• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Program uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

mb

04.02.2020 20:58 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Program uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Partnerzy portalu

Program uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem - GospodarkaMorska.pl

Wystawy, koncerty, patriotyczny festyn oraz rekonstrukcja historycznego wydarzenia - to niektóre punkty obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. W głównych uroczystościach, które odbędą się 10 lutego w Pucku weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

W poniedziałek - 10 lutego - minie sto lat od chwili, kiedy generał Józef Haller, wrzucając do Bałtyku obrączkę, dokonał symbolicznego połączenia II RP z morzem.

Z tej okazji władze Pucka wraz z samorządem województwa pomorskiego przygotowały szereg działań upamiętniających to wydarzenie. W ich organizację zaangażowali się m. in. Instytut Pamięci Narodowej, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Komenda Portu Wojennego w Gdyni oraz Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni, Związek Miast i Gmin Morskich oraz parafia św. Piotra i Pawła w Pucku.

Obchody rozpoczną się w sobotę na Starym Rynku w Pucku, gdzie w ogrzewanym namiocie odbędą się m.in pokazy filmów "Niepodległość" i "Miasto z Morza" oraz quiz "100 pytań na 100-lecie". Wieczorem odbędzie się bal w stylu lat 20. XX wieku pod hasłem "100 par na 100-lecie zaślubin Polski z morzem".

W Muzeum Ziemi Puckiej otwarta zostanie wystawa "Zaślubiny Polski z morzem w Pucku", a w porcie rybackim ekspozycja "Droga do Pucka" przygotowana przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. W puckiej farze o godz. 17 odbędzie się koncert patriotyczny "Wiwat Niepodległa!".

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni organizuje dwudniową konferencję popularnonaukową "Polskie drogi do morza", która rozpocznie się sobotę o godz. 10 w siedzibie muzeum, a w niedzielę przeniesie się do Ratusza Miejskiego w Pucku.

W niedzielę w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, w Spichlerzach na Ołowiance, odbędzie się wernisaż wystawy "Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków". W sali im. Lecha Bądkowskiego w urzędzie marszałkowskim odbędzie się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego.

W południe na piątym peronie gdańskiego Dworca Głównego rozpocznie się patriotyczny festyn, podczas którego orkiestra zagra szlagierowe utwory z lat 20-tych, przy których będzie można zatańczyć charlestona. Pojawią się grupy rekonstrukcyjne m. in. Jeźdźcy Szwadronu Kaszubskiego. Młodzież odtworzy stuletni plac zabaw i pokaże dzieciom, jak bawiono się w czasach ich pradziadków. Uczestnicy będą mogli zrobić sobie okolicznościowy tatuaż oraz skorzystać z usług barberów, którzy wystylizują chętnym kawalerom brody na wzór tej, jaką nosił gen. Józef Haller, a wizażystki wykonają paniom makijaż w stylu lat 20-tych.

O godz. 14.15 na Dworcu Głównym "gen. Hallera" - w którego postać wcieli się członek grupy rekonstrukcyjnej - powitają władze samorządowe Gdańska i Pomorza. Nawiązując do gestu dr. Józefa Wybickiego wykonanego przed wiekiem, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przekażą mu zaślubinowe obrączki.

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej o godz. 18 rozpocznie się koncert, podczas którego wykonany zostanie utwór skomponowany specjalnie na tę okazję przez pianistę Leszka Możdżera. Muzyczne wydarzenie dopełnią uwertura "Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego i trzyczęściowy poemat symfoniczny Claude'a Debussy'ego "La mer". Orkiestrą symfoniczną PFB dyrygować będzie Agnieszka Duczmal, a aktor Mirosław Baka odczyta "Manifest Kaszubów", czyli kazanie wygłoszone 10 lutego 1920 r. podczas zaślubin Polski z morzem przez ks. ppłk Józefa Wryczę. Koncert zostanie powtórzony w poniedziałek w Wejherowskim Centrum Kultury.

W poniedziałek o godzinie 7.25 pociąg z "gen. Hallerem" wyruszy z gdańskiego dworca do Pucka na główne uroczystości, które rozpoczną się o godzinie 9.30.

O godz. 10 na placu przed kościołem pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, Prezydent RP Andrzej Duda odsłoni tablicę upamiętniającą 100. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem i powrotu Pomorza do Macierzy. Później, na rogu ulic 1 maja i Stary Rynek złoży wieniec pod tablicą upamiętniającą mieszkańców Pucka wywiezionych i pomordowanych przez Niemców w lasach piaśnickich w 1939 roku. O godz. 10.20 prezydent Duda, prezes IPN Jarosław Szarek oraz burmistrz miasta Hanna Pruchniewska odsłonią tablicę pamiątkową poświęconą puckiemu działaczowi niepodległościowemu Antoniemu Miotkemu.

O godz. 11 w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Po niej prezydent w asyście kompanii reprezentacyjnej i orkiestry marynarki wojennej przejdzie do portu rybackiego, gdzie o godz. 13 odbędzie się akt odnowienia zaślubin Polski z morzem.

Potem uczestnicy uroczystości przejdą do miejsca historycznych zaślubin Polski z Bałtykiem gdzie odbędzie się inscenizacja historyczna przypominająca wydarzenie sprzed stu lat.

We Władysławowie ok. godz. 15 prezydent spotka się z mieszkańcami miasta a o 18.40 w kościele Trójcy Świętej w Wejherowie odsłoni tablicę poświęconą inkorporacji Pomorza Gdańskiego do Polski. Uroczystości zwieńczy udział pary prezydenckiej w koncercie, który odbędzie się o 19 w Wejherowskim Centrum Kultury.

Pełne kalendarium wydarzeń i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: https://zaslubiny.pomorskie.eu/.

politechnika_gdanska_2022

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.