS z transparentami, na jednym z nich widnieje zapytanie "Kto rządzi w Polsce?"
01.09.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.