• <

Stocznia Gdańsk na liście UNESCO - złożenie wniosku

Strona główna Stocznie, offshore Stocznia Gdańsk na liście UNESCO - złożenie wniosku
Stocznia Gdańsk na liście UNESCO - złożenie wniosku - GospodarkaMorska.pl

ew/Urząd Miejski w Gdańsku

30.01.2020 Źródło: własne

W piątek, w Paryżu zostanie złożony wniosek o wpisanie terenów Stoczni Gdańskiej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wraz z wnioskiem przekazany będzie projekt planu zarządzania tym obszarem. Gdańsk będzie reprezentowany przez Alana Aleksandrowicza, zastępcę prezydenta ds. inwestycji.

- W piątek, 31 stycznia, zostanie złożony do komisji UNESCO wniosek o wpisanie terenów postoczniowych  na listę Światowego Dziedzictwa – poinformowała na sesji Rady Miasta Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. -  Nawiązany został dialog między miastem, rządem i inwestorami. Zawsze będziemy stali po stronie tych terenów, jednak niezbędny jest tu kompromis, aby zachować historię i zbudować tętniąca życiem dzielnicę. To nie pierwszy nasz wniosek, ale należy pamiętać, że tym razem w tworzenie wniosku i planu zarządzania zaangażowani byli inwestorzy prywatni.

Gdańsk już wcześniej podjął działania zabezpieczające tereny postoczniowe i pamięć wydarzeń sprzed lat. W 2015 roku, prezydent Paweł Adamowicz wystąpił o wpisanie wspomnianych obszarów do rejestru zabytków. Dwukrotnie, w latach 1997 i 2004/2006, podjęto próbę i składano wniosek o wpisanie na listę UNESCO. Pierwsza była związany z 1000 - leciem Gdańska. Wniosek obejmował zabytkowe śródmieście w granicach Pomnika Historii, opracowany został przez zespół pracowników Politechniki Gdańskiej. Drugi wniosek obejmował wybrane budynki i budowle historycznego centrum Gdańska oraz obszar Westerplatte i niewielki fragment Stoczni Gdańskiej – budynek Sali BHP, Bramę nr 2 i pomnik Poległych Stoczniowców oraz budynek Dyrekcji Stoczni. Na liście UNESCO – Pamięć Świata - znajdują się już tablice z 21 postulatami.

Władze miasta w ramach działań upamiętniających miejsce narodzin Solidarności, symbol upadku Żelaznej Kurtyny w Europie, powołały do życia ECS oraz m.in. wspólnie z Lechem Wałęsa, abp. Tadeuszem Gocłowskim i NSZZ Solidarność – Fundację Centrum Solidarności, opracowana została również koncepcja Drogi do Wolności.

- Miastu zależy aby pogodzić ochronę dziedzictwa terenów Stoczni Gdańskiej, wyjątkowości tego terenu z nową zabudową – podkreśla Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. -  Chcielibyśmy aby w tym miejscu powstała nowoczesna dzielnica, która obok zabytków i pamiątek po Solidarności, będzie posiadała nową zabudowę o różnych funkcjach: mieszkaniowych, kulturalnych, usługowych, a nawet przemysłowych, ponieważ produkcja stoczniowa nadal trwa.

W pracę nad wnioskiem i projektem planu zarządzania zaangażowani byli przedstawiciele samorządu, centralnych instytucji kultury i ochrony zabytków, inwestorów, organizacji społecznych. Celem było pogodzenie i zachowanie równowagi między ochroną, a użytkowaniem terenów Stoczni Gdańskiej.

- Sukcesem tej inicjatywy jest pogodzenie historii tego miejsca z nowoczesnością i potrzebami miasta – dodaje Alan Aleksandrowicz.
Wniosek i projekt zostanie złożony wspólnie w siedzibie UNESCO przez Magdalenę Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Naukowego, Bartosza Skaldowskiego, dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Alana Aleksandrowicza, zastępcę prezydenta ds. inwestycji.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 55,09 $ baryłka  0,00% 22:59
 Cyna 22645,00 $ tona 4,16% 21 sty
 Cynk 2707,00 $ tona 0,86% 21 sty
 Aluminium 1992,00 $ tona 0,81% 21 sty
 Pallad 2367,50 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 1109,65 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 25,55 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1855,30 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.