• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Dar Młodzieży wypłynął z Gdyni w rejs dookoła świata [FOTO, WIDEO]

Patrycja Cybulska

20.05.2018 13:02 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Dar Młodzieży wypłynął z Gdyni w rejs dookoła świata [FOTO, WIDEO]

Partnerzy portalu

Dar Młodzieży wypłynął z Gdyni w rejs dookoła świata [FOTO, WIDEO] - GospodarkaMorska.pl

Łącznie około 1 000 młodych osób weźmie udział w rejsie dookoła świata na pokładzie Daru Młodzieży. Polska fregata w Rejs Niepodległości wypłynęła z Gdyni w niedzielę. Odwiedzi 22 porty w 18 państwach świata.

– Polska to jest wielka sprawa, Polska to jest wielka rzecz, Polska jest najpiękniejsza i mówcie o tym we wszystkich portach całego świata, a waszym życiem w przyszłości świadczcie o tym – powiedział do uczestników Rejsu Niepodległości Mateusz Morawiecki, premier RP.

Podczas oficjalnych uroczystości pożegnania Daru Młodzieży na jego pokładzie odprawiona została msza święta w intencji uczestników rejsu.

– Z wdzięcznością patrzymy zatem na Dar Pomorza, ale pragniemy także z entuzjazmem spojrzeć na Dar Młodzieży, o którym pierwszy komendant ś.p. Tadeusz Olechnowicz powiedział, że ten statek jest najlepszym dowodem polskiego optymizmu – mówił abp. Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Podkreślał, że Dar Młodzieży wyrusza w rejs w stulecie odzyskania niepodległości, aby być ambasadorem Rzeczypospolitej, aby być darem dla naszej ojczyzny.

Nuncjusz apostolski w Panamie abp Mirosław Adamczyk podczas mszy odczytał list z błogosławieństwem papieża Franciszka dla uczestników i organizatorów Rejsu Niepodległości. Przypomniano w nim fragment papieskiego orędzia na XXXIII Światowy Dzień Młodzieży.

– Drodzy Młodzi, nigdy nie traćcie smaku radości ze spotkania z innymi, z przyjaźni, wspólnego marzenia, pielgrzymowania. Nie pozwalajcie, aby promienie młodości gasły w mroku zamkniętego pokoju, w którym jedynym oknem na świat jest komputer i smartfon – napisał papież Franciszek.

Słowa do uczestników rejsu skierował także prezydent Andrzej Duda. Odczytała je szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska.

– Ruszają Państwo zatem w nieznane, podobnie jak przed 100 laty wyruszyli w nieznane nasi przodkowie, którzy podejmowali walkę o to, by wybić się na niepodległość. Nikt z nich z nich nie wiedział, czy Rzeczpospolita odrodzi się, czy zdoła się obronić przed nieprzyjacielskimi potęgami ani jaki dokładnie będzie jej kształt terytorialny, ustrojowy, społeczny – napisał Andrzej Duda, prezydent RP.

Do uczestników rejsu zwrócił się także Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury.

– Pamiętajcie, że służba na morzu, to przede wszystkim służba Polsce. Pamiętajcie, że Wasz rejs upamiętnienia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest czymś ważnym, czymś bardzo potrzebnym Polsce. Pamiętajcie, że Polska Was potrzebuje – mówił Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury.
 
Rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. Janusz Zarębski podkreślał natomiast, że opłynięcie świata pod żaglami to wciąż wydarzenie o wyjątkowym znaczeniu.

– To właśnie dzisiaj flagowa jednostka, biała fregata Dar Młodzieży odda cumy i rozpocznie wielką morską przygodę. We wszystkich portach, do których zawinie nasz żaglowiec, pokaże on biało-czerwoną banderę, a  jego pojawienie się zawsze budzi ogromne zainteresowanie i pozytywne emocje – mówił  prof. Janusz Zarębski, rektor Akademii Morskiej w Gdyni.

Emerytowany kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki, przewodniczący Konwentu Morskiego, mówił, że potęga oceanów i mórz to jest bardzo trudna sprawa.

– Potrzeba, po pierwsze, dużej wiedzy, dużego doświadczenia i szacunku dla tej siły. Zorientujecie się, że człowiek jako człowiek, sam, niewiele może zrobić – mówił do uczestników Rejsu Niepodległości kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki, przewodniczący Konwentu Morskiego.

