• <
BOTA_2023

Holenderski fundusz emerytalny zainwestuje w morską farmę wiatrową. Dostarczy energię dla ponad 5,5 mln odbiorców

gm

14.11.2022 11:50 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Holenderski fundusz emerytalny zainwestuje w morską farmę wiatrową. Dostarczy energię dla ponad 5,5 mln odbiorców

Partnerzy portalu

Holenderski fundusz emerytalny zainwestuje w morską farmę wiatrową. Dostarczy energię dla ponad 5,5 mln odbiorców - GospodarkaMorska.pl

Największy fundusz emerytalny w Holandii, Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), zapowiedział wybudowanie farmy wiatrowej na Morzu Północnym, która produkowałaby energię dla przeszło 5,5 mln gospodarstw domowych - informuje w poniedziałek portal NOS.

Fundusz chce odgrywać pierwszoplanową rolę w produkowaniu zielonej energii wiatrowej na Morzu Północnym, informuje portal. Planowana farma ma być największą z dotychczas istniejących.

Z informacji funduszu wynika, iż jego obecne inwestycje w zrównoważoną energię wynoszą 18,5 mld euro. Jednocześnie pozbywa się on udziałów w podmiotach produkujących ropę, węgiel i gaz. ABP sprzedał już warte 5 mld euro udziały producentów energii z paliw kopalnych a do marca 2023 r. zamierza pozbyć się kolejnych, wartych 15 mld euro.

Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds to nie tylko największy fundusz emerytalny w Niderlandach z przeszło 3 mln członków, ale także poważny inwestor dysponujący aktywami rzędu 500 mld euro.

Jak zauważa NOS zazwyczaj fundusze emerytalne inwestują w gotowe projekty lub te, które są w trakcie realizacji, natomiast ABP angażuje się w całkowicie nowe przedsięwzięcie. „Chcemy od początku mieć wpływ na to jak budowane będą farmy” – wyjaśnia Harmen van Wijnen, prezes zarządu ABP, cytowany w portalu.

Fot. Depositphotos

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.