• <

Wycieczkowce mają nowego kapitana. Jason Liberty przewodzi CLIA od stycznia 2024 r.

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Wycieczkowce mają nowego kapitana. Jason Liberty przewodzi CLIA od stycznia 2024 r.

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Jason Liberty został w styczniu br. mianowany przez Radę Dyrektorów przewodniczącym Rady Cruise Lines International Association (CLIA). To wiodąca organizacja stowarzyszająca branżę rejsów wycieczkowych.  Jason Liberty jest prezesem i dyrektorem generalnym Royal Caribbean Group.

Z szacunków wynika, że w 2023 r. osiągnięto przyrost pasażerów o 106% w stosunku do poziomu z 2019 r. Na statki pasażerskie wsiadło w ub.r. około 31,5 mln pasażerów. W 2024 r. powinno być około 35 mln pasażerów – prognozuje optymistycznie CLIA.

– W imieniu społeczności CLIA, obejmującej oceaniczne, rzeczne i specjalistyczne linie wycieczkowe, dostawców, partnerów biznesowych, doradców ds. podróży i agencje, chciałbym pogratulować panu Liberty'emu nominacji na przewodniczącego CLIA – powiedział Pierfrancesco Vago, prezes wykonawczy MSC Cruises SA, który pełnił funkcję prezesa CLIA od stycznia 2021 r.

Liberty obejmuje przewodnictwo biznesowi turystyki morskiej w czasie, gdy branża złapała wiatr w żagle i odżyła po załamaniu w czasie pandemii Covid-19. Rejsy morskie stały się w ub.r. jednym z najszybciej rozwijających się sektorów usług turystycznych.

– Wykorzystujemy dynamikę rosnącego popytu, a nasi członkowie realizują ambitne inicjatywy w zakresie zrównoważonego rozwoju w dążeniu do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. – powiedziała Kelly Craighead, prezes i dyrektor generalny CLIA. – Jason Liberty to niezwykle wszechstronny i strategiczny lider, który pomoże nam wykorzystać renesans morskich podróży i zrealizować nasze globalne ambicje operacyjne. Chciałabym również podziękować panu Vago za jego przywództwo jako prezesa przez ostatnie trzy lata, radzenie sobie w trudnych czasach i tworzenie solidnych podstaw pod przyszły rozwój branży – akcentowała Craighead.

Prezes z Royal Caribbean


Liberty został prezesem i dyrektorem generalnym Royal Caribbean Group na początku 2022 r., po prawie dwudziestoletniej karierze w branży rejsów wycieczkowych i przez wiele lat pełnienia funkcji dyrektora finansowego firmy.

W ubiegłym roku zapewnił ogromne zyski w działalności Grupy. Royal Caribbean (NYSE: RCL) stała się jedną z firm w branży turystyki morskiej, które osiągnęły najlepsze wyniki w 2023 r.

Pod jego kierownictwem Grupa osiągnęła w 2023 r. globalne przychody 13,9 mld dolarów, dochód netto wyniósł 1,7 mld dolarów. To zapewniło 6,31 dolarów na akcję. Skorygowany dochód netto wyniósł 1,8 mld dolarów, czyli 6,77 dolarów na akcję, a skorygowany EBITDA wyniósł 4,5 mld dolarów.

Grupa zarządza trzema wiodącymi w branży markami: Royal Caribbean International, Celebrity Cruises i Silversea. To operatorzy znani z aktywnego wprowadzania innowacji w swoich segmentach rynkowych. Z Grupą powiązane są również spółki joint venture w niemieckich firmach TUI Cruises i Hapag-Lloyd Cruises, w których Royal Caribbean jest 50% udziałowcem.

Dzięki przewidywanej dynamice rynku oczekuje się, że skorygowany EPS w 2024 r. wyniesie 9,50–9,70 dolara.

Ikona na oceanie z polskim wsadem


Przypomnijmy, że po oceanach już pływa już Icon of the Seas, pierwszy z trzech mega wycieczkowców (około 7 tys. pasażerów) wprowadzanych na rynek przez Royal Caribbean. To jednostka zbudowana w fińskiej stoczni Meyer Turku. Całkowicie wyposażone elementy kadłuba dla tej jednostki wyprodukowano w gdyńskich dokach stoczni CRIST.

CRIST wybudował kompletnie wyposażony blok o długości 94 m, szerokości 48 m i wysokości 15 m. To część pokładu 3. Ponieważ silniki będą zasilane gazem, to w bloku zamontowano dwa zbiorniki LNG.

Kompletny kadłub ważył około 5200 t, a waga wyposażenia około 2500 t. Statek już pływa i w każdym porcie budzi sensację, bo to dzisiaj największy i luksusowo wyposażony statek z wieloma różnorodnymi atrakcjami, o czym piszemy tutaj.

Liberty na światowym oceanie biznesu


– Jestem podekscytowany i zaszczycony możliwością kierowania tą organizacją, gdy wkraczamy w nową erę rejsów wycieczkowych. Ponieważ popyt konsumencki stale rośnie, zwiększamy nasze zaangażowanie w dekarbonizację i zrównoważony rozwój, upewniając się, że nie tylko inwestujemy w nasze oceany i społeczności, ale także chronimy je dla przyszłych pokoleń podróżnych – powiedział Liberty.

Nowy szef Rady Dyrektorów podkreślił: – Nie mogę się doczekać współpracy z kierownictwem CLIA i naszymi partnerami na całym świecie, aby jeszcze bardziej pozycjonować wypoczynek na statku wycieczkowym jako dostępną i odpowiedzialną opcję dla współczesnych podróżnych, która wywołuje pozytywne efekty na całym świecie.

Przewodniczący Rady CLIA kieruje Globalnym Komitetem Wykonawczym CLIA i Radą Dyrektorów. Organy te zajmują się ustaleniem ogólnych kierunków strategii biznesowych stowarzyszenia w imieniu członków linii wycieczkowych reprezentujących 95% światowych operatorów oceanicznych i rzecznych cruiserów.

Duży nacisk kładzie się, by biznes ten uwzględniał oczekiwania związane z ochroną środowiska morskiego i portów. Zwraca się uwagę na kształtowanie ekologicznej świadomości turystów pływających statkami. Chodzi również o to by biznes ten zapewniał społeczeństwom lokalnym możliwość uczestniczenia w globalnych projektach operatorów turystycznych.

„W ramach długoterminowej strategii CLIA, członkowie organizacji wyznaczyli ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju” – informuje w komunikacie CLIA podkreślając, że każdego roku flota członków CLIA staje się coraz bardziej wydajna.

Operatorzy działający w ramach CLIA wprowadzają na statkach nowe technologie i innowacje. Na statkach wycieczkowych coraz powszechniej stawia się na wykorzystanie paliw alternatywnych.

CLIA podkreśla, że reprezentuje ważny sektor i ma silną pozycję w globalnej branży linii wycieczkowych. Występuje w imieniu operatorów wycieczkowców i firm związanych z branżą turystyki morskiej, które należą do stowarzyszenia, a wśród nich: dostawców, partnerów biznesowych i silną społeczność agentów, firm ubezpieczeniowych i tour operatorów.


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.