• <
BOTA_2023

Kanadyjski ubezpieczyciel wykupi udziały w Associated British Ports

02.04.2015 05:57 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Kanadyjski ubezpieczyciel wykupi udziały w Associated British Ports

Partnerzy portalu

Kanadyjski ubezpieczyciel wykupi udziały w Associated British Ports - GospodarkaMorska.pl

Kanadyjski państwowy ubezpieczyciel emerytalny, CPPIB, do spółki z inwestorem Hermes Infrastructure zamierza wykupić 30 proc. udziałów w firmie Associated British Ports (ABP), zarządzającej 21 brytyjskimi portami. Koszt inwestycji wyniesie 2,4 mld dolarów. Transakcja zostanie zakończona już tego lata.

Associated British Ports obsługuję jedną czwartą całego handlu morskiego na Wyspach Brytyjskich. Tylko w 2013 roku spółka zanotowała 291,9 mln zysku. Działanie ABP opiera się na modelu własnościowym. Spółka jest właścicielem wszystkich terenów, ale nie każdym z nich bezpośrednio zarządza. Część dochodów pobiera z dzierżawy ziemi czy monitoringu bezpieczeństwa.

- Na rynku infrastruktury nie mieliśmy dotąd udziałów w portach. Zdecydowaliśmy się na ABP, głównie ze względu na model własnościowy – powiedziała Cressida Hogg, dyrektor zarządzający w CPPIB.

Konsorcjum CPPIB-Hermes zamierza wykupić udziały należące obecnie do GS Infrastructure Partners i Infracapital. Tu już druga transakcja koncernu Hermes w przeciągu miesiąca. Wcześniej korporacja wykupiła 40 proc. udziałów przewoźnika kolejowego Eurostar.

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.