• <
bulk_cargo_port_szczecin

PFN: Rejs Niepodległości odbije się szerokim echem na całym świecie

pc

20.05.2018 13:10 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski PFN: Rejs Niepodległości odbije się szerokim echem na całym świecie

Partnerzy portalu

PFN: Rejs Niepodległości odbije się szerokim echem na całym świecie - GospodarkaMorska.pl

Rejs Niepodległości to wspaniałe przedsięwzięcie, które znakomicie wpisuje się w misję naszej Fundacji - ocenił w komunikacie przekazanym w niedzielę PAP koordynator projektów żeglarskich PFN Dariusz Pękala. Jego zdaniem rejs "Daru Młodzieży" odbije się szerokim echem na całym świecie.

"Dar Młodzieży" wypłynie w niedzielę z Gdyni w rejs dookoła świata dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W uroczystości pożegnania żaglowca w Gdyni bierze udział premier Mateusz Morawiecki oraz minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Jak podała Fundacja, jest ona jednym z głównych darczyńców Rejsu Niepodległości - na jego realizację PFN przekazała kwotę sześciu milionów złotych. "Rejs Niepodległości to wspaniałe przedsięwzięcie, które znakomicie wpisuje się w misję naszej Fundacji" - podkreślił Pękala. W jego ocenie projekt jest "unikalny nawet w skali międzynarodowej". "Dar Młodzieży to wyjątkowa jednostka, a jej rejs dookoła świata z okazji stulecia odzyskania Niepodległości Polski odbije się szerokim echem na całym świecie" - przekonywał.

Zdaniem przedstawiciela PFN rejs "z pewnością będzie szeroko promować Polskę za granicą, upowszechniając dodatkowo wiedzę na temat jej historii oraz kultury". "Cieszymy się, że możemy wesprzeć przedsięwzięcie, w którym bierze udział tylu młodych Polaków. Mamy nadzieję, że również dzięki naszemu wsparciu będą mogli przeżyć przygodę życia" - powiedział Pękala.

Ceremonię związaną z Rejsem Niepodległości rozpoczęło posiedzenie Konwentu Morskiego, które odbyło się na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej. Na "Darze Młodzieży" odbyła się również msza św. w intencji uczestników wyprawy. Nabożeństwo było koncelebrowane m.in. przez metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia i nuncjusza apostolskiego w Panamie abp. Mirosława Adamczyka. Następnie żaglowiec wypłynie w morze.

W czasie prawie rocznego rejsu na pokładzie żaglowca przewinie się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. "Dar Młodzieży" odwiedzi 22 porty w kilkunastu państwach świata. Trasa będzie wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfa, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakarta, Singapur, Szanghaj, Osaka, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panama, Miami, Ponta Delgada i Londyn.

W każdym z portów, do których jednostka zawinie po drodze, ma odbyć się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy będzie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku.

Zakończenie rejsu zaplanowano w Gdyni 28 marca 2019 r.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.