• <

Turystyka morska napędza brytyjskie porty i miasta. Southampton zyskał ponad 1 mld funtów

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Turystyka morska napędza brytyjskie porty i miasta. Southampton zyskał ponad 1 mld funtów

Partnerzy portalu

Wycieczkowiec Queen Elizabeth opuszcza port Southampton

Członkowie CruiseBritain zakończyli 2023 r. z sukcesami i wysokimi dochodami portów i miast. Port Dover uzyskał tytuł „Best UK Departure Port”, a Port Belfast zakończył rok z tytułem „Best UK & Ireland Port of Call”. Ponad 460 zawinięć statków wycieczkowych i 2,6 miliona pasażerów odwiedzających Southampton przyniosło gospodarce lokalnej i regionalnej ponad 1 mld funtów.

W Southampton, w sektorze obsługującym turystów morskich jest ponad 15 tys. miejsc pracy oferowanych przez lokalnych przedsiębiorców, zarówno tych działających w portach, jak i obsługujących turystów w mieście i hrabstwie Hampshire.

Stephen Manion, dyrektor wykonawczy Go! Southampton, powiedział:

– Pasażerowie statków wycieczkowych stanowią niezwykle ważną część gospodarki turystycznej Southampton i Hampshire – cytuje dyrektora CruiseBritain.

Turyści morscy odwiedzają Hampshire ze względu na jego urokliwe krajobrazy. To kraina położona na południu Anglii, usytuowana nad kanałem La Manche i Cieśniną Solent. Według lokalnej organizacji turystycznej wydają oni więcej niż przeciętnie.

Go! Southampton


– Nie możemy się doczekać współpracy z portem Southampton, aby zwiększyć nie tylko liczbę odwiedzających, ale także ich możliwości dostępu do miasta i wszystkich jego atrakcji – mówi Stephen Manion.

Operatorem Portu Southampton jest Associated British Ports (ABP). Lotnisko Southampton oddalone jest od portu o 5 mil. Jest to jeden z wiodących portów wycieczkowych w Europie. Wyróżnia się pięcioma terminalami wycieczkowymi.  Nowy Cruise Terminal (Berth 102) zbudowany został jako wspólne przedsięwzięcie MSC Cruises i norweskiego Cruise Line Holdings. Terminal obsługuje także luksusowe linie wycieczkowe Regent Seven Seas Cruises i Oceania Cruises.

W porcie Southampton znajduje się pierwsza w Wielkiej Brytanii elektrownia lądowa o dużej wydajności wykorzystywana do zasilania statków w energię. Umożliwia statkom wycieczkowym dostarczanie energii elektrycznej z nabrzeża. A to pozwala na wyłączanie w porcie silników spalinowych. To z kolei umożliwia osiągnięcie zerowej emisji w porcie, a jest to jeden z aspektów zaangażowania ABP w zrównoważony rozwój.

Inną aktywnością ABP jest zachęcanie pasażerów do korzystania z transportu publicznego. – Współpracujemy z Radą Miasta i partnerami portowymi, aby zapewnić, że poziom jakości powietrza w dalszym ciągu będzie poniżej progów ustalonych na szczeblu krajowym, a dzięki monitorom jakości powietrza w porcie możemy to dokładnie zmierzyć – podkreśla ABP.

Alastair Welch, dyrektor regionalny ABP w Southampton, powiedział:

– Jesteśmy dumni z roli, jaką odgrywamy we wspieraniu gospodarki lokalnej, regionalnej i krajowej. Chociaż jest to rekordowy rok pod względem rejsów wycieczkowych, nadal inwestujemy w ten i inne sektory związane z portami, aby zapewnić długoterminowy sukces naszemu miastu portowemu – przytacza słowa dyrektora CruiseBritain.

Dover – region Białych Klifów


Komentując zwycięstwo portu w Dover w kategorii „Best UK Departure Port”, „Cruise Critic UK & AU” stwierdził, że: „oprócz wspaniałej lokalizacji i witających pasażerów Białych Klifów, Dover obsługuje coraz większą liczbę linii wycieczkowych, w tym Seabourn, Fred. Olsen, Hurtigruten, Costa i Carnival Pride. Pozytywnie oceniamy także inwestycje w infrastrukturę i zrównoważony rozwój, w tym budowę zupełnie nowej mariny oraz współpracę z partnerami lokalnymi i międzynarodowymi w celu stworzenia portu bardziej przyjaznego, zrównoważonego i wyposażonego w nowoczesne technologie” informował „Cruise Critic UK & AU”.

Doug Bannister, dyrektor naczelny portu w Dover, stwierdził po otrzymaniu nagrody:

– To idealne zakończenie wspaniałego roku dla Dover Cruise i świadectwo światowej klasy obsługi klienta zapewnianej przez nasz zespół. Wiodące linie wycieczkowe wybierały kultowe tło Białych Klifów i zamku w Dover na wizyty inauguracyjne i specjalne uroczystości przez cały rok – stwierdza Bannister. – Moje podziękowania kieruję do naszego zespołu za zapewnienie setkom tysięcy gości rejsów niezapomnianych wspomnień na całe życie w 2023 r., a także naszym liniom wycieczkowym za wybranie Dover jako kierunku numer jeden w Wielkiej Brytanii. Do zobaczenia w 2024 roku! – mówił Doug Bannister, cytowany przez CruiseBritain.