Przed wypłynięciem w morze komendant Daru Młodzieży kpt. Ireneusz Lewandowski na pokładzie fregaty złożył meldunek premierowi o gotowości wypłynięcia żaglowca w Rejs Niepodległości. Dar Młodzieży ruszył od Nabrzeża Pomorskiego przy Skwerze Kościuszki około godziny 13.

– To jest faktycznie chyba największe uświetnienie rocznicy niepodległości Polski, tej 100. rocznicy. Z drugiej strony bezpośrednie nawiązanie do rejsu z 1934 r., kiedy to Dar Pomorza wyruszył w rejs dookoła świata, więc jest tutaj wiele aspektów, które składają się w jedną całość, mającą na celu przede wszystkim promowanie naszej Polski, a z drugiej strony, należyte upamiętnienie roku niepodległości – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Marek Gróbaczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia podkreślał natomiast, że Rejs Niepodległości to ważny moment dla Portu Gdynia.

– Portem macierzystym Daru Młodzieży jest Gdynia, z Gdyni wychodzi i do Gdyni za dziesięć miesięcy wróci – powiedział Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

– Ci młodzi ludzie będą mieli okazję o Polsce poopowiadać i przedstawić się jako reprezentanci wspaniałej floty Rzeczypospolitej – powiedziała Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka na Sejm RP, przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

– Żaglowiec to takie specyficzne miejsce zdobywania umiejętności morskich, to szkoła hartu, pracy zespołowej, a więc myślę taka przygoda, która na zawsze pozostaje w sercu – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Jak poinformował kpt. ż.w. Henryk Śniegocki, prorektor ds. morskich Akademii Morskiej w Gdyni, statek Akademii Morskiej będzie promował Polskę i 100-lecie niepodległości.

– Będzie możliwość umacniania kontaktów, ale także okazja, żeby ta praktyka dla naszych studentów była trochę inna. Do tej pory pływaliśmy po Bałtyku, Morzu Północnym, a teraz wypłyniemy na bardzo, bardzo szerokie wody – powiedział kpt. ż.w. Henryk Śniegocki, prorektor ds. morskich Akademii Morskiej w Gdyni.

W wyprawie w czasie całego rejsu na zmiany udział weźmie ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

– To nie są wczasy, nie mogą być wczasy, bo to nie jest statek pasażerski, tylko statek szkolny. Tutaj wszystkie te liny i to wszystko, co tu jest na pokładzie, żagle, jest stawiane przy pomocy siły własnych mięśni – powiedział kpt. ż.w. Ireneusz Lewandowski, komendant Daru Młodzieży.

Z Gdyni Dar Młodzieży popłynął do Tallina. Następnie odwiedzi m.in.: Kopenhagę, Stavanger. Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panamę, Miami, Ponta Delgada oraz Londyn.

– To dla mnie przygoda życia, będę brał udział w tym wspaniałym przedsięwzięciu. Płyniemy 10 dni, z Gdyni do Kopenhagi, w pierwszym etapie. To jest bardzo ciekawe, bardzo mi się podoba – mówi Mateusz Krężelewski, uczestnik Rejsu Niepodległości.

Dar Młodzieży planowo ma powrócić do Gdyni 28 marca 2019 r. To jego drugi rejs dookoła świata. Pierwszy odbył się w latach 1987/1988.

Pożegnanie jednostki trwało trzy dni. Z tej okazji zorganizowano m.in. pokazy w planetarium AM w Gdyni, koncerty z udziałem Grzegorza Hyżego, Natalii Szroeder oraz Justyny Steczkowskiej. Na budynku Akwarium Gdyńskiego zaś wyświetlony został wideo-mapping promujący Rejs Niepodległości. Sobotnie obchody zakończył pokaz sztucznych ogni.

Organizatorami Rejsu Niepodległości są Akademia Morska w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”.

Dar Młodzieży ma 108,815 m długości, 14 m szerokości oraz 6,87 m zanurzenia. Powierzchnia ożaglowania podstawowego to 3 015 m kw. Na pokład jednostka zabiera 130 + 6 praktykantów, a stała załoga to 32 osoby. Uroczyste podniesienie bandery na żaglowcu odbyło się 4 lipca 1982 r. przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. To do dzisiaj stałe miejsce postoju fregaty. Dar Młodzieży to jeden z najpopularniejszych żaglowców świata. Zapraszany jest na wszystkie zloty i regaty wielkich żaglowców w kraju i zagranicą.

politechnika_gdanska_2022

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34700,00 $ tona 2,44% 20 maj
 Cynk 3754,00 $ tona 2,93% 20 maj
 Aluminium 2930,00 $ tona 3,72% 20 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.