– To był fenomenalny rok dla branży rejsów wycieczkowych – stwierdził Adam Coulter, redaktor naczelny „Cruise Critic UK & AU”. Zwrócił on uwagę, że osiągnięto nie tylko rekordową sprzedaż, ale też że „podróżni przybywają nad morze, aby spędzić wakacje o wysokiej jakości. A w przypadku podróżnych przebywających w Wielkiej Brytanii wprowadzenie nowych statków pomogło jeszcze bardziej zwiększyć zainteresowanie rejsami turystycznymi”.

Belfast – „Best UK & Ireland Port of Call”


Port Belfast został uznany za „Best UK & Ireland Port of Call” w 15. edycji nagrody „Cruise Critic UK Editors’ Picks Awards”.
Na tę nagrodę Zarząd Portu Belfast zasłużył obsługując 159 zawinięć wykonanych przez 32 operatorów statków wycieczkowych w 2023 r. W ten sposób osiągnięto wzrost o 8% w porównaniu z rekordem ustanowionym w 2019 r.

Cruise Critic, spółka zależna serwisu TripAdvisor, to wiodąca na świecie witryna z recenzjami rejsów wycieczkowych oraz internetowa społeczność rejsów wycieczkowych. Co roku ogłasza zwycięzców nagród „Editors’ Picks Awards” wybieranych przez międzynarodowy zespół ekspertów zajmujących się rejsami wycieczkowymi.

Po otrzymaniu nagrody „Cruise Critic”, Michael Robinson, dyrektor Belfast Harbour, powiedział:

– Ta nagroda jest wyrazem uznania dla fantastycznej pracy, jaką wszyscy związani z branżą rejsów wycieczkowych wykonali, aby stworzyć produkt, który zapewni zadowolenie turystów odwiedzających Irlandię Północną.

Robinson podkreślił, że w Belfaście wykonano znaczące inwestycje w obiekty obsługujące statki wycieczkowe.

– Otrzymujemy pozytywne opinie od pasażerów, załogi i kierownictwa linii wycieczkowych, zarówno na temat wysokiego poziomu świadczonych usług, jak i jakości oferty turystycznej – zaznaczał Robinson. – W ramach Cruise Belfast, naszej współpracy z Visit Belfast, wykonano wiele pracy, aby promować region i przyciągać tu gości. Współpracując z operatorami turystycznymi, sektorem hotelarsko-gastronomicznym i organizacjami branżowymi, pomogliśmy stworzyć atrakcyjną ofertę, która daje liniom wycieczkowym pewność powrotu do regionu i zwiększenia liczby wykonywanych co roku połączeń – podkreślił Robinson.

Gerry Lennon, dyrektor naczelny Visit Belfast, powiedział:

– Belfast to fascynujący, wyjątkowy cel podróży, z bogatą historią, kulturą, dziedzictwem i atrakcjami, który może poszczycić się wspaniałą gościnnością, bogatą ofertą handlową i bogactwem atrakcji światowej klasy. Jestem zachwycony, że jego sukces został w tym roku oficjalnie uznany przez „Cruise Critic” za najlepszy port zawinięcia w Wielkiej Brytanii i na Wyspach Brytyjskich.

W 2024 r. z Dover do Norwegii, Islandii, Portugalii i na Azory


Porty brytyjskie prognozują, że 2024 r. będzie jeszcze lepszy niż 2023 r. Portsmouth w tym roku odwiedzi 90 statków, co sprawi, że rok 2024 będzie rekordowym okresem pod względem cumowań wycieczkowców. To efekt dziesięciu nowych zawinięć. Na statkach przypłynie około 155 tys. pasażerów. Wielu z nich rozpocznie podróż w nowym terminalu.

W 2024 r. mieszkańcy Dover będą świadkami sześciu inauguracyjnych zawinięć. Będą nawet dni z trzema statkami cumującymi jednocześnie w terminalu pasażerskim – podkreśla zarząd Portu Dover. Na nowo zagospodarowanym nabrzeżu Dover znajduje się także nowa przystań. Oddane są do użytku sąsiadujące z terminalem tereny rekreacyjne Marina Curve i Clocktower Square.

– Nie ma wątpliwości, że rok 2024 będzie dla nas niezapomnianym rokiem. Z niecierpliwością czekamy na powrót wszystkich naszych połączeń wycieczkowych i nie możemy się doczekać, aby powitać tych operatorów, którzy odwiedzają nas po raz pierwszy – powiedział Peter Wright, dyrektor ds. rejsów w porcie Dover.

O zwiększonej aktywności armatorów cruisów świadczy wypowiedź Clare Ward. Dyrektorka ds. produktów i obsługi klienta w firmie Fred. Olsen Cruise Lines, powiedziała:

– Jesteśmy zachwyceni możliwością ponownego powrotu do Dover z pięcioma nowym rejsami uruchomionymi tego lata do atrakcyjnych portów, w tym do Norwegii, Islandii, Portugalii i Azorów.

Wejścia zakontraktowało 20 operatorów wycieczkowych. Z Dover odbywają się rejsy do fiordów norweskich, portów Morza Bałtyckiego, a także portów Wysp Brytyjskich. Jest to również port macierzysty dla wiodących na świecie linii wycieczkowych.

Należy dodać, że z Dover do Londynu można odbyć podróż koleją dużych prędkości. Pasażerowie po godzinie wysiadają na stacji Victoria, w centrum stolicy Wielkiej Brytanii, kilkanaście minut spacerem do Buckingham Palace.

fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.